Sog‘liqni saqlash vaziri vazifasini bajaruvchi Asilbek Xudayarov Toshkentda o‘tayotgan “Xalqaro hamkorlik tashabbuslari haftaligi” doirasida 21-oktabrdagi tadbirlardan so‘ng jurnalistlar bilan bo‘lgan muloqotda “Dok-1 Maks” ishi oqibatida nogiron bo‘lib qolgan bolalarga “davlat tomonidan kafolatlangan tibbiy yordam” ko‘rsatilayotganini aytgandi.
Farzandi 2022-yil dekabr oyida “Dok-1 Maks”dan zaharlangan va 65 kun komada yotgan 5 yoshli Alibek O‘ktamovning otasi Feruz Nuritdinovning “Daryo.uz”ga aytishicha, vazir jamoatchilikka yolg‘on ma’lumot bergan.
“O‘sha vazir ham, uning xodimlari ham, hatto davlatning birorta shifoxonasi shifokorlari ham biror marta o‘g‘limning holidan xabar olmagan-ku. Qanday qilib ko‘mak berayotgan ekan? Hatto uyimning eshigi qaysi tomonga ochilishini bilmay turib, biz nogiron bo‘lib qolgan bolalarni davolayapmiz, ko‘mak beryapmiz deyishga uyalmadimi? O‘sha vazirdan so‘rang-chi, dorimas, birorta shprits berganmikan? Vazir bunday yolg‘on gapirib tursa, undan pastdagilardan nima kutaylik?”, — deydi Feruz Nuritdinov.
Uning aytishicha, vazirning bu gapidan so‘ng ko‘pchilik ota-onalar vazir bilan ko‘rishish niyatida yuribdi.
Jabrlanuvchining aytishicha, u farzandini davolatish uchun ayni kunga qadar sotilgan uyi va yaqinlaridan olingan qarzlari evaziga to‘plangan katta miqdordagi mablag‘ini sarflab bo‘lgan. Shunga qaramasdan, uning farzandi gapirolmaydigan, yurolmaydigan nogironga aylangan.
“Dok-1 Maks” ishi bilan bog‘liq jarayon haqida
O‘zbekistonda 2022-yil oxirida Hindistonning Marion Biotech kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilgan “Dok-1 Maks” va “Ambronol” dori vositalaridan bolalarning zaharlanishi kuzatilgan va buning oqibatida, rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 68 nafar bola vafot etgan va kamida 18 nafar bola nogiron bo‘lib qolgan.
Ushbu holat bo‘yicha 2023-yil avgustida boshlangan va yarim yil davom etgan sud jarayoni yakunida dori iste’molidan vafot etgan 68 nafar marhum va sog‘lig‘i o‘ta og‘irlashgan 4 nafar bolaning qonuniy vakillariga 1 milliard so‘mdan, ahvoli qoniqarli bo‘lgan 4 nafar bolaning qonuniy vakillariga 500 mln so‘mdan, sog‘lig‘i yaxshilangan 8 nafar bolaning qonuniy vakillariga 200 mln so‘mdan ma’naviy zarar undirilishi belgilangan.
Keyinchalik, 2024-yil aprelida boshlangan apellyatsiya shikoyatlarini ko‘rib chiqish jarayonida sudlanuvchilardan biri, Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligining sobiq rahbari Sardor Kariyev uchun uning onasi Munira Kariyeva 75,6 mlrd so‘m miqdoridagi ma’naviy zararni qoplab berish taklifi bilan chiqdi va apellyatsiya sudining yakuniy qarori chiqquniga qadar 2,5 mlrd so‘mni sud depozitiga o‘tkazdi.
Yakunda sud, xususan, ushbu 2,5 mlrd so‘mni jabrlanuvchilarning qonuniy vakillariga taqsimlash to‘g‘risida qaror chiqardi (apellyatsiya yakunida birinchi instansiya sudining hukmi o‘zgarishsiz qoldirilib, Sardor Kariyev foydasiga qaror chiqmagani uchun, uning vakillari tomonidan taklif qilingan summaning qolgan qismi ham o‘tkazilmagan).
Farzandi doridan nogiron bo‘lib qolgan bir guruh jabrlanuvchilar “Gazeta.uz”ga murojaat qilib, Kariyevning vakillari tomonidan to‘langan 2,5 milliard so‘m avgust oyida jabrlanuvchilarga mos ravishda taqsimlab berilganini, ammo qolgan summaning to‘lab berilishi mavhum qolayotganini ma’lum qildi. Ular farzandlarining keyingi davolanishi uchun zarur bo‘lgan pul mablag‘lari undirilmay qolib ketishidan xavotirda.

Феруз Нуритдинов, чей пятилетний сын Алибек Уктамов отравился препаратом «Док-1 Макс» в декабре 2022 года и провёл 65 дней в коме заявил, что и. о. министра здравоохранения Асилбек Худаяров предоставил общественности ложную информацию. Об этом пострадавший сказал в интервью Daryo.uz.
Накануне «Газета.uz» писала, что Асилбек Худаяров в беседе с журналистами 21 октября отметил, что детям, получившим инвалидность после приёма индийского препарата, оказывается «гарантированная медицинская помощь от государства».
«Ни этот министр, ни его сотрудники, ни даже врачи какой-либо государственной больницы ни разу не поинтересовались состоянием моего сына. Каким же образом они помогают нам? Ему не стыдно говорить, что они лечат и оказывают помощь детям, ставшим инвалидами, даже не зная, в какую сторону открывается дверь моего дома? Спросите министра, дал ли он не то, что лекарство, а хотя бы шприц? Если министр так говорит неправду, чего ожидать от его подчинённых?» — спросил Феруз Нуритдинов.
По его словам, после заявления министра многие родители пострадавших детей хотят с ним встретиться.
Мужчина также отметил, что для лечения своего сына он потратил значительные суммы, продав свой дом и заняв деньги в долг у родственников. Несмотря на это, его сын не может говорить и ходить.
В конце 2022 года в Узбекистане произошло массовое отравление детей лекарственными средствами «Док-1 Макс» и «Амбронол», произведёнными индийской Marion Biotech. По официальной информации, в результате умерли 68 детей, минимум 18 детей получили инвалидность.
Судебное разбирательство, начавшееся в августе 2023 года и продлившееся полгода, завершилось решением о взыскании морального ущерба: по 1 млрд сумов для законных представителей 68 погибших детей и 4 детей с тяжёлыми последствиями для здоровья, по 500 млн сумов — для 4 детей с удовлетворительным состоянием и по 200 млн сумов — для 8 детей, состояние которых улучшилось.
В апреле этого года в ходе апелляционного процесса учредитель фармкомпании Jurabek Laboratories Мунира Кариева, мать одного из осуждённых, бывшего главы Агентства по развитию фармацевтической отрасли Сардора Кариева, предложила выплатить компенсацию в размере 75,6 млрд сумов в обмен на смягчение наказания и освобождение сына. До вынесения окончательного решения суда компания перевела на депозит 2,5 млрд сумов.
Суд распорядился распределить эту сумму между законными представителями пострадавших. Остальная часть суммы не была переведена, так как апелляционный суд оставил в силе приговор суда первой инстанции и не принял решение в пользу Сардора Кариева.
Родители, чьи дети стали инвалидами из-за лекарства, ранее рассказали «Газете.uz», что 2,5 млрд сумов, переведённые представителями Кариева, были распределены между пострадавшими в августе, но остаётся неясным, когда будет выплачена остальная часть компенсации. Родители переживают, что средства, необходимые для дальнейшего лечения их детей, могут не быть взысканы.