Shavkat Mirziyoyev Rossiyaning Qozon shahrida bo‘lib o‘tgan “BRIKS plyus” formatidagi sammitda nutq so‘zladi, deb xabar berdi prezident matbuot xizmati.
“Afsuski, bugungi kunda dunyo jadal bo‘linib bormoqda. Insonlarga ulkan azob-uqubatlar, og‘ir iztirob va o‘rnini to‘ldirib bo‘lmaydigan yo‘qotishlar keltirayotgan urush va mojarolar soni ortmoqda. Jahon iqtisodiyoti va savdosining parchalanib borayotgani tengsizlik, texnologik uzilishlar va proteksionizmni kuchaytirmoqda. Mamlakatlar o‘rtasida yangi to‘siqlar vujudga kelmoqda”, — deya ta’kidladi davlat rahbari nutqi avvalida.
Bunday sharoitda, dedi u, teng huquqlilik, bloklardan xolilik, bir-birining manfaatlarini hisobga olish, suverenitetga hurmat va o‘zining mustaqil taraqqiyot yo‘liga ega bo‘lish huquqi kabi tamoyillarga asoslanib harakat qilayotgan BRIKS o‘zini ko‘p tomonlama hamkorlik va sheriklikning nufuzli va rivojlanib borayotgan tuzilmasi sifatida namoyon etmoqda.
Prezident matbuot xizmatiPrezident matbuot xizmati
“O‘zaro aloqalarning bunday modeli BMTning markaziy rolini saqlagan holda jahon tartibotining bugungidan ko‘ra adolatliroq yangi arxitekturasini shakllantirish uchun mustahkam asos bo‘lishi mumkinligiga ishonamiz” — dedi davlat rahbari.
“Geosiyosiy raqobat, milliy egoizm va mafkuraviy qoliplardan xoli bo‘lgan, konstruktiv muloqot yo‘li bilan global murosaga erishish bo‘yicha yangragan da’vatlarni qo‘llab-quvvatlayman”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
U jahondagi boshqaruv institutlarini isloh qilish hamda “Janub-Janub” va “Shimol-Janub” formatlaridagi mas’uliyatli muloqotlarni kengaytirishning vaqti kelganini ta’kidladi.
Prezident Rossiyaning BRIKSga samarali raisligi davrida O‘zbekiston ushbu tuzilmaning Yoshlar sammiti va Sport o‘yinlarida, yuridik va parlament forumlarida, xavfsizlik sohasidagi yuqori darajadagi uchrashuvda va boshqa tadbirlarda faol ishtirok etganini eslatib o‘tdi.
“Biz bundan buyon ham BRIKS davlatlari bilan sheriklik aloqalarini faol rivojlantirish niyatidamiz. Ushbu birlashma doirasida ochilayotgan yangi imkoniyatlardan samarali foydalanamiz”, — dedi davlat rahbari.
Uning qo‘shimcha qilishicha, O‘zbekiston BRIKS mamlakatlarining global tengsizlik va iqtisodiyotni inklyuziv yo‘l bilan qayta tiklash muammolarini hal etish maqsadida hamkorlikni rivojlantirish borasidagi fundamental sodiqligiga qo‘shiladi.
“Bu o‘rinda gap, eng avvalo, rivojlanayotgan mamlakatlarning o‘tkir ijtimoiy va ekologik tahdidlarni hal etish, kambag‘allik darajasini kamaytirish, texnologik tafovutlarni qisqartirish va infratuzilmani modernizatsiya qilishga qaratilgan milliy taraqqiyot dasturlarini faol qo‘llab-quvvatlash haqida bormoqda”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
“Bunda ko‘p tomonlama moliya institutlari muhim o‘rin tutishi mumkin va shart. O‘zbekiston ustuvor investitsiyaviy va ijtimoiy loyihalarni amalga oshirish uchun BRIKSning yangi Taraqqiyot banki bilan yaqin hamkorlik o‘rnatishni rejalashtirgan”, — dedi prezident.
Shuningdek, u innovatsiya, raqamli iqtisodiyot, “yashil” taraqqiyot va energetika, to‘siqlarsiz elektron tijorat kabi sohalarda amaliy hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdor ekanini ta’kidladi.
