O‘zbekiston ichki ishlar organlari tizimida “keng ko‘lamli islohot va yangilanishlar” davom etadi, dedi prezident Shavkat Mirziyoyev xodimlar va faxriylarni kasb bayrami bilan tabriklagan nutqida.
“Bugungi shiddatli taraqqiyot asrida ichki ishlar organlarining kundalik faoliyatini innovatsion yondashuvlar, raqamli texnologiyalar va ilm-fan yutuqlariga tayangan holda tashkil etish — mamlakatimizda huquq-tartibotni yanada mustahkamlashning muhim omili bo‘lmoqda”, — dedi davlatimiz rahbari.
“Yangi turdagi jinoyatlar hamda axborot vositalari yordamida sodir etilayotgan huquqbuzarliklarga qarshi kurashishda ta’sirchan mexanizmlarni qo‘llash, kriminogen vaziyat bo‘yicha „qizil“ toifada bo‘lib kelayotgan mahallalarda ilmiy yondashuvlar asosida jinoyatchilikni jilovlash yuzasidan manzilli ish olib borishimiz, tergov sifatini oshirish orqali aholi o‘rtasida bu sohada adolatga bo‘lgan qat’iy ishonchni shakllantirishimiz lozim”, — deya ta’kidladi u.
“Muxtasar aytganda, ichki ishlar tizimidagi o‘zgarishlarning amaliy natijasini xalqimiz o‘z kundalik hayotida doimo sezishi, his etishi shart”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident ichki ishlar xodimlarining “mamlakatimizda tinchlik va barqarorlik, osoyishtalikni mustahkamlash, jinoyatchilikka qarshi kurashish va huquqbuzarliklarning oldini olish borasidagi xizmatlari” hamda ichki ishlar organlarini “o‘z mamlakati va xalqi manfaatlariga xizmat qiluvchi chinakam xalqchil professional tuzilmaga” aylantirish borasidagi sa’y-harakatlarini alohida qayd etdi.
“So‘nggi yillarda barcha mahallalarda xavfsiz, tinch va osoyishta muhit yaratish, hududlarda ilg‘or tajriba va amaliyotlarni joriy etish bo‘yicha muhim natijalarga erishildi”, — dedi Shavkat Mirziyoyev. Buning uchun profilaktika, probatsiya va patrul-post xizmati inspektorlari faoliyatiga raqamli texnologiyalar joriy etilib, xodimlarning bilim darajasi oshirilmoqda.
“Yosh avlodimizning sog‘lom hayoti va kelajagini ta’minlash uchun giyohvandlikning oldini olish, yoshlarda bunday vositalarga nisbatan kuchli immunitetni shakllantirish hamda ularning noqonuniy aylanmasiga, ayniqsa, internet tarmoqlari orqali tarqalishiga chek qo‘yishga qaratilgan milliy strategiyamizni qabul qildik va uni qat’iy ijro etishga kirishdik” — dedi davlat rahbari.
Ichki ishlar xodimlari kuni munosabati bilan prezident bir guruh xodimlarni mukofotlash to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. Xususan, Ichki ishlar vaziri maslahatchisi, Ichki ishlar vazirligining sobiq rahbari (1991−2006) Zokirjon Almatovga “Xizmat ko‘rsatgan yoshlar murabbiysi” faxriy unvoni berildi.

«Масштабные реформы и обновление» в системе органов внутренних дел Узбекистана продолжатся, заявил в поздравлении сотрудникам и ветеранам с профессиональным праздником президент Шавкат Мирзиёев.
«Сегодня, в век стремительного прогресса, организация ежедневной работы органов внутренних дел на основе инновационных подходов, цифровых технологий и научных достижений является важным фактором дальнейшего укрепления правопорядка в стране», — отметил глава государства.
«Необходимо применять действенные механизмы борьбы с новыми видами преступлений и правонарушениями, совершаемыми с помощью информационных средств, вести на основе научных подходов адресную борьбу с преступностью в махаллях с „красной“ категорией криминогенности, повышать качество следствия, формируя у населения твёрдую уверенность в его справедливости», — подчеркнул он.
«Словом, наш народ в своей повседневной жизни обязательно должен ощутить практические результаты реформ в системе внутренних дел», — заявил Шавкат Мирзиёев.
Президент отметил заслуги сотрудников ОВД «в укреплении мира и стабильности, спокойствия в стране, борьбе с преступностью и предупреждении правонарушений», а также усилия в стране, направленные на превращение ОВД «в подлинно народную профессиональную структуру, служащую интересам своей страны и народа».
«За последние годы достигнуты важные результаты в создании во всех махаллях атмосферы безопасности, мира и спокойствия», — отметил Шавкат Мирзиёев. Для этого в деятельность инспекторов профилактики, пробации и патрульно-постовой службы внедряются цифровые технологии, а также повышается уровень знаний сотрудников.
«В целях обеспечения здорового развития подрастающего поколения и его благополучного будущего мы приняли и решительно приступили к реализации национальной стратегии, направленной на предупреждение наркомании, формирование у молодёжи к ней стойкого иммунитета, пресечение незаконного оборота наркотиков, особенно их распространения через интернет», — заявил глава государства.
В связи с Днём сотрудников органов внутренних дел президент подписал указ о награждении группы сотрудников. В частности, почётное звание «Заслуженный наставник молодёжи» присвоено советнику министра внутренних дел, бывшему главе МВД (1991−2006) Закиржону Алматову.
Орденом «Мардлик» посмертно назначен Нодиржон Мардонкулов, старший инспектор профилактики отдела внутренних дел Дангаринского района Ферганской области, скончавшийся 26 августа от ран, полученных при несении службы.