Samarqandda o‘tkazilgan “Qozog‘iston — O‘zbekiston” to‘rtinchi Hududlararo hamkorlik forumi va biznes-forum doirasida umumiy qiymati 352 million dollardan ortiq 76 hujjat imzolandi. Bu haqda Qozog‘iston bosh vaziri matbuot xizmati xabar berdi.
Hududlararo forumda O‘zbekiston bosh vaziri Abdulla Aripov va Qozog‘iston hukumati rahbari Oljas Bektenov ishtirok etib, sanoat kooperatsiyasi, suv-energetika, tranzit-transport, gaz sanoatidagi o‘zaro hamkorlik masalalarini muhokama qildi.
Yilning sakkiz oyi yakunlariga ko‘ra, o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 2,5 milliard dollarni tashkil etdi. Oljas Bektenov savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, o‘zaro sarmoya kiritish uchun qulay shart-sharoitlar yaratishga qaratilgan chora-tadbirlarni kengaytirish zarurligini ta’kidladi.
“Qozog‘iston va O‘zbekiston barcha sohalarda hamkorlikda ishlash uchun keng istiqbolga ega. Bunga, birinchi navbatda, davlat rahbarlari Qosim-Jomart Kemelevich Toqayev va Shavkat Miromonovich Mirziyoyevning ishonchli siyosiy muloqoti yordam berdi. Ostonadagi biznes forumi doirasida imzolangan qiymati 7 milliard dollarlik sarmoyaviy va tijoriy shartnomalar katta hissa qo‘shadi. Ishonchim komilki, bugungi uchrashuv yangi yutuq loyihalarni amalga oshirishning boshlanishi bo‘lib, butun Markaziy Osiyo mintaqasining barqaror iqtisodiy rivojlanishini ta’minlashga ulkan hissa qo‘shadi”, — dedi u.
Qozog‘iston qo‘shimcha qiymatga ega 40 turdagi qozoq tovarlari bo‘yicha O‘zbekistonga eksport yetkazib berish hajmini 550 million dollardan oshirishga tayyorligini bildirdi.
Abdulla Aripov bugungi kunda mamlakatlar o‘rtasidagi munosabatlarning ustuvor yo‘nalishi hududlararo hamkorlikni rivojlantirish ekanini ta’kidladi.
“So‘nggi 7 yil ichida O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi qariyb 2,5 barobar oshib, o‘tgan yili 4,4 milliard dollarni tashkil etdi. Bugungi kunda O‘zbekistonda Qozog‘iston kapitali ishtirokida 1000 dan ortiq korxona faoliyat yuritmoqda. Chegarabo‘yi viloyatlar bir-biri bilan — Qoraqalpog‘iston Respublikasi Mang‘istau viloyati bilan, Toshkent shahri Turkiston viloyati bilan, Navoiy viloyati Qizilro‘rda viloyati bilan bevosita va yaqin aloqalar o‘rnatgan. Boshqa hududlarimizda ham aloqalar izchil mustahkamlanib, savdo va sanoat kooperatsiyasi rivojlanmoqda. Shu bilan birga, hali foydalanilmagan ulkan salohiyat ham bor”, — dedi hukumat rahbari.
Forum davomida investitsiya hajmi 3,4 milliard dollar bo‘lgan 74 ta qo‘shma loyihani amalga oshirish va 14,6 ming ish o‘rni yaratishni nazarda tutuvchi sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Qozog‘istonda 65 ta korxona ochish hisobiga 13,6 ming ish o‘rni yaratish rejalashtirilgan. Bugungi kunga qadar ushbu mamlakatda 9 ta, O‘zbekistonda yana 3 ta qo‘shma loyiha amalga oshirilgan. Bu jami 4800 ta ish o‘rni yaratdi.
