Isroil mudofaa armiyasi (SAXAL) HAMAS yetakchisi Yahyo Sinvar G‘azoda o‘ldirilganini tasdiqladi. Isroil rasmiylari uni 2023-yil 7-oktabrdagi hujumning asosiy tashkilotchisi deb hisoblaydi.
“Isroil mudofaa armiyasi va Isroil Fuqarolik mudofaa agentligi kecha (chorshanba), 2024-yil 16-oktabr kuni Janubiy qo‘mondonlik askarlari G‘azo sektorining janubida o‘tkazilgan operatsiya chog‘ida HAMAS terroristik tashkiloti yetakchisi Yahyo Sinvarni o‘ldirganini tasdiqlaydi”, — deyiladi SAXAL bayonotida.
SAXAL ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi haftalarda Isroil harbiylari Sinvar o‘ldirilgan hududda o‘nlab operatsiyalar o‘tkazgan, bu esa Sinvarning operativ harakatini cheklagan. Bayonotda SAXAL askarlari uch terrorchini yo‘q qilgani va keyinchalik ulardan biri Sinvar bo‘lganini aniqlagani qayd etilgan.
Sinvar haqida nimalar ma’lum?
Yahyo Sinvar 1962-yilda G‘azo sektori janubidagi Xon Yunis qochqinlar lagerida tug‘ilgan. Uning ota-onasi asli Ashkelondan bo‘lgan, ammo “Nakba”dan keyin qochqin bo‘lishgan. “Nakba” (“Katastrofa”) — 1948-yilda Isroil davlati tashkil etilganidan keyin boshlangan urush paytida falastinliklarning o‘z uylaridan ommaviy ko‘chishini falastinliklar shunday atashadi. Sinvar HAMAS harbiy bo‘linmalari, shuningdek, harakat xavfsizligi apparatining asoschilaridan biri hisoblanadi.
1988-yilda Sinvar isroilliklar tomonidan hibsga olingan, o‘shanda Isroil bilan hamkorlik qilishda ayblangan to‘rt nafar falastinlikni o‘ldirgani uchun umrbod qamoq jazosiga hukm qilingan. U Isroil qamoqxonasida 22 yildan ortiq vaqtni o‘tkazdi, bu orada u ibroniy tilini va Isroil madaniyatini o‘rgandi.
Sinvar 2011-yilda isroillik askar Gilad Shalit evaziga ozod qilingan 1027 nafar falastinlik orasida bo‘lgan. 2013-yilda u G‘azo sektoridagi HAMAS siyosiy byurosiga a’zo etib saylangan, 2017-yilda esa uning rahbari bo‘lgan.
2024-yil avgustida Sinvar Ismoil Haniya o‘rniga HAMAS siyosiy byurosining yangi rahbari bo‘lgandi. Haniya iyul oyi oxirida Eronning yangi prezidenti inauguratsiyasi uchun Tehronga kelganida o‘ldirilgandi.

Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) подтвердила, что в Газе был убит лидер ХАМАС Яхья Синвар. Израильские власти считают его главным организатором атаки палестинской группировки на Израиль 7 октября 2023 года, за которой последовала война в Газе.
«Армия обороны Израиля и Агентство гражданской обороны Израиля подтверждают, что после преследования длиной в год вчера (среда), 16 октября 2024 года, солдаты Южного командования ликвидировали лидера террористической организации ХАМАС Яхью Синвара в ходе операции на юге сектора Газа», — говорится в заявлении ЦАХАЛ.
По информации ЦАХАЛ, в последние недели израильские военные провели десятки операции в районе, где был убит Синвар, что ограничило его оперативное перемещение. В заявлении отмечается, что солдаты ЦАХАЛ ликвидировали трёх террористов и позже в одном из них опознали Синвара.
Что известно о Синваре
Яхья Синвар родился в 1962 году в лагере беженцев Хан-Юнис на юге сектора Газа. Его родители были родом из Ашкелона, но стали беженцами после «Накбы» («Катастрофы») — так палестинцы называют массовое переселение палестинцев из их домов во время войны, начавшейся после основания государства Израиль в 1948 году. Синвара считают одним из основателей военных подразделений ХАМАС, а также аппарата безопасности движения.
В 1988 году израильтяне арестовали Синвара и приговорили к пожизненному заключению за убийство четырёх палестинцев, которых он обвинил в сотрудничестве с Израилем. Он провёл в израильской тюрьме более 22 лет, за которые выучил иврит и изучил израильскую культуру.
Синвар вышел на свободу в 2011 году в рамках сделки по обмену более 1000 палестинцев на израильского заложника — солдата ЦАХАЛ Гилада Шалита.
В 2013 году он был избран членом Политбюро ХАМАС в секторе Газа, а в 2017 стал его главой.
В августе 2024 года Синвар стал новым главой политического бюро ХАМАС, сменив Исмаила Ханию, убитого в конце июля в Тегеране, куда он приехал на инаугурацию нового президента Ирана.
• 7 октября 2023 года ХАМАС напал на Израиль, убив по меньшей мере 1200 человек и взяв более 200 в заложники. В плену ХАМАС в Газе, как полагают израильские власти, остаются ещё 100 заложников, живых и мертвых.
• В ответ на атаку Израиль объявил войну ХАМАС, под чьим контролем находится сектор Газа, начал наносить по анклаву интенсивные воздушные удары и направил туда войска.