Millatlar hamdo‘stligiga (ushbu assotsiatsiya Buyuk Britaniya va uning deyarli barcha sobiq hukmronliklari, mustamlakalari va protektoratlarini o‘z ichiga oladi) a’zo bir qancha mamlakatlar hukumati rahbarlari Buyuk Britaniya tomonidan 17−19 asrlarda transatlantik qul savdosi uchun yetkazilgan zarar uchun tovon to‘lash masalasini ko‘tarishni rejalashtirmoqda, deb yozdi BBC News.
BBC’ga diplomatik manbalarining aytishicha, rasmiylar ushbu masala yuzasidan “mazmunli suhbat” boshlashni o‘z ichiga olgan kelishuv bo‘yicha muzokaralar olib bormoqda. Natijada Buyuk Britaniya boshqa mamlakatlarga tovon puli sifatida milliardlab funt qarzdor bo‘lishi mumkin, deyiladi materialda.
Bagama orollari tashqi ishlar vaziri Frederik Mitchell BBC’ga shunday dedi: “Mavzu ko‘tarilganda, odamlar buni jiddiy qabul qilishi uchun vaqt kerak bo‘lishi mumkin, ammo bu amalga oshadi”.
Reparatsiya turli shakllarda bo‘lishi mumkin, deya tushuntirdi BBC, u moliyaviy reparatsiya, qarzdan kechish, rasmiy uzr so‘rash, ta’lim dasturlari, muzeylar tashkil etish, iqtisodiy yordam va sog‘liqni saqlash yordami bo‘lishi mumkin.
Dauning-strit esa juma kuni Tinch okeanidagi orol-davlat Samoada boshlanadigan Hamdo‘stlik sammiti kun tartibida tovon masalasi yo‘qligini ta’kidlamoqda.
Biroq BBC sammit bayonotining joriy loyihasini tanishib chiqishga muvaffaq bo‘ldi, unda shunday deyilgan: “[Davlat va hukumat rahbarlari] qul bo‘lgan afrikaliklarning transatlantik savdosi va ular mehnatining ekspluatatsiya bilan bog‘liq reparatsiya bo‘yicha adolatni muhokama qilish chaqiriqlarini e’tiborga olib,… adolatga asoslangan umumiy kelajak sari mazmunli, to‘g‘ri va hurmat asosidagi muloqot vaqti kelganiga rozi bo‘ldi”.
Matn yakuniy emas va Hamdo‘stlik yetakchilari sammitga kelganidan keyin o‘zgarishi mumkin, deya ta’kidlaydi BBC. Britaniya rasmiylari bu masala bo‘yicha alohida deklaratsiya qabul qilinishiga to‘sqinlik qilishga muvaffaq bo‘loldi xolos.
Buyuk Britaniya kommyunikeda reparativ odil sudlovga havola bo‘lishini istamagandi, ammo endi uni Hamdo‘stlik pozitsiyasini aks ettiruvchi uchta to‘liq paragrafni o‘z ichiga olgan holda qabul qilishi kerak.
Diplomatlar fikricha, ikki yildan so‘ng Karib havzasi davlatlaridan birida (ehtimol Antigua va Barbudada) bo‘lib o‘tadigan Hamdo‘stlikning navbatdagi sammitida reparativ odil sudlov masalasi kun tartibida bo‘lishi kutilmoqda.
O‘tgan yili G‘arbiy Hindiston universiteti tomonidan chop etilgan va BMT Xalqaro sudi sudyasi Patrik Robinson tomonidan qo‘llab-quvvatlangan dokladda Britaniya Karib dengizida joylashgan 14 ta mamlakatdagi qullik holatlaridagi roli uchun 18 trillion funt sterlingdan ortiq kompensatsiya to‘lashi kerak, degan xulosaga kelingandi.

Главы правительств ряда стран Содружества наций (объединение, в которое входят Великобритания и почти все её бывшие доминионы, колонии и протектораты) планируют поставить вопрос о возмещении Соединённым Королевством ущерба за трансатлантическую работорговлю в 17−19 веках, пишет BBC News.
Дипломатические источники рассказали BBC, что официальные лица ведут переговоры о соглашении, в котором будет предусмотрено начало «содержательного разговора» по этому вопросу. В результате Великобритания потенциально окажется должна другим странам миллиарды фунтов в качестве репараций, говорится в материале.
Министр иностранных дел Багамских островов Фредерик Митчелл сказал BBC: «Если затрагивать эту тему, людям может потребоваться время, чтобы относиться к ней всерьёз, но это обязательно произойдёт».
Репарации могут принимать разные формы, поясняет BBC, включая финансовые репарации, списание долгов, официальные извинения, образовательные программы, создание музеев, экономическую поддержку и помощь в области здравоохранения.
Даунинг-стрит тем временем настаивает, что вопрос о репарациях не стоит на повестке дня саммита Содружества, который начнётся в тихоокеанском островном государстве Самоа в пятницу.
BBC, однако, удалось ознакомиться с текущим проектом коммюнике саммита, в котором говорится: «Главы [государств и правительств], принимая к сведению призывы к обсуждению репарационной справедливости в отношении трансатлантической торговли порабощёнными африканцами и эксплуатации их труда… согласились, что пришло время для содержательного, правдивого и уважительного разговора в направлении формирования общего будущего, основанного на справедливости».
Текст не окончательные и может измениться после прибытия лидеров Содружества на саммит, отмечает BBC. Британским чиновникам удалось только заблокировать принятие отдельной декларации по этому вопросу.
Великобритания не хотела, чтобы в коммюнике содержались какие-либо упоминания о репаративном правосудии, но сейчас ей приходится мириться с тем, чтобы оно включало три полных абзаца, излагающих подробную позицию Содружества.
По словам дипломатов, ожидается, что репаративное правосудие станет главным пунктом повестки дня следующего саммита Содружества, который пройдёт через два года в одной из стран Карибского бассейна (возможно в Антигуа и Барбуде).
В докладе, опубликованном в прошлом году Вест-Индским университетом и поддержанном судьёй Международного суда ООН Патриком Робинсоном, был сделан вывод, что Великобритания должна выплатить более 18 трлн фунтов в качестве репараций за свою роль в рабстве в 14 странах Карибского бассейна.