22-oktabr kuni Termiz davlat universitetida BMT Taraqqiyot dasturi loyihasi doirasida Yaponiya hukumati moliyaviy ko‘magida tashkil etilgan Termiz yoshlar markazining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi, deb xabar qildi BMT Taraqqiyot dasturi matbuot xizmati.
Tadbirda Termiz davlat universiteti rektori Abduqodir Toshqulov, Yaponiyaning O‘zbekistondagi elchisi Takashi Hatori va BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Akiko Fujii ishtirok etdi.
bmttd, termiz, yaponiya
Markaz axborot texnologiyalari, tadbirkorlik va chet tillarini o‘rganish yo‘nalishlarida yoshlarni kasbiy tayyorlashda ko‘mak ko‘rsatadi. Loyiha ta’lim va bandlik zrtasidagi tafovutni bartaraf etishga qaratilgan, deb ta’kidladi BMTTD.
Termiz shahridagi Yoshlar markazi BMT Taraqqiyot dasturining yoshlar to‘liq salohiyatini yuzaga chiqarishi uchun qulay muhit yaratish bo‘yicha O‘zbekistonda “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili” Davlat dasturini qo‘llab-quvvatlovchi muhim tashabbuslaridan biridir, deyiladi xabarda.

В Термезском государственном университете 22 октября состоялась церемония открытия Термезского молодёжного центра, который был создан в рамках проекта Программы развития ООН при финансовой поддержке правительства Японии, сообщила пресс-служба ПРООН.
В мероприятии приняли участие ректор Термезского государственного университета Абдукодир Ташкулов, посол Японии в Узбекистане Такаши Хатори и постоянная представительница ПРООН в Узбекистане Акико Фудзии.
Центр окажет поддержку в профессиональной подготовке молодёжи в области информационных технологий, предпринимательства и в изучении иностранных языков. Проект направлен на преодоление разрыва между образованием и занятостью, отметили в ПРООН.
Молодёжный центр в Термезе является одной из ключевых инициатив ПРООН в Узбекистане по созданию благоприятной среды для раскрытия потенциала молодёжи в поддержку государственной программы «Года поддержки молодёжи и бизнеса» в Узбекистане, говорится в сообщении.