Yuqori soliq va bojlar O‘zbekistonda avtomobil bozorining rivojlanishini sekinlashtirmoqda. Bu haqda KPMG Uzbekistan xalqaro audit kompaniyasi hisobotida aytiladi.
Tadqiqotda avtomobil bozorini rivojlantirishning asosiy omillari sifatida iqtisodiy o‘sish va aholi daromadlarining oshishi, mahalliy ishlab chiqarishni rivojlantirish, jumladan, yangi zavodlarni (BYD, Exceed, Hyundai) ishga tushirish, QQS va aksiz solig‘i bo‘yicha imtiyozlar ko‘rinishidagi davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash ko‘rsatilgan.
Boshqa omillar qatorida jamoat transportining rivojlanmagani ham bor, bu esa aholining, ayniqsa, chekka va shahar atrofidagi hududlarda harakatlanishini cheklaydi va aholini shaxsiy avtomobillar sotib olishga majbur qiladi.
Kompaniya, shuningdek, bozor rivojlanishidagi to‘siqlarni ham keltirib o‘tadi. Jumladan, yuqori soliqlar (o‘n baravar oshgan avtomobilni ro‘yxatdan o‘tkazish va qayta ro‘yxatdan o‘tkazish uchun yig‘imlar) va avtomobillarni olib kirishda bojxona to‘lovlari hamda avtokredit olish imkoniyati cheklangan. Sovuq mavsumda yonilg‘ining beqaror ta’minlanishi va uning past sifati avtotransport vositalariga xizmat ko‘rsatish narxining oshishiga olib keladi va ularning iste’molchilar uchun jozibadorligini pasaytiradi.
Birlamchi bozorda bozor narxlarini belgilash amaliyoti tahliliga kelsak, xorijiy avtomobillarni O‘zbekistonga olib kirishda dvigatel hajmiga qarab, bojxona to‘lovlarining umumiy miqdori ularning qiymatining 70 foizi va undan ko‘prog‘iga yetishi mumkin. Miqdorga sinov va ekologik sertifikatlash xarajatlari kiradi (narxning 2−5 foizini tashkil etadi).
KPMG ma’lumotlariga ko‘ra, bo‘lib-bo‘lib sotish dasturlari avtomobil narxini 10−15 foizga oshiradi. Dilerlar, ishlab chiqarish zavodlari va avtosalonlarning umumiy marjasi brendlar va ularning marketing siyosatiga qarab 15 foizga yetishi mumkin.
Avtomobillarni tashish va sug‘urta qilish xarajatlari, ular qayerdan olib o‘tilayotganiga va uning narxiga qarab, 2−10 foizgacha o‘zgarishi mumkin. Reklama xarajatlari 1−2 foizga baholanmoqda.
Chevrolet Cobalt va Damas avtomobillarining narxi O‘zbekistonda avtomobillar narxini belgilashda asosiy omil hisoblanadi, deb yozadi KPMG. Ularning mezon (mo‘ljal) sifatidagi roli bozordagi ustun mavqei (2023-yilda sotuvlar ulushi — 55 foiz), arzonligi, davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanishi va ikkilamchi bozorga ta’siri bilan belgilanadi.
Ikkilamchi bozorda avtomobil narxini belgilashda bir qator omillar hisobga olinadi. Xususan, ekonom-klassdagi mashhur Cobalt, Gentra va Damas avtomobillarining narxlari birlamchi bozordagi tanqislik tufayli foydalanishga topshirilishining dastlabki ikki yilida biroz pasaygan (ko‘pincha pasaymaydi), premium-klassdagi avtomobillar esa yiliga 6 foiz yoki undan ko‘proqqa arzonlashmoqda.
Mashinani ishlatish va sotish joyi narxga 3−5 foiz ta’sir qiladi. Masalan, Toshkentda avtomobillar viloyatlarga qaraganda qimmatroq.
Narxga sotish mavsumi ham ta’sir qiladi. Masalan, qishda avtomobil narxi yonilg‘i bilan bog‘liq muammolar tufayli arzonlashishi mumkin, kuzda esa aholi orasida bo‘sh mablag‘lar paydo bo‘lishi tufayli avtobozorda jonlanish, shuningdek, narxlarda 10 foiz yoki undan ko‘proqqa o‘sish kuzatilmoqda.
