Xalqaro moliya korporatsiyasi (IFC) 30-oktabr kuni Saudiya Arabistonining Ar-Riyod shahrida bo‘lib o‘tgan “Bo‘lajak investitsiya tashabbuslari instituti” (Future Investment Institute) konferensiyasida O‘zbekistonning qayta tiklanadigan energiya sohasini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash maqsadida ACWA Power kompaniyasiga 240 million dollarlik oraliq kapital krediti ajratilishini e’lon qildi. Bu haqda IFC matbuot xizmati “Gazeta.uz"ga ma’lum qildi.
Mablag‘lar islom moliyasi (Islamic Equity Bridge Loan) tamoyillariga muvofiq ajratilgan, deyiladi hisobotda.
IFC mablag‘lari ikkita loyihani, jumladan, 1 GVt quvvatga ega quyosh fotoelektr stansiyasini, 668 MVt quvvatga ega energiya saqlash tizimini va taxminan 500 km uzunlikdagi yuqori voltli elektr uzatish liniyalarini qurish va foydalanishni qo‘llab-quvvatlaydi.
Loyiha O‘zbekistonda issiqxona gazlari chiqindilarini yiliga taxminan 1,3 million tonna CO2 ga kamaytirishi kutilmoqda. Ushbu loyihalar ishga tushirilgach, yiliga taxminan 2400 gigavatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqariladi.
“IFC'ning ACWA Power bilan strategik hamkorligi ko‘p tomonlama rivojlanish moliya institutlarining bizning kreditga layoqatliligimizga va umuman Saudiya Arabistoni korporatsiyalariga ishonchini ta’kidlaydi. Ushbu muhim bitim ACWA Power kompaniyasining O‘zbekiston kabi muhim bozorlarda qayta tiklanadigan energiyaga o‘tish bo‘yicha davom etayotgan sadoqatini oshiradi, shuningdek, barqaror energiya sohasida jahon yetakchisi sifatidagi maqomini mustahkamlaydi”, — dedi ACWA Power kompaniyasining moliyaviy direktori Abdulhamid Al Muhaydib.
“Loyiha IFC’ning iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish, rivojlanayotgan bozorlarda toza energiyaga o‘tishni tezlashtirish hamda Saudiya Arabistoni davlat va xususiy sektor korxonalarini mintaqada va undan tashqarida innovatsion investitsiyalar bilan qo‘llab-quvvatlash borasidagi majburiyatini aks ettiradi”, — dedi IFC’ning Yaqin Sharq, Markaziy Osiyo, Turkiya, Afg‘oniston va Pokistondagi infratuzilma va tabiiy resurslar bo‘yicha mintaqaviy menejeri Laura Vetsvagare.

Международная финансовая корпорация (IFC) 30 октября в рамках конференции «Институт будущих инвестиционных инициатив» (Future Investment Institute) в Эр-Рияде (Саудовская Аравия) объявила о выделении компании ACWA Power промежуточного долевого займа в размере 240 млн долларов для поддержки развития сектора возобновляемой энергетики Узбекистана. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе IFC.
Средства выделены в соответствии с принципами исламского финансирования (Islamic Equity Bridge Loan), отмечается в сообщении.
Финансирование IFC будет направлено на строительство и эксплуатацию двух проектов, включающих солнечную фотоэлектрическую станцию мощностью 1 ГВт, систему накопления электроэнергии мощностью 668 МВт и около 500 км высоковольтных линий электропередачи.
Ожидается, что проект обеспечит сокращение выбросов парниковых газов в Узбекистане примерно на 1,3 млн тонн CO2 в год. После ввода в эксплуатацию эти проекты будут вырабатывать около 2400 гигаватт-часов электроэнергии в год.
«Стратегическое партнёрство IFC с ACWA Power подчёркивает уверенность многосторонних финансовых институтов развития в нашей кредитоспособности и в корпорациях Саудовской Аравии в целом. Эта знаковая сделка усилит продолжающееся стремление ACWA Power к переходу на возобновляемые источники энергии на важных рынках, таких как Узбекистан, а также укрепит наш статус мирового лидера в области устойчивой энергетики», — отметил финансовый директор ACWA Power Абдулхамид Аль Мухайдиб.
«Проект отражает приверженность IFC борьбе с изменением климата, ускорению перехода к чистой энергетике на развивающихся рынках и поддержке предприятий государственного и частного секторов Саудовской Аравии инновационными инвестициями в регионе и за его пределами», — отметила региональный руководитель IFC по инфраструктурным проектам и природным ресурсам на Ближнем Востоке, Центральной Азии, Турции, Афганистане и Пакистане Лаура Вецвагаре.
Кроме того, проект, как ожидается, будет способствовать обеспечению гендерного равенства, увеличивая долю женщин в компании ACWA Power и создавая рабочие места, учитывающие гендерные аспекты.