Shavkat Mirziyoyev 25-oktabr kuni Toshkentning Bobur ko‘chasida poytaxt xalqaro aeroportiga olib boruvchi yo‘l o‘tkazgichni ishga tushirish marosimida ishtirok etdi. Bu haqda davlat rahbari matbuot xizmati xabar berdi.
O‘tish joyining yarmi o‘tgan yilning noyabr oyida ochilgan edi. O‘shanda yo‘l o‘tkazgichning mustahkamligini sinash uchun u bo‘ylab umumiy og‘irligi 300 tonna bo‘lgan harbiy tanklar va tirkamalar tashilgan.
Yo‘l o‘tkazgichning umumiy uzunligi 702 metr, eni 46 metrni tashkil etadi. Kichik halqa yo‘li va Sodiq Tolipov ko‘chasiga tutashgan ikkita aylana va to‘rtta yoysimon chiqish yo‘llari qurildi.
“Bu qayrilib olishga hojat qoldirmay, avtomobillar harakatini osonlashtirdi. Umuman, ushbu transport bog‘lamasi 1 soat ichida 5 mingta, bir kecha-kunduzda 132 mingta avtomobilni o‘tkazish quvvatiga ega bo‘ldi”, — deyiladi xabarda.
“Xalqimiz kutib turibdi. Ruxsat”, — dedi prezident yo‘l o‘tkazgichni foydalanishga topshirish marosimida.
yo‘l o‘tkazgichлар
Yo‘l o‘tkazgichda birinchi marta muhandislik inshootlarini monitoring qilish tizimi joriy etildi. Bu ko‘priklardagi strategik nuqtalarda elektron uzatgichlar o‘rnatishni o‘z ichiga oladi. Ular oqali mustahkamlik va xavfsizlik darajasi doimiy nazorat qilib boriladi
“Kundalik me’yordan o‘zgarish sezilsa, muammo tezda aniqlanib, vaqtida chora ko‘riladi. Bu ko‘priklarning uzoq vaqt yaxshi saqlanishini ta’minlaydi”, — deyiladi prezident matbuot xizmati xabarida.
Shuningdek, bu tizim natijasida mablag‘ tejaladi. 20 ga yaqin qog‘oz shakldagi hisobotlar raqamlashtiriladi. Monitoring ma’lumotlari 30 yilgacha saqlanadi.
Prezident bu tizimni avval poytaxtdagi 114 ta ko‘prikda va keyinchalik barcha ko‘priklarda tatbiq etish zarurligini ta’kidladi.
Aeroport yaqinidagi temiryo‘l orqali o‘tuvchi yo‘l o‘tkazgich 1967-yilda qurilgan. 2008-yilda bu yerda rekonstruksiya ishlari olib borilgandi, natijada u to‘rttadan olti qatorligacha kengaytirildi (har bir yo‘nalishda uchtadan).
Yangi rekonstruksiya ishlari o‘tgan yilning fevral oyida boshlangan. Qayd etilishicha, bu 463 milliard so‘mga (38 million dollarga yaqin) baholanmoqda.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 25 октября принял участие в церемонии запуска развязки по улице Бабура в Ташкенте, ведущей к международному аэропорту столицы. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
Половина развязки была открыта в ноябре прошлого года. Тогда для проверки прочности путепровода по нему провезли военные танки и автотрейлеры общей массой 300 тонн.
Общая длина путепровода составляет 702 метра, ширина — 46 метров. Построены два клеверных и четыре дугообразных съезда, которые соединены с Малой кольцевой дорогой и улицей Садыка Талипова.
«Это устранило необходимость в развороте, облегчив движение автомобилей. В целом данный транспортный узел способен пропускать 5000 автомобилей в час и 132 тысячи в сутки», — говорится в сообщении.
«Наш народ ждёт. Разрешаю», — заявил президент на церемонии ввода развязки в эксплуатаци.
На развязке впервые внедрена система мониторинга инженерных сооружений. Она предусматривает установку в определённых точках стратегических мостов электронных датчиков. С их помощью будет осуществляться постоянный контроль прочности и качества.
«Если будет зафиксировано отклонение от нормы, проблема будет оперативно выявляться и устраняться. Это обеспечит длительную и качественную эксплуатацию мостов», — отмечает пресс-служба президента.
Система также позволит сэкономить денежные средства. Около 20 видов отчётности будут переведены из бумажной в электронную форму. Данные мониторинга будут храниться до 30 лет.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость внедрения такой системы на 114 путепроводах столицы, а затем и во всех регионах.
Путепровод через железную дорогу у аэропорта был построен в 1967 году. В 2008 году здесь проводилась реконструкция, в результате которой он был расширен с четырёх до шести полос (по три в каждую сторону).
Новая реконструкция была начата в феврале прошлого года. Сообщалось, что стоимость реконструкции оценивается в 463 млрд сумов (около 38 млн долларов).