Xorijda konsert berishni rejalashtirayotgan O‘zbekiston san’atkorlari o‘z gastrollari haqida “O‘zbekkonsert”ni yozma ravishda xabardor qilish shart, deya eslatib o‘tdi davlat muassasasi matbuot xizmati.
Xabarda ta’kidlanishicha, mazkur tartib “Madaniy faoliyat va madaniyat tashkilotlari to‘g‘risida”gi qonunining 21-moddasi va boshqa bir qator me’yoriy hujjatlardan o‘rin olgan.
“Muassasasini yozma xabardor qilmasdan O‘zbekistondan tashqarida konsert-tomosha tadbirlarini amalga oshirish litsenziya talab va shartlarini qo‘pol ravishda buzish hisoblanadi”, — deyiladi “O‘zbekkonsert” xabarida.
“Bugungi kunda ushbu talablarga rioya qilmay xorijda konsert dasturlarini rejalashtirib o‘tkazayotgan xonandalar yo‘q emas. Litsenziya talab va shartlariga rioya qilmagan san’atkorlarning litsenziyasi „O‘zbekkonsert“ davlat muassasasi tomonidan muddatidan oldin to‘xtatilishi ma’lum qilinadi”, — deyiladi boshqarmada.
Eslatib o‘tamiz, oktabr oyi boshida Madaniyat vazirligi konsert tashkilotchilariga milliy qadriyat va an’analarga rioya etilishini tekshirish uchun “O‘zbekkonsert”ga batafsil ssenariy taqdim etish majburiyatini yuklashni taklif qildi. Maqsad — sahnadagi “nojoiz xatti-harakatlar”ning oldini olish. Ariza yig‘imi ham joriy etilishi mumkin.

Артисты Узбекистана, планирующие выступления за границей, обязаны письменно уведомить «Узбекконцерт» о своих гастролях, напомнила пресс-служба государственного учреждения.
Как отмечается в сообщении, эта норма содержится в статье 21 закона «О культурной деятельности и организациях культуры» и ряде других нормативных документов.
«Проводить концертно-зрелищные мероприятия за пределами страны без предварительного уведомления является грубым нарушением лицензионных требований и условий», — отмечается в сообщении «Узбекконцерта».
«В настоящее время некоторые исполнители планируют и проводят концертные программы за пределами страны, не соблюдая данные требования. Лицензии артистов, нарушающих лицензионные требования и условия, будут досрочно приостановлены государственным учреждением „Узбекконцерт“», — заявили в ведомстве.
Напомним, в начале октября Министерство культуры Узбекистана предложило обязать организаторов концертов предоставлять «Узбекконцерту» детальный сценарий для проверки на соответствие национальным ценностям и традициям. Цель — предотвратить «неподобающее поведение» артистов на сцене.