Markaziy bankning naqd pul muomalasi bo‘yicha tahlili natijalariga ko‘ra, yanvar-sentabr oylari yakunlariga ko‘ra, jami pul massasidagi naqd pul ulushi yanada kamaygan.
1-oktabr holatiga jami pul massasi (M2, muomaladagi naqd pul va naqd bo‘lmagan mablag‘larni o‘z ichiga oladi) 256 trillion so‘mni tashkil etib, yil davomida 26,7 foizga o‘sdi. Naqd pul hajmi (M0) yil davomida 10,4 foizga — 48 trillion so‘mdan 53 trillion so‘mga o‘sdi.
markaziy bank, naqd pul, pul muomalasi
Muomaladagi naqd pul ulushi 3,2 foiz bandga — 23,9 foizdan 20,7 foizga kamaydi (2022-yil yanvar-sentabrida 24,4 foizni tashkil etgan).
To‘qqiz oyda banklarga jami naqd pul tushumlari hajmi 605 trillion so‘mni tashkil etdi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 27 foizga ko‘p. Naqd pul tushumlarining ulushi 62 foizdan 59 foizga kamaydi, terminal orqali tushumlar esa 38 foizdan 41 foizga oshdi.
Shu davrda banklarning naqd pul aylanmasi hajmi 727 trillion so‘mni tashkil etdi. Naqd pul tushumlari 360 trillion so‘mga, berilgan naqd pullar 367 trillion so‘mga yetdi. Naqd pulga talab oshishi natijasida MB muomalaga qo‘shimcha 8 trillion so‘m naqd pul chiqardi.
Ushbu davrda bank kartalariga 740 trillion so‘m (+31 foiz) o‘tkazildi. Shundan 167 trillion so‘mi (+21 foiz), jumladan, bankomatlar orqali (ulushi — 83 foiz) naqd pulda chiqarildi. Umuman olganda, kartadan naqd pul yechib olish ulushi 24,4 foizdan 22,6 foizga (2022-yil yanvar-sentabrida — 27,3 foiz) kamaydi, ya’ni kartaga tushgan mablag‘lar tobora kamroq naqdlashtirilmoqda.
Bank kassalaridan naqd chet el valyutasini sotib olish uchun qilingan naqd pul xarajatlarining ulushi 22 foizdan 24 foizga — 66 trillion so‘mdan 88,1 trillion so‘mga (bir yilda +33,4 foiz) o‘sdi.
Aprel oyi oxirida O‘zbekiston hukumati naqd puldan foydalanishni kamaytirish maqsadida yashirin iqtisodiyotga qarshi kurashish choralarini ishlab chiqayotgani ma’lum bo‘lgandi. Ko‘chmas mulk va avtomobillar oldi-sotdisi, budjet tashkilotlari xodimlarining ish haqi va boshqalar naqd pulsiz shaklga o‘tkazilishi mumkin.

По итогам января-сентября ещё больше сократилась доля наличных денег в общей денежной массе, следует из обзора Центрального банка Узбекистана о налично-денежном обращении.
По состоянию на 1 октября общая денежная масса (M2, включает наличные деньги в обращении и безналичные средства) составила 256 трлн сумов, увеличившись за год на 26,7%. Объём наличных (M0) вырос за год на 10,4% — с 48 трлн до 53 трлн сумов.
денежное обращение, наличные деньги, центробанк
Доля наличных денег в обращении уменьшилась на 3,2 процентных пункта — с 23,9% до 20,7% (в январе-сентябре 2022 года было 24,4%).
За январь-сентябрь общая сумма денежных поступлений в банки составила 605 трлн сумов, что на 27% больше аналогичного периода прошлого года. Доля поступлений наличных снизилась с 62% до 59%, а через терминалы увеличилась с 38% до 41%.
За девять месяцев объём банковского оборота наличных денег составил 727 трлн сумов. Поступление наличных достигло 360 трлн сумов, выдача наличных — 367 трлн сумов. Образовавшуюся разницу между вадачей и поступлением наличных в кассы банков покрыл Центральный банк, который дополнительно выпустил в обращение 8 трлн сумов наличных денег.
За этот период на банковские карты зачислено 740 трлн сумов (+31%). Из этой суммы 167 трлн сумов (+21%) были обналичены, в том числе через банкоматы (доля — 83%). В целом доля обналичивания с карт сократилась с 24,4% до 22,6% (январь-сентябрь 2022 года — 27,3%), то есть средства, поступившие на карты, обналичивают всё реже.
Доля расходов наличных из касс банков на покупку наличной иностранной валюты выросла с 22% до 24% — с 66 трлн до 88,1 трлн сумов (+33,4% год к году).
В конце апреля стало известно, что правительство Узбекистана разрабатывает меры по борьбе с теневой экономикой, чтобы сократить использование наличных денег. В безналичную форму могут перевести куплю-продажу недвижимости и автомобилей, зарплату сотрудникам бюджетных организаций и другое.