Prezident Shavkat Mirziyoyev 21-oktabr kuni Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishini o‘rganish universiteti — Green Universityʼda bo‘ldi.
Universitetda atrof-muhit va barqaror boshqaruv, atrof-muhit va iqtisodiyot, ekologiya va davlat boshqaruvi, barqaror rivojlanish, barqaror moliya, ekologiya huquqi, atrof-muhit sohasida ommaviy kommunikatsiyalar yo‘nalishlari ochilgan.
450 o‘ringa mo‘ljallangan o‘quv binosi ta’mirlanib, zamonaviy sharoitlar yaratilgan. Ta’lim ingliz tilida olib boriladi. Buning uchun AQSh, Buyuk Britaniya, Meksika va Fransiyadan chet ellik o‘qituvchilar ham jalb etilgan.
Prezident universitet mutaxassislari va talabalari bilan suhbatlashdi.
“Hozir ekologiya xuddi raqamli texnologiyalarday dolzarb. Kelajakda hamma soha atrof-muhit bilan hamohang bo‘ladi. Shuning uchun bu yerda ekologik iqtisodiyot, moliya, huquq kabi yo‘nalishlar tashkil etildi. Endi dual ta’limni kengaytirib, bu yerdagi bilimlarni tezroq joylarda tatbiq qilish kerak”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mutasaddilarga ekologiya sohasida quyi bo‘g‘in kadrlarini tayyorlash bo‘yicha Qoraqalpog‘iston va har bir viloyatda texnikumlar tashkil etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Universitetda xorijiy oliy ta’lim tashkilotlari bilan akademik va kasbiy tajriba almashish yo‘lga qo‘yilgan. O‘quv dasturlari ular bilan hamkorlikda, “fan-ta’lim-ishlab chiqarish integratsiyasi” tamoyili asosida ishlab chiqilgan.
Davlat rahbari ushbu laboratoriyani ham ko‘zdan kechirdi.
“Bu yerda ilmiy salohiyat bor, zarur uskunalar bor. Bundan samarali foydalanish kerak. Masalan, yer-suv sharoitlari og‘ir tumanlar bo‘yicha shartnoma asosida tahlillar o‘tkazish mumkin. Bu ikki tomonlama manfaatli bo‘ladi”, — dedi prezident.
Muassasada fanlararo tadqiqotlar qilish, innovatsion pedagogik uslub va texnologiyalarni ishlab chiqish, ilmiy-tadqiqot va amaliy bilimlarni integratsiya qilishga alohida e’tibor qaratilmoqda, deyiladi xabarda.
O‘quv jarayoni “Hub and Spoke” tamoyili asosida tashkil etilgan. Bu yaxlit o‘quv tizimini yaratish, resurslarni optimallashtirish, talabalar va mutaxassislarning harakatchanligini oshirish kabi jihatlar bilan ajralib turadi.
Universitetning imkoniyatlarini kengaytirish uchun kelgusida poytaxtimizning Yunusobod tumanidagi hamda Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanidagi sobiq kollejlar binolari ta’mirlanib, kampusga aylantirilishi rejalashtirilgan.

Президент Шавкат Мирзиёев 21 октября посетил Центральноазиатский университет изучения окружающей среды и изменения климата — Green University, сообщила пресс-служба главы государства.
До недавнего времени в Узбекистане не существовало единого высшего учебного заведения, специализирующегося на экологии. Новый университет, созданный согласно постановлению главы государства от 31 мая 2023 года, охватывает современные экологические направления.
В вузе открыты программы бакалавриата и магистратуры по таким направлениям, как «Окружающая среда и устойчивое управление», «Окружающая среда и экономика», «Экология и государственное управление», «Устойчивое развитие», «Устойчивые финансы», «Экологическое право» и «Массовые коммуникации в области окружающей среды».
Учебное здание, рассчитанное на 450 студентов, было капитально отремонтировано и оснащено современным оборудованием. Обучение ведётся на английском языке, для чего были привлечены преподаватели из США, Великобритании, Мексики и Франции.
Президент провёл встречу с преподавателями и студентами университета.
«Сегодня экология становится такой же важной, как и цифровые технологии. В будущем все сферы должны развиваться в гармонии с экологией. Поэтому мы открыли здесь такие направления, как экологическая экономика, финансы и право. Необходимо расширять дуальное образование и быстрее внедрять полученные знания на местах», — отметил Шавкат Мирзиёев.
Президент поручил организовать техникумы для подготовки специалистов среднего звена по экологии в Каракалпакстане и каждой области страны.
Университет уже наладил обмен академическим и профессиональным опытом с зарубежными вузами, разработав совместные учебные программы по принципу интеграции науки, образования и производства.
В лаборатории университета проводятся исследования почвы, воды, биоразнообразия и отходов.
Глава государства также осмотрел лабораторию.
«Здесь есть научный потенциал и необходимое оборудование. Нужно использовать их эффективно. Например, можно проводить анализы на договорной основе для районов с тяжёлыми почвенно-водными условиями. Это принесёт выгоду обеим сторонам», — сказал президент.
Особое внимание в университете уделяется междисциплинарным исследованиям, инновационным педагогическим методам и интеграции научных исследований и практики, говорится в сообщении.
Учебный процесс построен по принципу «Hub and Spoke», что способствует созданию целостной системы обучения, оптимизации ресурсов и повышению мобильности студентов и специалистов.
Для развития университета планируется реконструкция зданий бывших колледжей в Юнусабадском районе Ташкента и Бостанлыкском районе Ташкентской области с их преобразованием в полноценные кампусы.