Uning aytishicha, siyosatchilar bolalarni ijtimoiy tarmoqlardagi zararli kontentdan va “algoritmlar hukmronligi”dan himoya qilish uchun bunga aralashishlari zarur.
Skandinaviya davlatida allaqachon minimal yosh chegarasi mavjud — 13 yosh. Shunga qaramay, o‘tkazilgan tadqiqotga ko‘ra, to‘qqiz yoshli bolalarning yarmidan ko‘pi, 10 yoshlilarning 58 foizi va 11 yoshlilarning 72 foizi ijtimoiy tarmoqlardan foydalanmoqda.
Sentabr oyida Avstraliya hukumati bolalarni onlayn tahdidlardan himoya qilish bo‘yicha qonun loyihasini tayyorlayotganini e’lon qilgandi. Mamlakatda bolaga internet va ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishga ruxsat beriladigan minimal yosh belgilanishi mumkin.
Bunday yosh hali aniqlanmagan. Bosh vaziri Entoni Albanezening so‘zlariga ko‘ra, hukumat 14−16 yoshgacha bo‘lgan bolalarning Instagram va TikTok`dan foydalanishini taqiqlash masalasini ko‘rib chiqmoqda, uning o‘zi esa minimal yoshni 16 yosh qilib belgilashni ma’qul ko‘radi.
Fransiyada bo‘lsa 15 yoshgacha bo‘lgan o‘quvchilar uchun maktabda mobil telefonlarni taqiqlash sinovdan o‘tkazilmoqda. Muvaffaqiyatli bo‘lsa, u yanvar oyidan boshlab butun mamlakat bo‘ylab joriy etilishi mumkin.

Правительство Норвегии планирует ввести строгое возрастное ограничение для пользователей соцсетей — ими не смогут пользоваться дети младше 15 лет, сообщает The Guardian.
Премьер-министр Норвегии Йонас Гар Стере заявил, что технологические компании настроены «против мозгов маленьких детей» и политики должны вмешаться, чтобы защитить детей от «власти алгоритмов».
Сейчас в Норвегии уже действует ограничение на соцсети для детей младше 13 лет. Несмотря на это, пишет издание, более половины детей в возрасте от 9 до 11 лет все равно пользуются ими.
Власти пообещали усилить меры безопасности, чтобы дети не могли обойти возрастной ценз. Для этого правительство хочет изменить закон о персональных данных и заставить платформы проверять возраст пользователей.
Такие же ограничения планируют ввести в Австралии, власти готовят закон, чтобы установить минимальный возраст, с которого дети смогут пользоваться соцсетями. Ограничения, как ожидается, затронут подростков в возрасте 14−16 лет.
- В марте 2024 года американский штат Флорида принял закон, запрещающий детям младше 14 лет заводить аккаунты в соцсетях. Компаниям, нарушившим ограничения, будет грозить штраф до 50 тысяч долларов. Меры стали одними из самых строгих в США.