Shavkat Mirziyoyev Navoiy viloyatiga tashrifi chog‘ida Yangi Navoiy shaharchasi qurilishining dastlabki bosqichi borishi bilan tanishdi, deb xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Prezident keksa avlod vakillari, ziyolilar bilan suhbatlashdi.
“Bugun bu yerga Navoiy viloyatidagi 8 ta tuman, 3 ta shaharning ertangi kuni qanday bo‘ladi, degan savolga javob topish uchun keldik. Aslida, bitta ro‘zg‘orni tebratishning o‘zi bo‘lmaydi. Xudoga shukur, aholimiz 38 millionga yaqinlashyapti. Buning uchun xalqimizga munosib mustahkam zamin yaratib borishimiz kerak. Bunday yangi shaharchalarni nima uchun quryapmiz? Yoshlarimiz o‘sib kelyapti. Ular o‘zi tug‘ilib o‘sgan joyida ishlab, yaxshi yashashi uchun hamma hududlarda sharoit yaratamiz”, — dedi prezident.
Loyihani amalga oshirish uchun Karmana tumanidan 1100 gektar yer Navoiy shahriga o‘tkazildi. Birinchi bosqichda 450 gektar maydonni o‘zlashtirish rejalashtirilgan.
Shaharchada 7−22 qavatli uy-joylar, 4 ming 170 o‘rinli umumta’lim maktablari, 1620 o‘rinli bog‘chalar, poliklinika quriladi. “Yangi O‘zbekiston” bog‘i, Navoiy davlat pedagogika institutining yangi kampusi ham shu yerda bo‘ladi.
Prezident Navoiy viloyatida sanoat rivojlangani, lekin xizmat salohiyati to‘liq ishga solinmaganini aytdi. Shu bois shaharchada sayilgoh, ko‘ngilochar maskanlar, savdo do‘konlari, ovqatlanish shoxobchalari tashkil etiladi.
Shaharcha qurilishi direksiya tomonidan muvofiqlashtirib boriladi. Yer maydonlari elektron auksionga qo‘yilib, g‘olib qurilish tashkilotlari bilan investitsiya shartnomasi tuziladi.

В ходе поездки в Навоийскую область президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом начального этапа строительства городка Новый Навои, сообщила пресс-служба главы государства.
Президент побеседовал с представителями старшего поколения и интеллигенции.
«Сегодня мы прибыли сюда, чтобы найти ответ на вопрос, каким будет будущее восьми районов и трёх городов Навоийской области. К счастью, наше население приближается к 38 миллионам. Нам необходимо создавать прочную основу для нашего народа. Почему мы строим такие новые городки? Потому что подрастает молодое поколение. Мы создадим условия в каждом регионе, чтобы молодые люди могли работать и жить достойно там, где родились, — сказал президент.
Для реализации проекта было передано 1100 га земли из Карманинского района в город Навои. На первом этапе планируется застроить 450 га.
В городке будут построены жилые дома высотой от 7 до 22 этажей, общеобразовательные школы на 4170 мест, детские сады на 1620 мест и поликлиника. Здесь же будет располагаться парк «Янги Узбекистон» и новый кампус Навоийского государственного педагогического института.
Президент отметил, что, несмотря на развитую промышленность в Навоийской области, потенциал в сфере услуг ещё не задействован в полной мере. Поэтому в городке будут созданы парковые зоны, развлекательные центры, магазины и точки общественного питания.
Строительство городка будет координироваться дирекцией проекта. Земельные участки будут выставлены на электронный аукцион, и с победившими строительными организациями будут заключены инвестиционные договоры.