O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va mahalliy kengashlar (viloyatlar, tumanlar va shaharlar) deputatligiga saylov 27-oktabr kuni soat 8:00 dan 20:00 ga qadar bo‘lib o‘tadi. Markaziy saylov komissiyasi raisi Zayniddin Nizamxodjayev yakshanba kuni bo‘lib o‘tgan brifingda saylov bo‘yicha ba’zi statistik ma’lumotlarni taqdim etdi.
• Joriy saylovning shiori: “Mening tanlovim — obod Vatanim!”
• O‘zbekistonda 11 028 ta saylov uchastkasi faoliyat ko‘rsatmoqda.
• O‘zbekistonning 40 ta xorijiy davlatdagi diplomatik va konsullik muassasalari huzurida 57 ta saylov uchastkalari ochilgan.
• Ovoz berish birinchi bo‘lib (Toshkent vaqti bilan 4:00 da) O‘zbekistonning Yaponiya, Janubiy Koreya, Xitoy, Malayziya, Singapur, Indoneziya, Tailand va Hindistondagi vakolatxonalari huzurida tashkil etilgan saylov uchastkalarida boshlandi.
• Oxirgi bo‘lib AQShdagi uchastkalar yopiladi (dushanba kuni Toshkent vaqti bilan 5:00 da).
• Jami 19 944 859 nafar saylovchi ro‘yxatga olingan. Xorijda 165 631 nafar saylovchi ro‘yxatga olingan.
• Saylovda ilk bor elektron ovoz berish tizimi sinovdan o‘tkazilmoqda. U Toshkent shahridagi 10 ta uchastkada mavjud.
• Parlamentga saylovlar birinchi marta aralash tizim asosida o‘tkaziladi: bu tizim Qonunchilik palatasi deputatlarining 75 tasini bir mandatli saylov okruglaridan majoritar saylov tizimi bo‘yicha, qolgan 75 tasini esa partiya ro‘yxati bo‘yicha proporsional saylov tizimi orqali saylash imkonini beradi.
• Saylovda ro‘yxatdan o‘tgan barcha 5 ta siyosiy partiya ishtirok etmoqda: Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati — O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi, O‘zbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi, O‘zbekiston Ekologik partiyasi, O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasi va O‘zbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi.
• Qonunchilik palatasiga jami 875 nafar, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, Xalq deputatlari viloyat va Toshkent shahar kengashlariga jami 3 625 nafar, xalq deputatlari tuman va shahar kengashlariga jami 24 850 nafar nomzod ko‘rsatildi.
• 22-sentabrdan 25-oktabrga qadar o‘tkazilgan saylovoldi tashviqoti davrida siyosiy partiyalar va ularning nomzodlari tomonidan qonun buzilishi holatlariga yo‘l qo‘yilmadi., deya ma’lum qildi MSK.
• 16−23-oktabr kunlari bo‘lib o‘tgan muddatidan oldin ovoz berishda O‘zbekistonda 1 015 948 kishi, xorijda 132 667 kishi ovoz berdi.
• Saylovni 800 dan ortiq xorijiy va xalqaro kuzatuvchilar kuzatib bormoqda.
• Siyosiy partiyalardan 55 ming nafar, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlaridan 10 ming nafardan ziyod kuzatuvchi saylovni bevosita kuzatib bormoqda.
• Tuman va shaharlardagi ayrim uchastkalarda, avvalgi saylovlardagidek, videokameralar o‘rnatildi. Ovoz berish jarayonini MSK saytida kuzatish mumkin: saylov.uz.
• Mahalliy va xorijiy ommaviy axborot vositalarining jami 1 068 nafar vakili akkreditatsiyadan o‘tkazildi.

Выборы депутатов в Законодательную палату Олий Мажлиса Узбекистана и местные кенгаши (областей, районов и городов) проходят в Узбекистане 27 октября с 8:00 до 20:00. Некоторую статистику по выборам на брифинге в воскресенье привёл председатель Центральной избирательной комиссии Зайниддин Низамходжаев.
• Лозунг текущих выборов: «Мой выбор — процветающая Родина!»
• В Узбекистане действуют 11 028 избирательных участков.
• В 40 странах при дипломатических и консульских учреждениях Узбекистана открыто 57 участков.
• Первыми (в 4:00 по Ташкенту) открылись участки в Японии, Южной Корее, Китае, Малайзии, Сингапуре, Индонезии, Таиланде и Индии. Последними закроются участки в США (в 5:00 понедельника по Ташкенту).
• Всего зарегистрировано 19 944 859 избирателей. За рубежом зарегистрировано 165 631 избиратель.
• Зарегистрировано 831 738 избирателей, имеющих инвалидность. К тем, кто не сможет посетить избирательный участок, придут домой, чтобы они могли проголосовать.
• На выборах впервые тестируется электронная система голосования. Она доступна на 10 участках в Ташкенте.
• Выборы в парламент впервые проводятся на основе смешанной системы: 75 депутатов — по одномандатным округам по мажоритарной системе и 75 — по пропорциональной системе по партийным спискам.
• В выборах участвуют все 5 зарегистрированных в стране политических партий: Движение предпринимателей и деловых людей — Либерально-демократическая партия Узбекистана, Демократическая партия Узбекистана «Миллий тикланиш», Экологическая партия Узбекистана, Народно-демократическая партия Узбекистана и Социал-демократическая партия Узбекистана «Адолат».
• Партии выдвинули всего 875 кандидатов в Законодательную палату, 3625 — в областные и Ташкентский городской кенгаши народных депутатов и 24 850 — в районные и городские кенгаши.
• Нарушений со стороны партий и кандидатов в ходе предвыборной агитации, проходившей с 22 сентября по 25 октября, не было, заявили в ЦИК.
• В досрочном голосовании, состоявшемся 16−23 октября, проголосовало 1 015 948 человек в Узбекистане и 132 667 человек за рубежом.
• За выборами наблюдают более 800 зарубежных и международных наблюдателей.
• Количество наблюдателей от партий — 55 тысяч, от органов самоуправления граждан — более 10 тысяч.
• На некоторых участках в районах и городах, как и на предыдущих выборах, установлены видеокамеры. Наблюдать за процессом голосования можно на сайте ЦИК: saylov.uz.
• Для освещения выборов аккредитацию прошли 1068 представителей местных и зарубежных средств массовой информации.