KXDR Ukrainaga qarshi urushda ishtirok etish uchun 3 ming harbiyni Rossiyaga yubordi, deya xabar bermoqda Janubiy Koreya rasmiylari. Reuters nashrining yozishicha, bu avvalgi hisob-kitobdan ikki baravar ko‘p — Yaqinda Seul 1500 askar haqida ma’lum qilgandi.
Pxenyan Rossiyaga 10 mingga yaqin askar yuborishni va’da qilgan, jarayon dekabr oyida yakunlanishi kutilmoqda, deya xabar berdi parlament a’zolari jurnalistlarga.
“Qo‘shinlar Rossiyadagi bir nechta o‘quv markazlarida joylashgan va mahalliy sharoitga moslashayotganga o‘xshaydi”, — dedi parlament razvedka qo‘mitasi a’zosi Pak Son Von.
AQSh mudofaa vaziri Lloyd Ostinning aytishicha, AQSh rasmiylarida Shimoliy Koreya harbiylari Rossiyada ekani haqida dalillar mavjud, ammo askarlar u yerda nima qilishi hozircha noma’lum. Pentagon rahbarining so‘zlariga ko‘ra, KXDR harbiylarining joylashtirilishi Rossiyadagi kuch tizimi bilan bog‘liq muammolardan darak beradi.
Ukraina Mudofaa vazirligi razvedka bosh boshqarmasi boshlig‘i Kirill Budanov bir kun avval The War Zone nashriga 23-oktabr kuni Shimoliy Koreyaning Kursk yo‘nalishidagi birinchi bo‘linmalari joylashishi kutilayotgani haqida aytgandi.
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy avvalroq Pxenyan mojaro hududiga 10 ming jangchini yuborishni rejalashtirayotganini ma’lum qilgan.
Rossiya ham, KXDR ham Shimoliy Koreya harbiylari frontga jo‘natilgani haqidagi xabarlarni rad etmoqda. Avvalroq esa Pxenyandan Moskvaga qurol-yarog‘ yetkazib berilishi rad etilgandi.
Wall Street Journal sobiq rossiyalik razvedkachiga tayanib, iyun oyida imzolangan Rossiya va Shimoliy Koreya o‘rtasidagi strategik sheriklik to‘g‘risidagi shartnomada maxfiy band borligini ma’lum qildi. Bu Pxenyanga urush olib borish tajribasiga ega bo‘lish uchun Ukrainaga taxminan 1000 askardan iborat birinchi harbiy to‘lqini yuborishga imkon beradi. Kelgusida ko‘proq askar yuborish rejalashtirilmoqda, deya xabar bergan gazeta suhbatdoshi.

КНДР отправила 3000 военных в Россию для участия в войне против Украины, сообщили южнокорейские законодатели после брифинга Национальной разведывательной службы, передаёт Reuters. Это вдвое больше предыдущей оценки — в минувшую пятницу Сеул говорил о 1500 солдат.
Всего Пхеньян обещал отправить в Россию около 10 тысяч солдат, чьё развёртывание, как ожидается, будет завершено в декабре, сообщили журналистам парламентарии.
«Похоже, что войска теперь рассредоточены по нескольким учебным центрам в России и адаптируются к местной обстановке», — заявил член парламентского комитета по разведке Пак Сон Вон.
Министр обороны США Ллойд Остин в среду заявил, что американские власти получили доказательства того, что северокорейские военные находятся в России, хотя пока неизвестны, что они там будут делать. По словам главы Пентагона, развёртывание военных КНДР свидетельствует о проблемах с живой силой у России.
Начальник Главного управления разведки Министерства обороны Украины Кирилл Буданов накануне рассказал изданию The War Zone, что уже 23 октября ждёт первые северокорейские подразделения на курском направлении.
Президент Украины Владимир Зеленский ранее заявил, что Пхеньян планирует отправить 10 тысяч бойцов в зону конфликта.
И Россия, и КНДР опровергают сообщения об отправке северокорейских военных на фронт. Ранее страны также отрицали поставки оружия из Пхеньяна в Москву.
Wall Street Journal со ссылкой на бывшего российского разведчика сообщила, что договор о стратегическом партнёрстве между Россией и Северной Кореей, который страны подписали в июне, содержит секретный пункт. Он позволяет Пхеньяну направить в Украину первую волну военных численностью примерно в 1000 солдат, чтобы получить опыт ведения войны. В дальнейшем планируется, что будет отправлено больше солдат, сообщил собеседник газеты.