Bosh vazir o‘rinbosari — iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorovga “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan iqtisodchi” faxriy unvoni berildi. Bu haqda prezident farmoni chiqarildi, deya xabar bermoqda davlat rahbari matbuot kotibi Sherzod Asadov.
Mazkur unvon uning davlat idoralaridagi ko‘p yillik samarali mehnati, mamlakatimiz mustaqilligi va uning iqtisodiy qudratini mustahkamlash, moliya tizimini xalqaro andozalar asosida rivojlantirish va yangi bosqichga ko‘tarish, muhim dasturlar va investitsiya loyihalarini muvaffaqiyatli amalga oshirish borasidagi katta xizmatlari, yurtimiz taraqqiyoti va xalqimiz farovonligini yuksaltirishga qo‘shayotgan munosib hissasi, sohada malakali kadrlarni tayyorlash yo‘lidagi ibratli faoliyati uchun berilgan.
Jamshid Qo‘chqorov (1964 y.t.) Toshkent xalq xo‘jaligi institutini (1985) va Kolorado shtati iqtisodiyot institutini (1996) tamomlagan. Iqtisodiyot fanlari nomzodi. Markaziy bank raisi o‘rinbosari (1996−1997), moliya vaziri o‘rinbosari — Moliya vazirligi Davlat budjeti bosh boshqarmasi boshlig‘i (1997−2005), moliya vaziri o‘rinbosari (2005−2016), moliya vazirining birinchi o‘rinbosari (2017-yilgacha), keyin esa bosh vazir o‘rinbosari — moliya vaziri (2017−2020-yillar) bo‘lib ishlagan.

Заместителю премьер-министра — министру экономики и финансов Джамшиду Кучкарову присвоено почётное звание «Заслуженный экономист Республики Узбекистан». Указ об этом подписал президент Шавкат Мирзиёев, сообщил пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
Звание присвоено «за многолетний плодотворный труд в государственных органах, большие заслуги в укреплении независимости и экономической мощи страны, развитии финансовой системы на основе международных стандартов и поднятии её на новый уровень, успешной реализации важных программ и инвестиционных проектов, достойный вклад в развитие страны и повышение благосостояния народа, образцовую деятельность по подготовке квалифицированных кадров в данной сфере».
19 октября, сегодня Кучкарову исполняется 60 лет.
Джамшид Кучкаров (1964 г. р.) окончил Ташкентский институт народного хозяйства (1985) и Экономический институт штата Колорадо (1996). Кандидат экономических наук. Занимал посты заместителя председателя Центрального банка, заместителя министра финансов, первого замминистра финансов, министра экономики и промышленности (позже — министра экономического развития и сокращения бедности в связи со сменой названия министерства).