Yakshanba kuni o‘tkazilayotgan deputatlik saylovida qamoqda va ozodlikdan mahrum etish joylarida saqlanayotgan 40 468 kishi ishtirok etadi.
Bu haqda Toshkentdagi matbuot anjumanida O‘zbekiston ichki ishlar vaziri o‘rinbosari Bekmurod Abdullayev ma’lum qildi.
Uning aytishicha, qamoqda saqlash va jazoni ijro etish joylarida jami 48 ta saylov uchastkasi tashkil etilgan.
Eslatib o‘tamiz, o‘tgan yili yangilangan Konstitutsiya og‘ir va o‘ta og‘ir jinoyatlar uchun qamoq jazosini o‘tayotgan, shuningdek, muomalaga layoqatsiz deb topilgan shaxslarga saylovlarda ovoz berishni ko‘zda tutadi. Ushbu fuqarolarning ovoz berish huquqi faqat sud qarori bilan cheklanishi mumkin.
Saylovoldi tashviqoti davrida deputatlikka nomzodlar va ularning ishonchli vakillari jazoni ijro etish joylarida 100 dan ortiq tadbir o‘tkazishgan.

В голосовании по выборам депутатов в воскресенье примут участие 40 468 человек, находящихся под стражей и в местах лишения свободы.
Об этом на брифинге в Ташкенте сообщил заместитель министра внутренних дел Узбекистана Бекмурод Абдуллаев.
В местах содержания под стражей и исполнения наказаний организовано в общей сложности 48 избирательных участков, сообщил он.
Напомним, обновлённая в прошлом году Конституция разрешила лицам, отбывающим тюремный срок за совершенные тяжкие и особо тяжкие преступления, а также лицам, признанным недееспособными, голосовать на выборах. Право голоса этих граждан может ограничиваться только решением суда.
В ходе предвыборной кампании кандидаты в депутаты и их доверенные представители провели в местах исполнения наказаний более 100 мероприятий.