Oliy Majlis Senati 23-oktabr kuni bo‘lib o‘tgan majlisda O‘zbekistonda yer uchastkalaridan samarali foydalanish, sohadagi huquqbuzarliklarning oldini olish mexanizmlarini takomillashtirishga qaratilgan qonun ma’qullandi, deb xabar berdi parlament yuqori palatasi matbuot xizmati. Hujjat imzolash uchun prezidentga yuboriladi.
Senator Shuhrat Cho‘lliyev yaqinda o‘zboshimchalik bilan olib qo‘yilgan yer uchastkalari hamda ularda qurilgan bino va inshootlarga bo‘lgan huquqlarni tan olish to‘g‘risida muhim qonun qabul qilingani haqida ma’lum qildi.
Ushbu hujjat aholi tomonidan kop yillar davomida egallab kelingan, lekin kadastr hujjatlari mavjud bo‘lmagan yer uchastkalari va obyektlarga bo‘lgan huquqlarni tan oldi.
— Bu, albatta, aholimizni anchadan beri qiynayotgan dolzarb muammoga yechim bo‘ladi. Biroq bu kelajakda yerlarni o‘zboshimchalik bilan tortib olish va keyinchalik ularni qonuniylashtirish maqsadida ularda inshootlar qurish mumkin degani emas", — dedi senator.
Xususan, yer to‘g‘risidagi qonun hujjatlari talablarini buzish bilan bog‘liq huquqbuzarliklar uchun ma’muriy va jinoiy javobgarlik choralari kuchaytirilmoqda.
Jinoyat-protsessual kodeksiga o‘zgartishlar kiritilmoqda, unga ko‘ra yer uchastkalarini o‘zboshimchalik bilan olib qo‘yish bilan bog‘liq jinoyatlar prokuratura vakolatiga kiritiladi. Tizimda allaqachon yer masalalari bilan shug‘ullanadigan tuzilma mavjud. Shu vaqtgacha bunday jinoyatlarni nafaqat prokuratura, balki ichki ishlar organlari ham tergov qilishlari mumkin edi.
Senator Botir Matmurodovning ma’lum qilishicha, yer uchastkalariga oid qonunbuzarliklar Ichki ishlar boshqarmasi tomonidan o‘rganilganidan so‘ng ayrim hollarda aybdorlar javobgarlikka tortilgan, biroq ruxsat etilmagan yerlarni qaytarish, ulardagi binolarni buzish masalalari hal etilmagan. Sababi, Ichki ishlar boshqarmasi ushbu masalalar bo‘yicha sudlarga yig‘imsiz da’vo arizalarini kiritish huquqiga ega emas edi. Qolaversa, bunday ishlar bo‘yicha subyektlarning aksariyati davlat xizmatchilaridir, shuning uchun bu ishlar prokuratura vakolatiga kirishi maqsadga muvofiq, dedi u.
binolarni buzish, prokuratura, сенат, qonun, шuҳрат чўллиев, yerlarni o‘zboshimchalik bilan egallab olish
Shuhrat Cho‘lliyevning ta’kidlashicha, avvallari davlat organlari jismoniy va yuridik shaxslar tomonidan o‘zboshimchalik bilan olib qo‘yilgan yerlarni qaytarish bo‘yicha da’vo arizasi bilan chiqqan, biroq bu ish sudda ko‘rib chiqilgunga qadar o‘sha yer ustida noqonuniy inshootlar qurishga muvaffaq bo‘lishgan va hatto ular binoni buzish uchun kompensatsiya talab qilishgan.
Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 5-iyuldagi (467-son) qarori bilan tasdiqlangan O‘zboshimchalik bilan qurilgan binolarni aniqlash va buzishni tashkil etish tartibi to‘g‘risidagi nizomga muvofiq, noqonuniy inshoot aniqlangandan keyin 15 kun ixtiyoriy ravishda buzish uchun muddat beriladi.
Ixtiyoriy ravishda buzish amalga oshirilmagan taqdirda, 2 kun muddatda hokimlik qoshidagi maxsus komissiyaga bildirishnoma taqdim etiladi, komissiya esa 3 kun ichida sudga da’vo arizasi beradi. Fuqarolik ishini sud muhokamasiga tayyorlash uchun 10 kun, uni sudda ko‘rib chiqish va hal qilish uchun 30 kun, hal qiluv qarori qonuniy kuchga kirishi uchun esa 20 kun talab qilinadi.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, bitta noqonuniy binoni buzish to‘g‘risidagi qarorni Majburiy ijro byurosiga yetkazish uchun o‘rtacha 80 kun (2 oy 20 kun) vaqt ketadi. Ushbu muddatlarning uzunligi sud qarori qabul qilingunga qadar keyingi qurilish uchun sharoit yaratadi. Keyinchalik, bu, hatto dastlabki bosqichda noqonuniy qurilish aniqlangan bo‘lsa ham, uni bartaraf etishda qiyinchiliklarga olib keladi, deyiladi tushuntirish xatida.
