28-oktabr kuni oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Kongratbay Sharipov va Yaponiyaning Sukuba universiteti rektori Nagata Kyosuke O‘zbekistonda Yaponiya ta’lim dasturlari asosida xalqaro universitet tashkil etishga kelishib oldi. Bu haqda vazirlik matbuot xizmati xabar berdi.
Yig‘ilishda bo‘lajak universitetning texnik-iqtisodiy asoslarini ishlab chiqish bo‘yicha qo‘shma ishchi guruh tuzishga qaror qilindi.
Nagata Kyosuke Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov bilan ham uchrashdi. Yangi universitet uchun qo‘shma ta’lim dasturlarini ishlab chiqish, ommabop yo‘nalishlar bo‘yicha kadrlar tayyorlashda yangi texnologiyalarni joriy etish, shuningdek, bo‘lajak universitet faoliyatini bosqichma-bosqich kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Tomonlar loyihani amalga oshirish uchun zarur choralarni ko‘rishga tayyor ekanini bildirdi.
Shavkat Mirziyoyev fevral oyida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligiga 116 ta oliygohni o‘rganib, ularni yiriklashtirish dasturini ishlab chiqish, ularga “milliy”, “davlat” universiteti, akademiya yoki institut maqomini berish topshirig‘ini bergan edi. Shuningdek, bakalavriat darajalarini kengaytirish va ularning sonini 40 foizga qisqartirish rejalashtirilgan.

Министр высшего образования, науки и инноваций Конгратбай Шарипов и ректор японского университета Цукуба Нагата Кёсукэ 28 октября договорились о создании международного университета в Узбекистане на основе японских образовательных программ. Об этом сообщила пресс-служба ведомства.
На встрече было решено создать совместную рабочую группу для разработки технико-экономического обоснования будущего вуза.
Нагата Кёсукэ также встретился с министром инвестиций, промышленности и торговли Лазизом Кудратовым. Обсуждались вопросы разработки совместных учебных программ для нового вуза, внедрения новых технологий в обучение по востребованным направлениям, а также поэтапное расширение будущего университета. Стороны выразили готовность к принятию необходимых мер для реализации проекта.
В феврале Шавкат Мирзиёев поручил Министерству высшего образования, науки и инноваций Узбекистана провести изучение 116 вузов и разработать программы по их укрупнению и присвоению им статусов «национального», «государственного» университетов, либо академии или института. Направления бакалавриата также планировалось укрупнить и сократить их количество на 40%.