“BRIKS sun’iy intellekt bo‘yicha Tadqiqot guruhining sohadagi ehtimoliy xavflarning oldini olish va boshqaruvning yagona standartlarini ishlab chiqishga oid hamkorlikdagi qo‘shma loyihalarida ishtirok etishni mo‘ljallamoqdamiz”, — deya qo‘shimcha qildi davlat rahbari.
Prezident, shuningdek, O‘zbekiston BRIKSning BMTning Sanoatning rivojlanishi bo‘yicha tashkiloti (YUNIDO) huzurida tashkil etilayotgan Kompetensiyalar markaziga, shuningdek, taklif etilayotgan Investitsiya platformasiga qo‘shilishga tayyorligini bildirdi.
“BRIKSdagi sheriklarimiz bilan birgalikda transport sohasidagi bog‘liqlikni kuchaytirish, yangi transkontinental yo‘laklarni yaratish, yetkazib berishning ishonchli logistika zanjirlarini shakllantirish, kabotaj tashuvlar tizimini rivojlantirish borasida yaqindan ish olib borish niyatidamiz. Shuningdek, oziq-ovqat va energetika xavfsizligini ta’minlash, iqlim o‘zgarishlarining salbiy oqibatlarini bartaraf etish, sog‘liqni saqlash masalalari ham bizning e’tiborimiz markazida bo‘ladi”, — dedi O‘zbekiston prezidenti.
Shuningdek, u tashkilot doirasida ishbilarmonlar o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirishni qo‘llab-quvvatladi va barcha manfaatdor mamlakatlarga BRIKSning Ishbilarmonlar kengashiga qo‘shilish imkoniyatlarini ko‘rib chiqishni taklif etdi.
Prezident nutqining yakunida BRIKS makonidagi sheriklikning ustuvor yo‘nalishi — xalqaro terrorizm bilan bog‘liq xavf va tahdidlarga qarshi kurashish masalasiga to‘xtalib o‘tdi.
“Radikallashuv va ekstremistik g‘oyalarning, avvalo, yoshlar o‘rtasida tarqalishining oldini olishga alohida e’tibor qaratishimiz zarur”, — dedi davlat rahbari.
Prezident Yaqin Sharqdagi tobora keskinlashib borayotgan mojaro O‘zbekistonni ham tashvishga solayotganini ta’kidladi. “Bu mintaqa qo‘shni mamlakatlar va yirik davlatlarning bu mojaroga tortilishi bilan global inqirozning yirik o‘chog‘iga aylanib bormoqda”, — dedi prezident.
“Biz G‘azo va Livandagi misli ko‘rilmagan gumanitar fojiani qalbimizdagi og‘riq hissi bilan qabul qilyapmiz. Tinch aholi, ayniqsa, bolalarning begunoh qurbon bo‘lishini hech qanday siyosiy maqsadlar oqlay olmaydi. Bugungi kunda o‘t ochishni zudlik bilan to‘xtatish va jabrlanganlarga shoshilinch yordam ko‘rsatish kechiktirib bo‘lmaydigan vazifalardir”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
O‘zbekiston rahbari Isroil-Falastin muammosining yagona yechimi — “ikki xalq uchun ikki davlat” tamoyili asosida mojaroni tinch yo‘l bilan hal qilish bo‘lib qolayotganini qo‘shimcha qildi.
“Global va mintaqaviy xavfsizlik haqida gapirganda, Afg‘oniston muammosini chetlab o‘tish mumkin emas. Bizning umumiy vazifamiz — ushbu mamlakatni yakkalash emas, balki Afg‘oniston xalqiga va uning amaldagi hokimiyatiga ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish, tinch qurilish va taraqqiyotning dolzarb muammolarini hal etishda yordam ko‘rsatishdir”, — dedi O‘zbekiston prezidenti.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выступил на саммите в формате «БРИКС плюс» в Казани в России, сообщила пресс-служба главы государства.
«К сожалению, сегодня мир стремительно идёт к расколу. Растёт число войн и конфликтов, которые приносят людям огромные страдания, глубокую боль и невосполнимые потери. Фрагментация мировой экономики и торговли усиливает неравенство, технологический разрыв и протекционизм. Возникают новые барьеры между странами», — подчеркнул глава государства в начале своего выступления.
В этих условиях, отметил он, БРИКС, действуя на основе таких принципов, как равноправие, внеблоковость, учёт интересов друг друга, уважение суверенитета и права на собственный путь развития, выступает в качестве авторитетного и динамичного объединения многостороннего сотрудничества и партнерства.
