2030-yilga borib O‘zbekiston yalpi ichki mahsulotini 200 mlrd dollarga yetkazish rejalashtirilmoqda, bu avvalgi prognozlardagidan yuqori ko‘rsatkich. Bu haqda 17-oktabr kuni Iqtisodiyot va moliya vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov prezident bilan uchrashuvdan so‘ng ma’lum qildi.
Bu vaqtga kelib aholi jon boshiga yalpi ichki mahsulot 5000 dollarni tashkil qilishi kutilmoqda.
2022-yilda hukumat 2030-yilga kelib YAIMni 160 mlrd dollarga, aholi jon boshiga YAIMni esa 4000 dollarga yetkazishni o‘z oldiga maqsad qilib qo‘ygandi.
“Prezidentimiz 2030-yilga borib bemalol 200 mlrd dollarlik yalpi ichki mahsulotga, shuningdek, aholi jon boshiga 5 ming dollardan ortiq yalpi ichki mahsulotga erishish uchun barcha imkoniyatlar yetarli ekanini ta’kidladilar. Bu iqtisodiyotimiz nafaqat miqdor, balki sifat jihatidan ham rivojlanishini anglatadi. Asosiy e’tibor yuqori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlar ulushini oshirishga qaratilmoqda”, — dedi u “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida.
Ta’kidlanishicha, 2024-yil oxirigacha O‘zbekiston iqtisodiyoti 111 mlrd dollargacha o‘sadi (iyul oyida ma’lumotlarni “kuzatilmaydigan iqtisodiyot” hajmini hisobga olib qayta baholash natijasida nominal YAIM darajasi taxminan 10−12 foizga oshib, 101,6 mlrd dollarga yetgani ma’lum qilingandi).
Uning aytishicha, davlat budjetini shakllantirishda 2025-yil tejamkorlik va barqarorlik yili deb e’lon qilingan.
“Gap barcha resurslardan — mablag‘lar, davlat moliyasi, investitsiya va yerdan samarali foydalanish haqida bormoqda. Prezident budjet taqchilligini yalpi ichki mahsulotga nisbatan 3 foizgacha tushirishni asosiy vazifalardan biri sifatida belgilab berdi”, — dedi Iqtisodiyot va moliya vazirining birinchi o‘rinbosari.
Uning so‘zlariga ko‘ra, 2025-yilda inflyatsiyani 7 foiz darajasida ushlab turish, 2026-yilda esa 5−6 foizgacha, 2027-yildan esa 5 foizgacha yoki undan pastroq darajagacha tushirish maqsad qilingan. Bu Markaziy bankning rejalaridan farq qiladi. Avvalroq regulyator 5 foizlik inflyatsion targetga erishish muddatini 2025-yilning ikkinchi yarmigacha kechiktirgandi.
Bundan tashqari, 2030-yilgacha mamlakatning suveren kredit reytingini joriy “BB-” (spekulyativ daraja) darajasidan investitsion darajagacha (BBB va undan yuqori) oshirish rejalashtirilmoqda.
adiz boboyev, ahadbek haydarov, davlat budjeti 2025, ilhom norkulov, o‘zbekiston yaim
Iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosari Ahadbek Haydarov ham 2025-yilda tejamkorlik va barqarorlik davlat budjeti bo‘yicha asosiy vazifa bo‘lishini ta’kidladi. U budjet mablag‘larini sarflash samaradorligi har bir davlat organi rahbari faoliyatini baholashning asosiy mezonlaridan biri bo‘lishini ta’kidladi.
“Kelgusi yilda asosiy soliqlar, ya’ni QQS, yuridik shaxslardan daromadidan olinadigan foyda solig‘i va boshqa asosiy soliq stavkalari o‘zgarishsiz qoladi. Bu tadbirkorlar va investorlar oldida iqtisodiyotimiz jozibadorligini ta’minlashda asos bo‘ladi”, — dedi u.
Davlat budjeti xarajatlarining 52 foizi ijtimoiy ehtiyojlarga yo‘naltirilishi kutilmoqda. Kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha chora-tadbirlarga 46 trln so‘m ajratilishi ko‘zda tutilgan.
Hisob palatasi raisi Adiz Boboyev o‘zining rahbarligidagi tashkilot budjet mablag‘laridan foydalanish samaradorligini tahlil qilishini ta’kidladi. Ijtimoiy xarajatlar fuqarolarga qay darajada yetib borayotgani, ularni qanoatlantirayotgani yoki yo‘qligiga alohida e’tibor qaratiladi.
Bundan tashqari, Hisob palatasi jalb qilingan investitsiyalar samaradorligini, shuningdek, mahsulotlari tannarxini pasaytirish va yuqori qo‘shilgan qiymatga ega bo‘lgan tovarlar ulushini oshirish maqsadida yirik davlat kompaniyalari xarajatlari tarkibini tahlil qiladi.