Oq rangli mashinalar tezroq sotilmoqda va 3−5 foiz qimmatroq.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishi avtotransport vositalariga import bojlari 10,8 foizgacha pasayishiga, shuningdek, avtomobillar eksportining 7,3 foizga, import esa 9,2 foizga oshishiga olib kelishi mumkin. JSTga a’zo bo‘lgan taqdirda ishlab chiqarishning pasayishi 4,7 foizga baholanmoqda.
Avvalroq “Gazeta.uz” Markaziy bank ma’lumotlariga tayanib, yanvar-iyun oylarida O‘zbekistonda avtomobillar narxining o‘sish sur’ati pasayganini yozgan edi. Bu avtokreditlar foiz stavkalarining oshishi hamda bunday kreditlar berilishining 2,1 barobarga kamayishi fonida yuz berdi. Bozordagi faollikning pasayishi avtomobillarni ro‘yxatdan o‘tkazish to‘lovi oshirilishi bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin.

Высокие налоги и пошлины замедляют развитие автомобильного рынка в Узбекистане. Это следует из отчёта международной аудиторской компании KPMG Uzbekistan.
Исследование называет основными драйверами развития авторынка экономический рост и повышение доходов населения, развитие локального производства, включая запуск новых заводов (BYD, Exceed, Hyundai), государственная поддержка в виде льгот по НДС и акцизным налогам.
Среди других факторов — слаборазвитый общественный транспорт, который ограничивает мобильность населения особенно в отдалённых и пригородных районах, что вынуждает жителей приобретать личные авто.
Компания также приводит барьеры, мешающие развитию рынка. В их числе — высокие налоги (возросшие в десятки раз платежи за регистрацию и перерегистрацию авто) и таможенные сборы на импорт автомобилей и ограниченный доступ к автокредитованию. Нестабильное снабжение топливом и его низкое качестве в холодное время года приводят к увеличению затрат на обслуживание машин уменьшая их привлекательность для потребителей.
Что касается анализа рыночной практики ценообразования на первичном рынке, то при ввозе иномарки в Узбекистан, в зависимости от объёма двигателя, общая сумма таможенных платежей может достигать 70% и более от их стоимости. Сумма включает расходы на испытания и экологическую сертификацию (формирует 2−5% стоимости).
По данным KPMG, программы продажи в рассрочку увеличивает стоимость автомобиля на 10−15%. Общая маржа дилеров, заводов изготовителей и автосалонов может достигать 15% исходя от брендов и их маркетинговых политик.
Расходы на транспортировку и страхование автомобилей в зависимости от страны, откуда он транспортируется и его стоимости, могут варьироваться в пределах 2−10%. Расходы на рекламу оцениваются в 1−2%.
Стоимость автомобилей Chevrolet Cobalt и Damas является ключевым фактором при определении цен на автомобили в Узбекистане, считают в KPMG. Их роль как бенчмарков (ориентиров) обусловлена доминирующим положением на рынке (доля продаж в 2023 году — 55%), ценовой доступностью, господдержкой, влиянием на вторичный рынок.
На вторичном рынке при формировании цены автомобиля учитывается ряд факторов. В частности, цены на популярные автомобили эконом-класса Cobalt, Gentra и Damas из-за дефицита на первичном рынке в течение первых двух лет эксплуатации снижаются незначительно (часто не снижаются), тогда как автомобили премиум-класса теряют в стоимости 6% и более в год.
Место эксплуатации и продажи машины влияет на стоимость на 3−5%. Например, авто в Ташкенте стоят дороже, чем в регионах.
На цену также влияет сезон продажи. Например, зимой стоимость машины может снижаться из-за проблем с топливом, а осенью благодаря появлению свободных средств у населения наблюдается оживление рынка автомобилей, а также увеличение цен на 10% и более.
Автомобили белого цвета продаются быстрее и стоят на 3−5% дороже.
По оценкам вступление Узбекистана во Всемирную торговую организацию может привести к снижению ввозных тарифов на транспортные средства до 10,8%, а также повысить экспорт автомобилей на 7,3%, импорт — на 9,2%. Падение производства в случае присоединения к ВТО оценивается в 4,7%.
Ранее «Газета.uz» со ссылкой на данные Центробанка писала, что в январе-июне в Узбекистане наблюдалось снижение темпов роста цен на автомобили. Это произошло на фоне роста ставок по автокредитам, а также сокращения выдачи таких займов в 2,1 раза. Снижение активности на рынке может быть связано с повышением платы за регистрацию авто