брикс, шавкат мирзиёев
«Убеждены, что такая модель взаимодействия может стать прочной основой для формирования новой архитектуры более справедливого мирового порядка при сохранении центральной роли ООН», — сказал глава государства.
«Поддерживаю прозвучавшие призывы к достижению глобального компромисса путём конструктивного диалога, свободного от геополитического соперничества, национального эгоизма и идеологической предвзятости», — заявил Шавкат Мирзиёев.
Он отметил, что настало время для реформы мировых институтов управления и расширения ответственного диалога в форматах «Юг-Юг» и «Север-Юг».
Президент Узбекистана напомнил, что в ходе российского председательства в БРИКС Узбекистан принял участие в Молодёжном саммите и Спортивных играх БРИКС, юридическом и парламентском форумах, встрече высокого уровня в области безопасности и других мероприятиях.
«Мы намерены и далее активно углублять партнёрские связи с государствами БРИКС. Будем эффективно использовать открывающиеся новые возможности в рамках этого объединения», — сказал глава государства.
Он также добавил, что Узбекистан разделяет приверженность стран БРИКС развитию сотрудничества в целях решения проблем усугубляющегося глобального неравенства и инклюзивного восстановления экономики.
«Речь идёт прежде всего о поддержке национальных программ развивающихся стран, направленных на преодоление острых социальных и экологических вызовов, снижение уровня бедности, сокращение технологического разрыва и модернизацию инфраструктуры», — появил Шавкат Мирзиёев.
«Важную роль в этом могут и должны сыграть многосторонние финансовые институты. Узбекистан намерен установить тесное сотрудничество с Новым банком развития БРИКС для реализации приоритетных инвестиционных и социальных проектов», — сказал президент.
Он также отметил, что страна заинтересована в расширении взаимодействия в таких сферах, как инновации, цифровая экономика, «зелёное» развитие, энергетика и безбарьерная электронная торговля.
«Рассчитываем принять участие в совместных проектах Исследовательской группы БРИКС по искусственному интеллекту для упреждения возможных рисков и разработки единых стандартов управления в этой сфере», — добавил глава государства.
Президент также выразил готовность Узбекистана подключиться к создаваемому Центру компетенций БРИКС при ЮНИДО — организации ООН по промышленному развитию, а также Инвестиционной платформе, предложенной на этом саммите.
«Совместно с партнёрами по БРИКС рассчитываем тесно работать над усилением транспортной взаимосвязанности, созданием новых трансконтинентальных коридоров, формированием надёжных логистических цепочек поставок, развитием системы каботажных перевозок. В фокусе нашего внимания будут также вопросы обеспечения продовольственной и энергетической безопасности, преодоления негативных последствий изменения климата и охраны здоровья», — заявил президент Узбекистана.
Он также поддержал развитие деловых контактов в рамках объединения и предложил рассмотреть возможность подключения к Деловому совету БРИКС всех заинтересованных стран.
В заключение президент остановился на приоритетном направлении партнёрства на пространстве БРИКС — противодействии угрозам и вызовам международного терроризма.
«Особое внимание следует уделить проблеме упреждения радикализации и распространения экстремистской идеологии, прежде всего среди молодёжи», — подчеркнул глава государства.
Он отметил, что разделяет обеспокоенность в связи с обостряющимся конфликтом на Ближнем Востоке. «Он все больше трансформируется в потенциальный очаг глобального кризиса с вовлечением в него соседних стран и крупных держав», — отметил президент.
«Мы с болью в сердце воспринимаем беспрецедентную гуманитарную катастрофу в Газе и Ливане. Никакие политические цели не могут оправдать невинные жертвы среди мирного населения, особенно среди детей. Сегодня безотлагательными задачами являются незамедлительное прекращение огня и оказание экстренной помощи пострадавшим», — заявил Шавкат Мирзиёев.
Глава Узбекистана добавил, что в стране читают единственным решением израильско-палестинской проблемы — мирное урегулирование конфликта по принципу «два государства для двух народов».
«Говоря о глобальной и региональной безопасности, нельзя обойти проблему Афганистана. Наша общая задача — не изолировать, а помочь афганскому народу, нынешним властям этой страны в решении насущных проблем социально-экономического развития, мирного строительства и прогресса», — подчеркнул президент Узбекистана.