YIM (yalpi ichki mahsulot) — bu mamlakatda bir yilda ishlab chiqarilgan barcha tovar va xizmatlarning umumiy qiymatidir. Ko‘rsatkich mamlakatning iqtisodiy faolligini baholash uchun ishlatiladi va uning iqtisodiy holatining asosiy ko‘rsatkichlaridan biri sanaladi. Yalpi ichki mahsulotning o‘sishi ko‘pincha iqtisodiy sharoitlarning yaxshilanishi, yangi ish o‘rinlari yaratilishi va fuqarolar daromadlarining oshishi bilan bog‘liq bo‘ladi.
Aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan YIM — bu mamlakat umumiy YIMning aholi soniga nisbati sanaladi. Ko‘rsatkich mamlakat aholisining o‘rtacha farovonligini baholash uchun ishlatiladi.
YIM daromadlar tengsizligi, atrof-muhit holati yoki hayot sifati kabi muhim jihatlarni hisobga olmaydi. Aholi jon boshiga YIM — bu aholining turli qatlamlari o‘rtasidagi daromad darajasidagi farqlarni ko‘rinmay qolishi mumkin bo‘lgan ko‘rsatkich sanaladi. Masalan, jon boshiga nisbatan yuqori YIM yuqori darajadagi iqtisodiy tengsizlik bilan ham birgalikda mavjud bo‘lishi mumkin.

К 2030 году планируется достичь объёма валового внутреннего продукта Узбекистана на уровне 200 млрд долларов, что превышает первоначальные прогнозы. Об этом 17 октября сообщил первый заместитель министра экономики и финансов Илхом Норкулов после совещания у президента.
Ожидается, что к этому времени ВВП на душу населения составит 5000 долларов.
В 2022 году власти ставили целью достичь к 2030 году ВВП в 160 млрд долларов и ВВП на душу населения в 4000 долларов.
«Президент указал на возможность без труда достичь ВВП в 200 млрд долларов к 2030 году, а также ВВП на душу населения более 5000 долларов. Это означает, что наша экономика будет развиваться не только количественно, но и качественно. Особое внимание уделено увеличению доли продукции с высокой добавленной стоимостью», — отметил он в интервью телеканалу «Узбекистан 24».
Отмечается, что к концу 2024 году экономика Узбекистана вырастет до 111 млрд долларов с текущих 100 млрд долларов (который вырос на 10−12% после пересмотра данных с учётом «ненаблюдаемой» экономики).
По его словам, при формировании госбюджета 2025 год объявлен годом экономии и стабильности.
«Речь идёт об эффективном использовании всех ресурсов — денежных средств, государственных финансов, инвестиций и земель. Президент определил снижение дефицита бюджета ниже 3% ВВП как одну из основных задач», — сообщил первый замглавы Минэкономфина.
По его словам, также поставлена цель удержать инфляцию на уровне 7% в 2025 году, с последующим снижением до 5−6% в 2026 году и до 5% или ниже с 2027 года. Это отличается от прежних планов Центрального банка, который переносил достижение инфляции в 5% на второе полугодие 2025 года.
Кроме того, к 2030 году планируется повысить суверенный кредитный рейтинг страны с текущего уровня «BB-» (спекулятивный класс) до инвестиционного уровня (BBB и выше).
адиз бобоев, ахадбек хайдаров, ввп узбекистана, госбюджет-2025, илхом норкулов
Замминистра экономики и финансов Ахадбек Хайдаров также заявил, что основной задачей в 2025 году станут экономия и стабильность госбюджета. Он отметил, что эффективность расходования бюджетных средств будет одним из ключевых критериев оценки работы каждого руководителя государственного органа.
«В следующем году ставки основных налогов, то есть НДС, налог на прибыль юридических лиц и других, останутся без изменений. Это станет основой для повышения экономической привлекательности для предпринимателей и инвесторов», — сказал он.
Ожидается, что 52% расходов госбюджета будет направлено на социальные нужды. На мероприятия по сокращению бедности планируется выделить 46 трлн сумов.
Председатель Счётной палаты Адиз Бобоев заявил, что его ведомство будет заниматься анализом эффективности использования бюджетных средств. Особое внимание будет уделено тому, как социальные расходы достигают граждан и удовлетворены ли они этим.
Кроме того, Счётная палата будет анализировать эффективность привлечённых инвестиций, а также структуру расходов крупных государственных компаний, с целью снижения себестоимости их продукции и повышения доли товаров с высокой добавленной стоимостью.
ВВП (валовой внутренний продукт) — это совокупная стоимость всех товаров и услуг, произведённых в стране за год. Этот показатель используется для оценки экономической активности страны и является одним из ключевых индикаторов её экономического состояния. Рост ВВП часто связан с улучшением экономических условий, созданием рабочих мест и повышением доходов граждан.
ВВП на душу населения — это отношение общего ВВП страны к численности её населения. Этот показатель используется для оценки среднего уровня благосостояния людей в стране.
ВВП не учитывает такие важные аспекты, как неравенство в доходах, состояние окружающей среды или качество жизни. ВВП на душу населения — это средний показатель, который может скрывать разницу в уровнях дохода между различными слоями населения. Например, высокий ВВП на душу населения может сосуществовать с высокой степенью экономического неравенства.