Shavkat Mirziyoyev maishiy chiqindilarni qayta ishlash, ulardan elektr energiyasi va mahsulotlar ishlab chiqarish loyihalari taqdimoti bilan tanishdi.
Davlat rahbari matbuot xizmati xabariga ko‘ra, O‘zbekistonda yiliga 14 million tonna chiqindi hosil bo‘ladi, biroq bu hajmning atigi 4−5 foizi qayta ishlanadi. Bundan tashqari, chiqindi maydonlarida hosil bo‘lgan 7 million tonnadan ortiq issiqxona gazlari atmosferaga chiqib, 43 ming tonna zaharli filtratlar yer ostiga singadi.
chiqindi yoqish zavo, ekologiya, gazni qayta ishlash, shavkat mirziyoyev
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tomonidan xorijiy investorlar bilan hamkorlikda qator loyihalar ishlab chiqildi. Qariyb 1 milliard 300 million dollarlik investitsiyalarni jalb etgan holda, 8 ta chiqindi yoqish zavodi qurish hamda Ohangaron poligonida chiqindi gazini qayta ishlash rejalashtirilgan.
Masalan, Xitoyning CAMC Engineering kompaniyasining 350 million dollarlik to‘g‘ridan-to‘g‘ri sarmoyalari hisobiga Andijon va Toshkent viloyatlarida ikkita zavod qurish rejalashtirilgan. Ularda kuniga 4 ming tonna chiqindi qayta ishlanib, yiliga 630 million kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqariladi.
Xitoyning yana bir kompaniyasi — Shanghai SUS Environment to‘g‘ridan-to‘g‘ri 310 million dollar sarmoya kiritib, Samarqand va Qashqadaryo viloyatlarida ikkita zavod qurishni rejalashtirmoqda. Ularda kuniga 3 ming tonna chiqindi qayta ishlanib, yiliga 480 million kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqariladi.
BAAning Tadweer Group kompaniyasining 200 million dollari hisobidan Buxoro va Navoiy viloyatlari uchun bittadan zavod qurish rejalashtirilgan. Kuniga 1500 tonna chiqindilarni qayta ishlash va yiliga 363 million kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqarish quvvatlari yaratiladi.
Chiqindi yoqish zavodlari sanoat va qattiq maishiy chiqindilarni qozonlarda yoki pechlarda termal parchalanish orqali qayta ishlash texnologiyasidan foydalanadi. Shu bilan birga, yonish issiqligidan foydalanib, issiqlik va elektr energiyasi ishlab chiqariladi.
Janubiy Koreyaning Sejin kompaniyasi bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan loyiha Toshkent viloyatining Oxangaron tumanidagi maishiy chiqindilar poligonida hosil bo‘ladigan gazdan muqobil elektr energiyasi ishlab chiqarish uchun 55 million dollar jalb etishni nazarda tutadi. Uning quvvati 16 MVt bo‘lishi kutilmoqda.
“Umuman, loyihalar natijasida qattiq maishiy chiqindilardan oqilona foydalanish ta’minlanadi. Yiliga 4,7 million tonnadan ortiq chiqindi yoqilib, 2 milliard 100 million kilovatt soat elektr energiyasi ishlab chiqariladi. 97 million AQSh dollari qiymatidagi elektr energiyasi sotiladi. Shuningdek, bular orqali 152 million metr kub tabiiy gaz iqtisod qilinadi hamda 2,4 million tonna issiqxona gazlari kamayadi. 1 ming 200 ta yangi ish o‘rni yaratiladi”, — deyiladi xabarda.
Loyihalarni 2025−2027-yillarda Andijon, Buxoro, Jizzax, Qashqadaryo, Navoiy, Namangan, Samarqand, Sirdaryo, Farg‘ona, Toshkent viloyatlari va Toshkent shahrida amalga oshirish rejalashtirilgan.
Davlat rahbari loyihalarning ijtimoiy ahamiyatini alohida ta’kidladi.
“Bular shunchaki zavod emas, hayot-mamotimizni hal qiladigan masalalardan biri. Yer-suvlarimizning yaroqliligi ham, aholi salomatligi ham, havo tozaligiyu energetika barqarorligi ham shu sohaga bog‘liq. Chiqindilar to‘g‘ri to‘planib, ko‘proq qayta ishlansa, ekologik muvozanat yaxshilanadi, tabiat toza bo‘ladi, jamiyat o‘zgaradi”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlat rahbari mazkur loyihalarni namunali qilish, hududlarda ularning sonini ko‘paytirish bo‘yicha mas’ullarga topshiriqlar berdi.
Qayd etilishicha, qurilish materiallari va organik o‘g‘itlar ishlab chiqaruvchi yangi korxonalarni chiqindilarni qayta ishlash korxonalari yaqinida joylashtirish maqsadga muvofiq — bu tadbirkorga ham, investorga ham foydali bo‘ladi.