Endilikda Iqtisodiy va Fuqarolik protsessual kodekslari o‘zboshimchalik bilan tortib olingan davlat yerlarini qaytarish va ulardagi binolarni buzish holatlarini soddalashtirilgan tartibda va qisqa muddatlarda ko‘rib chiqish imkonini beruvchi normalar bilan to‘ldirilmoqda. Sudlarda ortiqcha qog‘ozbozliklarning oldini olish uchun bunday hollarda arizaga ilova qilinadigan hujjatlar ro‘yxati alohida belgilanadi.
Shuningdek, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari fuqarolik va iqtisodiy sudlarga yer to‘g‘risidagi qonun buzilishi bilan bog‘liq da’vo ariza kiritishda davlat bojidan ozod etilishi belgilanmoqda.

Сенат Олий Мажлиса на заседании 23 октября одобрил закон о поправках, направленных на борьбу с самовольным захватом земельных участков в Узбекистане, сообщила пресс-служба верхней палаты парламента. Документ направлен на подписание президенту.
Сенатор Шухрат Чуллиев сообщил, что недавно был принят важный закон о признании прав на самовольно захваченные земельные участки и построенные на них здания и сооружения.
Этот документ признал права на земельные участки и объекты, которые были заняты населением на протяжении многих лет, но на которые отсутствовали кадастровые документы.
«Это, конечно, решило актуальную проблему, которая долгое время беспокоила наше население. Однако это не означает, что в дальнейшем можно самовольно захватывать земли и строить на них сооружения, чтобы потом легализовать их», — отметил сенатор.
В частности, усиливаются меры административной и уголовной ответственности за нарушения, связанные с нарушением требований земельного законодательства.
В Уголовно-процессуальный кодекс вносятся изменения, согласно которым преступления, связанные с самовольным захватом земельных участков, отнесены к ведению органов прокуратуры. У неё уже есть структура, занимающаяся земельными вопросами. Сейчас расследованием таких преступлений может заниматься не только прокуратура, но и органы внутренних дел.
Сенатор Батир Матмурадов сообщил, что в некоторых случаях после расследования земельных правонарушений со стороны ОВД виновные привлекались к ответственности, но оставались нерешёнными вопросы с возвратом самовольно захваченных земель и сносом зданий на них. Причина — у ОВД не было полномочий вносить иски в суды без пошлин по этим вопросам. Кроме того, большая часть субъектов в таких делах является госслужащими, поэтому целесообразно, чтобы эти дела перешли в ведение прокуратуры, указал он.
Шухрат Чуллиев отметил, что ранее госорганы подавали иск на возврат земель, самовольно захваченных физическими и юридическими лицами, однако до рассмотрения этого дела в суде те, кто произвёл захват, успевали построить здания на этой земле и даже претендовали на компенсацию при сносе.
Согласно Положению о порядке организации выявления и устранения (сноса) самовольной постройки, утверждённому постановлением Кабинета министров от 5 июля 2017 года (№467), после выявления незаконного строения предоставляется срок в 15 дней для добровольного сноса.
Если добровольный снос не произведён, в течение 2 дней в специальную комиссию хокимията вносится уведомление, комиссия в течение 3 дней подаёт исковое заявление в суд. Для подготовки гражданского дела к судебному разбирательству требуется 10 дней, для рассмотрения и разрешения гражданского дела в суде — 30 дней, и для вступления в законную силу принятого решения — 20 дней.
Исходя из вышеизложенного, для поступления решения о сносе одного незаконного строения в Бюро принудительного исполнения в среднем требуется срок в 80 дней (2 месяца 20 дней). Продолжительность этих сроков создаёт условия для дальнейшего строительства до вынесения судебного решения. Впоследствии это приводит к трудностям при его устранении, даже если незаконное строительство было выявлено на начальном этапе, говорится в пояснительной записке.
Теперь Экономический и Гражданский процессуальный кодексы дополняются нормами, которые позволят рассматривать дела о возврате самовольно захваченного государственного земельного участка и сносе построек на них в упрощённом порядке и короткие сроки. Для предотвращения излишней волокиты в судах конкретно определяется перечень документов, прилагаемых к заявлению по таким делам.
Кроме того, хокимияты освобождаются от уплаты госпошлины при внесении иска о нарушении земельного законодательства в гражданские и экономические суды. Ожидается, что это изменение будет способствовать своевременной подаче исков в суды местными хокимиятами для разрешения возникших земельных споров и устранения излишней бюрократии.
Сенатор указал, что принятие закона служит повышению эффективности борьбы с нарушениями, связанные с земельными участками, обеспечит своевременное взыскание ущерба по преступлениям и создание системы быстрого устранения незаконных сооружений.