26-oktabr kuni soat 1:40 atrofida Toshkent viloyatining Qibray tumanidagi Ifor ko‘chasida ikki noma’lum shaxs harakatdagi Range Rover rusumli yo‘ltanlamas avtomobilga o‘qotar quroldan bir necha marta o‘q uzib, voqea joyidan qochib ketgan. Bu haqda O‘zbekiston Bosh prokuraturasi matbuot xizmati ma’lum qildi.
Xabar qayd etilishicha, mashinani fuqaro S.S. boshqargan. Ushbu holatda xech kim tan jarohati olmagan. Qurol turi aniqlashtirilmagan.
Bir qator internet nashrlarida avtomobilda Komil Allamjonov bo‘lgani haqida xabarlar tarqaldi. U yaqin vaqtgacha Prezident administratsiyasining Axborot siyosati departamenti rahbari, undan oldin esa Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi boshlig‘i hamda prezident matbuot kotibi lavozimlarida faoliyat yuritgan edi. Xabarlarda Komil Allamjonovning uyi yaqinida mashinaga o‘q uzilgani aytilgan.
“Gazeta.uz”ning huquqni muhofaza qilish organlaridagi manbalari mashinada haydovchidan tashqari Komil Allamjonov ham bo‘lganini tasdiqladi.
Holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 25, 97-moddasi (Qasddan odam o‘ldirishga suiqasd qilish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Gumon qilinuvchi shaxslarni aniqlash va ushlash yuzasidan tezkor-qidiruv tadbirlari amalga oshirilmoqda. Hozirda tegishli idoralarning malakali xodimlaridan iborat tezkor-tergov guruhi tuzilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.
“Gazeta.uz”ning Qibraydagi manbalari ma’lum qilishicha, ertalab ko‘chalarda huquqni muhofaza qiluvchi organlarning ko‘p sonli xodimlarini ko‘rish mumkin bo‘lgan.
Suhbatdoshlardan biri IIB xodimlari undan uyining oldidagi kuzatuv kameralaridan olingan videoyozuvlarni so‘raganini aytib o‘tdi.

Two unidentified individuals fired shots at a Range Rover with Komil Allamjonov, who recently retired from his post as head of Information policy department at the President’s Administration, inside.
The incident occurred around 1:40 a.m. on 26 October in Qibray district in close proximity to Tashkent, the General Prosecutor’s Office said.
The statement only includes initials of the driver, S. S., but several sources in law enforcement confirmed to Gazeta.uz that Komil Allamjonov was also in the car
Nobody was harmed, according to the statement. The type of firearm used was not specified.
A criminal case was opened under articles 25 and 97 of the Criminal Code — attempted premeditated murder.
Search operations are underway to identify and arrest the suspects, the Prosecutor’s Office said.
“An investigative team consisting of qualified specialists from relevant agencies has been formed, investigative actions are ongoing,” the statement said.
Sources in QIbray told Gazeta.uz that increased police presence was observed in the area in the morning. One resident said that police had asked to review footage from security cameras near his home.
Komil Allamjonov previously served as deputy head of the President’s Administration, director of the Information and Mass Communications Agency and the press secretary to president Shavkat Mirziyoyev.