Shavkat Mirziyoyev barcha hududlarda bunday loyihalarni ko‘paytirish va mutanosib rivojlantirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi"ni ishlab chiqish vazifasini qo‘ydi.
Prezidentning 26-sentabrdagi farmoni bilan Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi tashkil etildi. Unda chiqindilarni yig‘ish, saralash, zararsizlantirish, qayta ishlash, yoqish, utizilatsiya qilish va yo‘q qilishning zamonaviy usullari joriy etiladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией проектов по переработке бытовых отходов, производству электроэнергии и продукции из них.
По данным пресс-службы главы государства, в Узбекистане ежегодно образуется 14 млн тонн отходов, однако лишь 4−5% из этого объёма перерабатывается. Кроме того, выбрасывается в атмосферу и проникает в почву более 7 миллионов тонн парниковых газов и 43 тысячи тонн ядовитых фильтратов, образующихся на полигонах отходов.
мусоросжигательный завод, переработка газа, шавкат мирзиёев, экология
Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата совместно с иностранными инвесторами разработало ряд проектов. Планируется построить 8 мусоросжигательных заводов и перерабатывать свалочный (полигонный) газ на Ахангаранском полигоне, инвестировав около 1,3 млрд долларов.
Например, за счёт прямых инвестиций китайской компании CAMC Engineering в размере 350 млн долларов в Андижанской и Ташкентской областях планируется построить два завода. Они будут перерабатывать 4000 тонн отходов в день и вырабатывать 630 млн кВт⋅ч электроэнергии в год.
Ещё одна китайская компания Shanghai SUS Environment планирует вложить 310 млн долларов прямых инвестиций и построить два завода в Самаркандской и Кашкадарьинской областях. На них будут перерабатывать 3000 тонн отходов в день и получать 480 млн кВт⋅ч электроэнергии в год.
За счёт средств компании Tadweer Group из ОАЭ в 200 млн долларов намечено построить один завод для Бухарской и Навоийской областей. Будут созданы мощности по переработке 1500 тонн отходов в день и производству 363 млн кВт⋅ч электроэнергии в год.
Мусоросжигательные заводы используют технологию утилизации промышленных и твёрдых бытовых отходов посредством термического разложения в котлах или печах. При этом за счёт использования теплоты сгорания вырабатываются тепловая и электроэнергия.
Проект с корейской Sejin предусматривает привлечение 55 млн долларов для выработки электроэнергии из газа, образующегося на полигоне бытовых отходов в Ахангаранском районе Ташкентской области. Ожидается, что мощность завода составит 16 МВт.
«В целом, в результате реализации проектов будет обеспечено рациональное использование твёрдых бытовых отходов. Ежегодно будет сжигаться более 4,7 миллиона тонн отходов и вырабатываться 2,1 млрд кВт⋅ч электроэнергии на сумму 97 млн долларов. Это также позволит сэкономить 152 млн кубометров природного газа и сократить выбросы парниковых газов на 2,4 млн тонн. Будет создано 1200 новых рабочих мест», — говорится в сообщении.
Проекты планируется реализовать в 2025—2027 годах в Андижанской, Бухарской, Джизакской, Кашкадарьинской, Навоийской, Наманганской, Самаркандской, Сырдарьинской, Ферганской, Ташкентской областях и Ташкенте.
Глава государства особо подчеркнул социальную значимость проектов.
«Это не просто заводы, а один из судьбоносных вопросов. От этой сферы зависят и пригодность наших земель и вод, и здоровье населения, и чистота воздуха, и стабильность энергетики. Если отходы будут правильно собираться и больше перерабатываться, улучшится экологический баланс, природа станет чище, изменится общество», — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Глава государства поручил ответственным лицам сделать эти проекты образцовыми и увеличить их количество в регионах.
Отмечается, что целесообразно размещать новые предприятия строительных материалов, органических удобрений вблизи заводов по переработке отходов, чтобы это было выгодно как предпринимателю, так и инвестору,
Шавкат Мирзиёев поставил задачу разработать «дорожную карту» по увеличению количества и сбалансированному развитию таких проектов во всех регионах.
Указом президента от 26 сентября создано Агентство по управлению отходами и развитию циркулярной экономики. Оно займётся внедрением современных методов сбора, сортировки, обезвреживания, переработки, сжигания, утилизации и уничтожения отходов.
Как ожидается, за счёт развития циркулярной экономики стабилизируется экологическая ситуация, улучшится санитарное состояние, снизится заболеваемость населения опасными недугами. Из отходов будут получать альтернативную энергию, сырье и органические удобрения. На территории полигонов отходов будут созданы экопромышленные зоны.