Qozog‘iston-O‘zbekiston sanoat hamkorligiga Qo‘stanayda Chevrolet Onix avtomobillarini kichik hajmda ishlab chiqarish, Saranda maishiy texnika ishlab chiqarish zavodi, Chimkent va Turkiston viloyatida tikuv va yigiruv fabrikalari, Angren shahrida avtoklavlangan gazbeton ishlab chiqarish va boshqalar misol bo‘la oladi.
Sirdaryoda “yagona darcha” xizmatlari ko‘rsatiladigan “Markaziy Osiyo” sanoat kooperatsiyasi xalqaro markazining tashkil etilishi hukumatlarning birgalikdagi faoliyatiga yangi turtki berishi kutilmoqda. U yerda, shuningdek, soliq, bojxona imtiyozlari va tadbirkorlar uchun preferensiyalar ko‘zda tutilmoqda.
Bundan tashqari, transport-logistika salohiyatini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. O‘zbekiston savdo aylanmasining 50 foizdan ortig‘i tranzit yo‘li bilan Qozog‘iston hududi orqali o‘tadi. Turli transport turlari bo‘yicha 18 yo‘lovchi tashish yo‘nalishi tashkil etilgani aloqalarni chuqurlashtirish uchun yangi imkoniyatlar ochmoqda.
Ikki forum doirasida umumiy qiymati 352 million dollardan ortiq 76 hujjat imzolandi. Yuqori darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishni jadallashtirish bo‘yicha Amaliy chora-tadbirlar rejasi shular jumlasidan. Hujjat energetika, tog‘-kon sanoati, geologiya sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirishni nazarda tutadi.
O‘zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov va Qozog‘iston savdo va integratsiya vaziri Arman Shaqqaliyev o‘rtasida tovar ayirboshlash hajmini oshirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar rejasi imzolandi. “Bularning barchasi ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarning butun mintaqa iqtisodiyotini rivojlantirish uchun harakatlantiruvchi kuch bo‘lishini ta’minlashga qaratilgan”, — dedi Shakkaliyev.
Qozog‘istonning Mang‘istau viloyati hokimi Nurdaulet Qilibay O‘zbekiston bilan chegara yaqinida bojsiz savdo zonasi tashkil etishni taklif qildi. U Qozog‘istonning Xitoy bilan chegarasida joylashgan “Xorgos” majmuasi modelida ishlaydi, deya qo‘shimcha qildi amaldor.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, hududning ochilishi Mang‘istau viloyatining O‘zbekiston bilan tovar ayirboshlash hajmini 4 barobar oshiradi.
Forumda O‘zbekistonga kungaboqar yog‘i yetkazib berish bo‘yicha umumiy qiymati 12 million dollarlik shartnomalar ham imzolandi. Jumladan, OskemenAgroProdukt korxonasi O‘zbekistonning Texno Servis Sam kompaniyasi bilan 2 million dollarlik, Altyn Shyghys kompaniyasi Pet Agro Oil kompaniyasi bilan 10 million dollarlik shartnoma imzoladi.

В рамках четвёртого Форума межрегионального сотрудничества «Казахстан — Узбекистан» и бизнес-форума в Самарканде было подписано 76 документов на сумму более 352 млн долларов. Об этом сообщила пресс-служба казахстанского премьер-министра.
Премьер Узбекистана Абдулла Арипов и глава правительства Казахстана Олжас Бектенов приняли участие в межрегиональном форуме и обсудили вопросы промышленной кооперации, взаимодействия в водной, энергетической и транзитно-транспортной сферах, газовой отрасли.
По итогам первых восьми месяцев года объем взаимной торговли составил 2,5 млрд долларов. Олжас Бектенов отметил необходимость расширения мер, направленных на развитие торгово-экономического сотрудничества и создание благоприятных условий для взаимных инвестиций.
