Toshkent Fotosuratlar uyida 19−20-oktabr kunlari Toshkent hayvonot bog‘ining 100 yilligi munosabati bilan “Tarix obyektivda” nomli ko‘rgazma bo‘lib o‘tadi, deya xabar бермоқда bog‘ matbuot xizmati.
Ko‘rgazmada zooparkning uzoq tarixi, uning jonivorlari va xodimlarini aks ettiradigan 100 dan ortiq arxiv fotosuratlar taqdim etiladi.
Namoyishga tashrif buyuruvchilarga hayvonot bog‘i qanday o‘zgargani, uning kolleksiyasiga qanday hayvonlar qo‘shilgani va xodimlarning muassasa rivojiga qanday hissa qo‘shganini ko‘rish imkonini beradi. Tashkilotchilarning ta’kidlashicha, ko‘rgazma ham kattalar, ham bolalar uchun qiziqarli bo‘ladi.
“Fotoko‘rgazma — shunchaki fotosuratlar to‘plami emas, balki professional fotograflar, havaskorlar, xodimlar va do‘stlarimiz nigohi orqali olingan yovvoyi tabiat olamiga sayohatdir. Har bir rasm o‘z tarixini hikoya qiladi. Ko‘rgazmaga tashrif buyurgan odam hayvonot bog‘ining kundalik hayoti, ularning xarakteri, odatlari va qo‘riqchilar bilan muloqot qilish lahzalarini ko‘rishi mumkin bo‘ladi”, — deya qayd etdi bog‘ ma’muriyati.
1924-yil 24-oktabrda tashkil etilgan Toshkent hayvonot bog‘i O‘rta Osiyodagi eng yiriklaridan biri hisoblanadi. Bugungi kunda uning maydoni 21,5 gektar bo‘lib, unda 336 turdagi 8000 dan ortiq jonivor yashaydi. Zoopark noyob va yo‘qolib ketish xavfi ostida turgan turlarni saqlash bo‘yicha xalqaro dasturlarda va ekologik ta’limda faol ishtirok etadi.
Tashkilotchilar, shuningdek, arxivida hayvonot bog‘ining eski suratlari bo‘lgan barchani info@tashkentzoo.uz manziliga yoki hayvonot bog‘ining ijtimoiy tarmoqlari: Telegram, Instagram yoki Facebook orqali yuborishlarini taklif qildi.

В Ташкентском доме фотографии 19 и 20 октября пройдёт выставка «История в объективе», приуроченная к 100-летию Ташкентского зоопарка, сообщила пресс-служба учреждения.
Будет представлено более 100 архивных фотографий, демонстрирующих многолетнюю историю зоопарка, его обитателей и сотрудников.
Выставка позволит посетителям увидеть, как менялся зоопарк, какие животные пополняли его коллекцию и как сотрудники вкладывали силы в развитие учреждения. Экспозиция будет интересна как взрослым, так и детям, отметили организаторы.
«Фотовыставка — не просто собрание изображений, а путешествие в мир дикой природы, запечатлённое через объектив профессиональных фотографов, энтузиастов, сотрудников и наших друзей. Каждый снимок рассказывает свою историю, посетитель выставки сможет взглянуть на повседневную жизнь обитателей зоопарка, их характеры, повадки и моменты взаимодействия с киперами», — отметили в администрации зоопарка.
Ташкентский зоопарк, основанный 24 октября 1924 года, является одним из крупнейших на территории Центральной Азии. Сегодня его площадь составляет 21,5 га, здесь содержатся более 8000 животных 336 видов. Зоопарк участвует в международных программах по сохранению редких и исчезающих видов и активно занимается экологическим просвещением.
Организаторы также приглашают всех, у кого в архивах есть старые фотографии зоопарка, прислать их на почту info@tashkentzoo.uz или через социальные сети зоологического сада: Telegram, Instagram или Facebook.