27-oktabr kuni O‘zbekistonda bo‘lib o‘tgan parlament saylovlarini kuzatgan Mustaqil davlatlar hamdo‘stligi missiyasi dushanba kuni o‘tkazilgan brifingda saylov jarayoniga baho berdi.
MDH missiyasi rahbari Sergey Lebedev “respublikada xalqaro kuzatuvchilarning ishlashi uchun barcha zarur sharoitlar yaratilgan"ini ta’kidladi.
MDH kuzatuvchilari deputatlik saylovi O‘zbekiston Konstitutsiyasi va Saylov kodeksi talablariga to‘la mos ravishda, ochiq, raqobatbardosh, adolatli va demokratik saylovlarni o‘tkazishning umume’tirof etilgan tamoyillariga muvofiq holda o‘tdi, shuningdek, fuqarolarning o‘z xohish-irodasini erkin ifoda etishi ham ta’minlandi, degan xulosaga keldi.
“Saylovlar har gal yanada uyushqoqlik bilan o‘tkazilmoqda, ko‘proq tayyorgarlik ko‘rilmoqda”, — dedi Sergey Lebedev. Shuningdek, u saylov yaxshi tashkil etilganiga, saylov komissiyalari a’zolarining tayyorgarlik darajasiga alohida to‘xtalib o‘tdi.
“Saylovchilar yuqori siyosiy yetuklikni namoyon qila boshladi. Agar ilgari ular saylovlarda populistlarga ishongan bo‘lsa, endi nomzodlarni yanada to‘g‘riroq baholamoqda. Saylovchilar dasturni, deputatlikka nomzodlarning chiqishlarini diqqat bilan kuzatib, bergan va’dalarini bajara oladimi, deb so‘ramoqda, ular allaqachon asossiz va’dalarga berilmayapti, bu esa deputatlar munosib saylanishining kafolati hisoblanadi. Hozirgi nomzodlar — oliy ma’lumotli, katta hayotiy tajribaga ega odamlar”, — dedi Sergey Lebedev.
MDH missiyasi tarkibida hamdo‘stlikning 8 ta davlatidan 167 nafar kuzatuvchi akkreditatsiyadan o‘tkazildi. Ular orasida Hamdo‘stlik mamlakatlari markaziy saylov komissiyalari raislari va a’zolari, milliy parlamentlar deputatlari, diplomatik korpus vakillari bor.

Миссия Содружества независимых государств, наблюдавшая за выборами депутатов, прошедшими в Узбекистане 27 октября, на брифинге в понедельник поделилась своей оценкой электорального процесса.
Глава миссии от СНГ Сергей Лебедев отметил, что «для работы международных наблюдателей в республике были созданы все необходимые условия.
Наблюдатели от СНГ пришли к выводам о том, что выборы депутатов проведены в полном соответствии с требованиями Конституции и Избирательного кодекса Узбекистана, были открытыми, конкурентными, справедливыми и соответствовали общепризнанным принципам проведения демократических выборов, а также обеспечили свободное волеизъявление граждан.
«Выборы с каждым разом проходят более организовано, более подготовлено», — отметил Сергей Лебедев. Он также выделил хорошую организацию выборов и уровень подготовки членов избиркомов.
«Избиратель стал демонстрировать большую политическую зрелость. Если раньше на выборах доверяли популистам, сейчас более грамотно оценивают кандидатов. Избиратели уже внимательно следят за программой, выступлениями кандидатов, ставят вопрос — смогут ли они выполнить обещания, они уже не поддаются голословным обещаниям, и это гарантия того, что законодатели будут избраны достойно. Нынешние кандидаты — это люди с высшим образованием, имеющие большой жизненный опыт», — сказал Сергей Лебедев.
В составе миссии СНГ были аккредитованы 167 наблюдателей из 8 стран содружества. Среди них — председатели и члены центральных избирательных комиссий стран содружества, депутаты национальных парламентов, представители дипломатического корпуса.