«У Казахстана и Узбекистана широкие перспективы для совместной работы по всем направлениям. Этому, в первую очередь, способствует доверительный политический диалог между главами государств Касым-Жомартом Кемелевичем Токаевым и Шавкатом Миромоновичем Мирзиёевым. Значительный вклад окажут инвестиционные соглашения и коммерческие контракты на 7 млрд долларов, подписанные в рамках бизнес-форума в Астане. Убеждён, что сегодняшняя встреча послужит началом реализации новых прорывных проектов и внесёт огромный вклад в обеспечение устойчивого экономического развития всего центрально-азиатского региона», — сказал он.
Казахстан выразил готовность нарастить экспортные поставки в Узбекистан на сумму свыше 550 млн долларов по 40 видам казахстанских товаров высокого передела.
Абдулла Арипов отметил, что приоритетным направлением отношений между странами на сегодня является развитие межрегионального сотрудничества.
«За последние 7 лет взаимный товарооборот между Узбекистаном и Казахстаном вырос почти в 2,5 раза, достигнув в прошлом году 4,4 млрд долларов. Сегодня в Узбекистане действует более 1000 предприятий с участием казахстанского капитала. Приграничные регионы установили прямые и тесные связи друг с другом — Республика Каракалпакстан с Мангистауской областью, Ташкентская — с Туркестанской, Навоийская — с Кызылординской. Наши другие регионы также последовательно укрепляют связи, развивают торговые отношения и промышленную кооперацию. При этом есть большой потенциал, который ещё не реализован», — отметил глава правительства.
В ходе форума стороны обсудили развитие промышленной кооперации, предусматривающей реализацию 74 совместных проектов с объёмом инвестиций 3,4 млрд долларов и созданием 14,6 тысячи рабочих мест.
Из них 65 предприятий планируется открыть на территории Казахстана с созданием 13,6 тысячи рабочих мест. В этой стране на сегодня реализовано 9 совместных проектов, ещё 3 — в Узбекистане. Это позволило создать в общей сложности 4800 рабочих мест.
Среди примеров казахско-узбекской промышленной кооперации — мелкоузловое производство автомобилей Chevrolet Onix в Костанае, завод по выпуску бытовой техники в Сарани, швейные и прядильно-ткацкие фабрики в Шымкенте и Туркестанской области, производство автоклавного газобетона в Ангрене и другие.
Новый импульс совместной работе правительств, как ожидается, придаст создание Международного центра промышленной кооперации «Центральная Азия» в Сырдарье, где будут внедрены услуги по принципу «одного окна», а также предусмотрены налоговые, таможенные льготы и другие преференции для предпринимателей.
Кроме того, обсуждены вопросы развития транспортно-логистического потенциала. Через территорию Казахстана транзитом проходит более 50% товарооборота Узбекистана. Налажено 18 маршрутов пассажирских перевозок различными видами транспорта, что открывает новые возможности для дальнейшего углубления связей.
В рамках двух форумов было подписано 76 документов на сумму более 352 млн долларов. Среди них План практических действий по ускорению реализации договорённостей, достигнутых на высшем уровне. Документ предусматривает реализацию совместных проектов в энергетике, горнодобывающей промышленности, геологии.
Министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов и министр торговли и интеграции Казахстана Арман Шаккалиев подписали План практических действий по наращиванию товарооборота. «Всё это направлено на то, чтобы отношения двух стран выступили локомотивом продвижения экономики региона в целом», — заявил Шаккалиев.
Аким Мангистауской области Казахстана Нурдаулет Килыбай предложил создать близ границы с Узбекистаном зону беспошлинной торговли. Она будет работать по образцу комплекса «Хоргос» на границе Казахстана с Китаем, добавил чиновник.
Согласно предварительным оценкам, открытие зоны позволит нарастить товарооборот Мангистауской области с Узбекистаном в 4 раза.
На форуме также были заключены контракты на поставку подсолнечного масла в Узбекистан на общую сумму 12 млн долларов. В частности, компания OskemenAgroProdukt подписала соглашение на 2 млн долларов с узбекистанской фирмой Texno Servis Sam, а компания Altyn Shyghys заключила контракт на 10 млн долларов с предприятием Pet Agro Oil.