Yanvar-sentabr oylarida O‘zbekistonning tashqi savdo aylanmasi 48,2 milliard dollarni tashkil etdi, bu 2023-yilning shu davriga nisbatan 3,45 milliard dollar yoki 7,7 foizga ko‘p. Bu prezident huzuridagi Statistika agentligining “Gazeta.uz” o‘rgangan hisobotidan ma’lum bo‘ldi.
Oylik savdo o‘sishi tezlashdi. Sentabr oyida tovar ayirboshlash hajmi 5,5 milliard dollarga yetdi, bu 2023-yil sentabriga nisbatan 16,9 foizga ko‘p. O‘tgan oyda eksport 2,43 milliardga (+86 foiz) oshdi, import esa 3,07 milliard dollarga (-9,7 foiz) kamaydi.
To‘qqiz oylik eksport hajmi oltinni hisobga olgan holda 11,5 foizga oshib, 19,8 milliard dollarga, import 28,4 milliard dollarga (+5,2 foiz) yetdi. Shu bilan birga, monetar bo‘lmagan oltinni hisobga olmaganda eksport tezroq o‘sib, 15,5 foizga oshib, 13,98 milliard dollarni tashkil etmoqda.
Oltin eksporti yil boshidan buyon 5,79 milliard dollarga yetdi, bu 2023-yilning shu davriga (5,64 milliard dollar) nisbatan 2,8 foizga ko‘p. May oyida qimmatbaho metallarning xorijga yetkazib berilishi 771,9 million dollarni, aprelda — 758,3 million dollarni, martda — 1,35 milliard dollarni, fevralda — 1,32 milliard dollarni tashkil qildi. Iyun va iyul oylarida eksport amalga oshirilmadi, ammo avgust oyida savdo hajmi 792,6 million dollarni tashkil etdi.
Sentabr oyida oltin eksporti 806,1 million dollarni tashkil etdi. Oltinning mamlakat umumiy eksportidagi ulushi 31,8 foizdan (2023-yil yanvar-sentabr oylarida) 29,3 foizgacha kamaydi. Uning oltin-valyuta zahiralaridagi fizik hajmi ham biroz qisqardi, garchi oltin zahiralarining qiymati yangi rekordlar o‘rnatgan kotirovkalar o‘sishi fonida sezilarli darajada oshdi.
Energiya resurslari
O‘zbekiston 9 oy davomida 1,53 milliard dollarlik neft va neft mahsulotlari import qildi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 29,3 foizga ko‘p. Ta’minotning asosiy qismi mart (244 million dollar) va aprelda (sentabrda 241,4 million dollar) pasaygan, 110,5 million dollarlik mahsulotlar import qilingan.
Shu bilan birga, neft mahsulotlari eksporti 2023-yilning yanvar-sentabr oylariga nisbatan 2,1 baravar oshib, 464,1 million dollarga yetdi.
Statistika agentligi ushbu toifadagi tovarlarni batafsil oshkor etmaydi, shuning uchun neft, benzin, dizel va boshqa yonilg‘ilar qaysi hajmga to‘g‘ri kelishini, shuningdek, ularning fizik hajmini bilish mumkin emas.
O‘zbekiston ham gaz importini 3,6 barobarga oshirib, 1,28 milliard dollarga yetdi. Shu fonda bir necha oylik pasayishdan so‘ng eksport ham o‘sishni boshladi — 479,5 million dollargacha (+16,5%).
Mamlakatga ko‘mir importi sekinlasha boshladi va 115,9 million dollarga (-16,7%) yetdi, boshqa mamlakatlardan elektr energiyasi yetkazib berish esa 96,4 million dollarga (+10,4 foiz) oshdi. Shu bilan birga, elektr energiyasi eksporti 1,5 barobar oshib, 74 million dollarga yetdi.
