2024-yilning yanvar-sentabr oylarida O‘zbekistonga transchegaraviy pul o‘tkazmalari hajmi 34,8 foizga oshdi. Bu haqda 31-oktabr kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida Markaziy bank raisi Mamarizo Nurmuratov ma’lum qildi, deb xabar beradi “Gazeta.uz” muxbiri.
Bu davrda pul o‘tkazmalari hajmi 11,62 milliard dollarni tashkil etdi (2023-yilning to‘qqiz oyida bu ko‘rsatkich 8,4 milliard dollarni ko‘rsatgan). O‘zbekistonga eng ko‘p jo‘natilgan pul iyulda kelib tushgan — 1,78 milliard dollar. 10 oy ichida bu summa 12,5 milliard dollarni tashkil etdi.
MB rahbarining so‘zlariga ko‘ra, Rossiyadan o‘tkazmalar 35 foizga — 8,75 milliard dollargacha o‘sdi, uning ulushi esa — 77 foizdan (birinchi yarim yil oxirida) 75,3 foizgacha kamaydi. Janubiy Koreyadan 420 million dollar (+76 foiz), Qozog‘istondan — 625 million dollar, AQShdan — 415 million dollar, Turkiyadan — 291 million dollar, Buyuk Britaniyadan — 93 million dollar (+67 foiz), Polshadan — 48 million dollar (deyarli 2 barobar o‘sish) kelib tushdi. BAAdan tushumlar 66 foizga oshdi (hajmi e’lon qilinmadi).
Eslatib o‘tamiz, 2022-yil oxirida Rossiyaning pul o‘tkazmalaridagi ulushi qariyb 87 foizni tashkil etgan bo‘lsa, 2023-yilda u 78 foizga kamaygan.
O‘tgan yil oxirida Jahon banki Rossiyadan O‘zbekistonga pul o‘tkazmalari hajmining bosqichma-bosqich qisqarishini qayd etgan edi. Bu RFdagi o‘zbekistonlik mehnat migrantlari sonining qisqarishi, so‘mning rublga nisbatan mustahkamlanishi, shuningdek, Rossiyada inflyatsiyaning o‘sishi bilan izohlangan.
Yanvarda Shavkat Mirziyoyev tashkiliy ishga qabul qilish orqali xorijiy davlatlarga ishga joylashtirish uchun 100 mingga yaqin fuqaroni o‘qitishni tashkil etish bo‘yicha topshiriq bergan edi.
Keyinchalik Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi Germaniya, shuningdek, Janubiy Koreya, Polsha, Buyuk Britaniya va boshqa mamlakatlarda ishlash uchun 50 ming bo‘sh ish o‘rni uchun qabul e’lon qildi. Bu borada mehnat migrantlarini qo‘llab-quvvatlash va o‘qitish bo‘yicha ham yangi chora-tadbirlar joriy etilmoqda.

В январе-сентябре 2024 года объём трансграничных денежных переводов в Узбекистан вырос на 34,8%. Об этом на пресс-конференции 31 октября сообщил председатель Центрального банка Мамаризо Нурмуратов, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
Объём денежных переводов за этот период составил 11,62 млрд долларов (за девять месяцев 2023 года было $8,4 млрд). Больше всего денежных отправлений в Узбекистан поступило в июле — 1,78 млрд долларов. За 10 месяцев сумма составила 12,5 млрд долларов.
По словам главы ЦБ, переводы из России выросли на 35% — до 8,75 млрд долларов, при этом её доля сократилась — с 77% (по итогам первого полугодия) до 75,3%. Из Южной Кореи поступило 420 млн долларов (+76%), Казахстана — 625 млн долларов, США — 415 млн долларов, Турции — 291 млн долларов, Великобритании — 93 млн долларов (+67%), Польши — 48 млн долларов (рост почти в 2 раза). Поступления из ОАЭ выросли на 66% (объем не озвучен).
Напомним, по итогам 2022 года доля России в денежных переводах составляла около 87%, а в 2023 году снизилась до 78%.
В конце прошлого года Всемирный банк отмечал постепенное снижение объёма денежных переводов из России в Узбекистан. Это объясняли сокращением числа узбекистанских трудовых мигрантов в РФ, укреплением курса сума к рублю, а также ростом инфляции в России.
В январе президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поручил организовать подготовку около 100 тысяч граждан страны для трудоустройства в зарубежных странах за счёт организованного набора.
Позднее Агентство внешней трудовой миграции объявило набор на 50 тысяч вакансий для работы в Германии, а также в Южной Корее, Польше, Великобритании и других странах. Вводятся и новые меры по поддержке и подготовке трудовых мигрантов.