Boshqa mahsulotlar bilan savdo qilish
To‘qimachilik mahsulotlari eksporti to‘qqiz oy davomida qisqarishda davom etmoqda, ularning hajmi 2,2 milliard dollarni (-6,1%) tashkil etdi. Bunga tayyor to‘qimachilik mahsulotlari yetkazib berishning 956 million dollardan 857,9 million dollarga, trikotaj gazlamaning — 226,6 million dollardan 251,3 million dollarga, gazlamalarning — 131,2 million dollardan 106,9 million dollarga, paypoq mahsulotlarining — 46,5 million dollardan 30,2 million dollarga kamayishi sabab bo‘ldi. Faqat ip yetkazib berish hajmi 942,5 million dollardan 975,1 million dollarga oshdi.
Shu bilan birga, sabzavot va mevalar eksporti, Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, qiymat jihatidan keskin o‘sdi — 1,04 milliard dollargacha (+25,8%). Yetkazib berishning fizik hajmi 1,49 million tonnaga (+11,8%) oshdi.
Rossiya meva va sabzavotlarning asosiy eksport bozori bo‘lib qolmoqda, ularning ulushi 41,9 foizdan 44,7 foizga oshdi. Keyingi o‘rinlarda Qozog‘iston (12,2 foizga nisbatan 14,1 foiz) va Pokiston (o‘tgan yilgi 15,1 foizdan 14,1 foiz) joylashgan. Afg‘oniston to‘rtinchi o‘ringa ko‘tarildi, uning ulushi 1,4 foizdan 7,3 foizga, yetkazib berish esa 11,8 million dollardan 75,9 million dollarga oshdi.
Xorijga don va undan tayyorlangan mahsulotlar yetkazib berish (asosan, Afgʻonistonga eksport qilingan) 262,2 million dollarga (-28,9 foiz), O‘zbekistonga import ham, shu jumladan, jahon oziq-ovqat narxlarining pasayishi fonida 652,5 million dollarga (-23,1 foiz) kamaydi.
O‘zbekistonga ko‘proq shakar — 479 million dollar (+8,3 foiz), sabzavot va mevalar — 286,9 million dollar (+24 foiz), go‘sht va go‘sht mahsulotlari — 341,8 million dollar (+43,5 foiz), qahva, choy, kakao va ziravorlar — 296,4 million dollar. (+13,7 foiz), hayvonlar yemi — 208,1 mln dollar (+26,7 foiz), ichimliklar — 128,9 mln dollar (+34,2 foiz) import qila boshladi.
Tibbiyot va farmatsevtika mahsulotlari importi hajmi 1,28 milliard dollarga (+15,3 foiz) oshdi. Ehtimol, o‘sish faqat qiymat ko‘rinishida kuzatilgan va yetkazib berishning fizik hajmi kamaygan bo‘lishi mumkin.

В январе-сентябре внешнеторговый оборот Узбекистана составил 48,2 млрд долларов, что на 3,45 млрд долларов, или на 7,7%, больше, чем за аналогичный период 2023 года. Это следует из доклада Агентства статистики при президенте, которые изучила «Газета.uz».
Месячный рост торговли ускорился. В сентябре товарооборот достиг 5,5 млрд долларов, что на 16,9% больше, чем в сентябре 2023 года. Экспорт за прошлый месяц вырос до 2,43 млрд (+86%), а импорт сократился до 3,07 млрд долларов (-9,7%).
Девятимесячный экспорт с учётом золота вырос на 11,5% — до 19,8 млрд долларов, импорт — до 28,4 млрд долларов (+5,2%). При этом экспорт без учёта немонетарного золота растёт быстрее, увеличившись на 15,5%, — до 13,98 млрд долларов.
Экспорт золота с начала года достиг 5,79 млрд долларов, что на 2,8% больше, чем аналогичный период 2023 года ($5,64 млрд). В мае поставки драгметалла за границу составили — 771,9 млн долларов, в апреле — 758,3 млн долларов, в марте — 1,35 млрд долларов, в феврале — 1,32 млрд долларов. В июне и июле экспорта не было, а вот в августе объём реализации составил 792,6 млн долларов.
В сентябре экспорт золота составил 806,1 млн долларов. Доля золота в общем экспорте страны сократилась с 31,8% (в январе-сентябре 2023 года) до 29,3%. Его физический объём в золотовалютных резервах также немного уменьшился, хотя стоимость золотого запаса значительно выросла на фоне роста котировок, которые обновляют рекорды.
Узбекистан за девять месяцев импортировал нефти и нефтепродуктов на 1,53 млрд долларов, что на 29,3% больше, чем за аналогичный период прошлого года. Основная часть поставок пришлась на март ($244 млн) и апрель ($241,4 млн), в сентябре импортирована продукция на 110,5 млн долларов.
В то же время в 2,1 раза вырос экспорт нефтяной продукции — до 464,1 млн долларов по сравнению с январём-сентябрём 2023 года.
Агентство статистики не раскрывает подробно эту категорию товаров, из-за чего нельзя узнать, какой объём приходится на нефть, бензин, дизель и другое топливо, а также их физический объём.
Узбекистан также увеличил импорт газа в 3,6 раза — до 1,28 млрд долларов. На этом фоне, после нескольких месяцев падения, также стал расти экспорт — до 479,5 млн долларов (+16,5%).
Импорт в страну угля стал замедляться и достиг 115,9 млн долларов (-16,7%), а поставки электричества из других стран увеличились — 96,4 млн долларов (+10,4%). При этом экспорт электроэнергии вырос в 1,5 раза — до 74 млн долларов.
Экспорт текстильной продукции продолжает сокращаться, за девять месяцев его объём составил 2,2 млрд долларов (-6,1%). Это произошло из-за падения поставок готовых текстильных изделий — с 956 млн до 857,9 млн долларов, трикотажного полотна — с 251,3 млн до 226,6 млн долларов, тканей — с 131,2 млн до 106,9 млн долларов, носочных изделий — с 46,5 млн до 30,2 млн долларов. Выросли только поставки пряжи — с 942,5 млн до 975,1 млн долларов.
В то же время экспорт овощей и фруктов, согласно данным Статагентства, резко вырос в стоимостном выражении — до 1,04 млрд долларов (+25,8%). Физический объём поставок увеличился до 1,49 млн тонн (+11,8%).
Основными рынками экспорта плодоовощной продукции остаётся Россия, чья доля выросла с 41,9% до 44,7%. Следом идут Казахстан (14,1% против 12,2%) и Пакистан (14,1% против 15,1% годом ранее),. На четвёртом место поднялся Афганистан, чья доля выросла с 1,4% до 7,3%, а поставки — с 11,8 млн до 75,9 млн долларов.
Поставки за границу зерновых и продуктов из них (в основном, экспорт шёл в Афганистан) сократились до 262,2 млн долларов (-28,9%), импорт в Узбекистан также упал до 652,5 млн долларов (-23,1%), в том числе на фоне снижения мировых цен на продовольствие.
Узбекистан стал импортировать больше сахара — 479 млн долларов (+8,3%), овощей и фруктов — 286,9 млн долларов (+24%), мяса и мясопродуктов — 341,8 млн долларов (+43,5%), кофе, чая, какао и пряностей — 296,4 млн долларов (+13,7%), кормов для животных — 208,1 млн долларов (+26,7%), напитков — 128,9 млн долларов (+34,2%).
Объём импорта медицинской и фармпродукции вырос до 1,28 млрд долларов (+15,3%). Вероятно, рост только в стоимостном выражении, а физический объём поставок мог снизиться.
Экспорт услуг (поездки, транспорт, телекоммуникационные услуги и другие) увеличился на 25,4% — до 5,01 млрд долларов. Большая часть приходится на туризм — 2,4 млрд долларов (доля в 48,3%), на транспорт — 1,83 млрд долларов. 470 млн долларов приходится на транспортировку газа по трубопроводам.
Импорт услуг вырос на 9% — до 2,57 млрд долларов, на туризм приходится 1,236 млрд долларов (доля 52,8%).