Jinoyat ishlari bo‘yicha Yangiyo‘l tuman sudi aprel oyi oxirida Toshkent yaqinida 56 yoshli taksi haydovchisiga hujum qilgan ikki talabaga nisbatan hukm chiqardi. Bu haqda Milliy TV telekanalining “Millar” dasturi xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, 27-aprel kuni soat 23:30 lar atrofida 18 va 20 yoshli D.M. va Z.M. oshxona pichog‘i bilan poytaxtdagi “Olmazor” metro bekatiga yetib borib, Yandex Go ilovasi orqali Toshkent viloyati Yangiyo‘l tumani “Chamonzor” mahallasidagi daladagi nuqtani manzil sifatida ko‘rsatib, taksi chaqirgan.
Voqea joyiga yetib kelgach, orqa o‘rindiqda o‘tirgan D.M. haydovchi Ch.A.ning bo‘yniga pichoq bilan jarohat yetkazgan. Haydovchi mashinadan tushishga uringanda D.M. uni bo‘g‘a boshlagan, Z.M. esa erkakning qo‘lidan ushlab turgan.
Kun.uz sudlanuvchining sud zalidan bergan ko‘rsatmalaridan iqtibos keltirdi. Hujumdan so‘ng talaba haydovchiga og‘ir ahvoli va qarzlari haqida gapira boshlagan. “Men uning bo‘ynidan oqayotgan qonni to‘xtatishga harakat qildim. Biz hatto uni kasalxonaga olib borishni taklif qildik. U uyga olib borib qo‘yishni iltimos qildi”.
Jabrlanuvchining aytishicha, u yo‘lovchilarni maydon ichkarisiga 200 metrga olib ketgan. Talabalar unga tanishi qulupnay terish uchun chaqirganini aytgan. Manzilga yetib borgach mashinaning orqa o‘rindig‘ida o‘tirgan D.M. haydovchiga to‘satdan hujum qilib, uning bo‘yniga pichoq bilan bir marta urgan. Zarbadan keyin Ch.A. qarshilik ko‘rsatishni boshlagan. Uni mashinadan chiqarmaslik maqsadida D.M. bo‘ynidan bo‘g‘ib, Z.M. esa qo‘llaridan ushlab turgan.
“Sudlanuvchilarda meni o‘ldirish maqsadi bo‘lmagan deb hisoblayman. Chunki ularda buning uchun vaqt va imkoniyat bo‘ldi, lekin o‘ldirishga harakat qilishmadi”, — dedi haydovchi.
Shu vaqtda ularning harakati avtomobil yo‘lidan o‘tib ketayotgan Yangiyo‘l tuman IIB xodimlari e’tiboriga tushgan. IIB xodimlari voqea joyiga yetib kelib, talaba yigitlarni ushlagan. Shu sababli, o‘smirlar jinoyatni o‘zlariga bog‘liq bo‘lmagan holatlarga ko‘ra oxiriga yetkaza olmagan.
Sudlanuvchilardan biri katta qarzlar tufayli jinoyat sodir etganini aytib, o‘z aybiga qisman iqror bo‘lgan.
“Men pichoq bilan urganimda qo‘rqib ketdim va qonni ko‘rdim. Sherigi ham tosh bilan urishi kerak edi. Lekin men: „Bas, urma,“ deb uni tashlashga majbur qildim. Qilgan ishimdan afsusdaman”, — dedi u.
Sud D.M. va Z.M.ni O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 25-moddasi orqali 267-moddasi 3-qismi “v” bandida nazarda tutilgan jinoyatlarni (transport vositasini talon-toroj qilish maqsadida bosqinchilik yo‘li bilan olib qochishga urinish) sodir etganlikda aybdor deb topdi. D.M. jinoyat sodir etgan vaqtda 18 yoshga to‘lmaganligini inobatga olib, 7 yilga, Z.M. esa 6 yilga ozodlikdan mahrum etilgan.

Янгиюльский районный суд по уголовным делам вынес приговор двум студентам, в конце апреля напавшим на 56-летнего таксиста под Ташкентом. Об этом сообщила программа Millar телеканала Milliy TV.
Согласно данным дела, 27 апреля около 23:30 Д. М. и З. М., 18 и 20 лет, вооружившись кухонным ножом, прибыли к станции метро «Алмазар» в столице и вызвали такси через приложение Yandex Go, указав в качестве адреса точку в поле в махалле «Чаманзор» Янгиюльского района Ташкентской области.
По прибытии на место Д. М., сидевший на заднем сиденье, нанёс водителю Ч. А. ножевое ранение в шею. Водитель попытался выбраться из машины. Д. М. начал его душить, а З. М. удерживал мужчину за руки.
Kun.uz приводит цитаты из показаний подсудимого из зала суда. После нападения студент начал рассказывать водителю о тяжёлом положении и долгах. «Я пытался остановить кровь, тёкшую по его шее. Мы даже предложили отвезти его в больницу. Он попросил отвезти его домой».
Пострадавший рассказал, что он отвёз их по локации на 200 метров вглубь поля. Студенты сказали ему, что их позвал знакомый, чтобы собирать клубнику, и он должен подойти. Затем на него напали. По его словам, Д. М. после нанесения ранения приказал З. М. ударить водителя камнем, но тот не стал этого делать, а только держал мужчину за руки.
«Считаю, что у подсудимых не было цели меня убить. Потому что у них для этого было и время, и возможность. Но они не стремились это сделать», — сказал водитель.
Минут через 15−20 после начала нападения проезжавшие мимо сотрудники ОВД заметили машину в поле и подъехали к ней. Они задержали молодых людей.
Один из подсудимых частично признал свою вину, заявив, что пошёл на преступление из-за больших долгов.
«Я испугался, когда я ударил ножом и увидел кровь. [Напарник] тоже должен был ударить камнем. Но я заставил его выбросить камень, сказав: „Хватит, не бей“. Я сожалею о содеянном», — сказал он.
Суд признал Д. М. и З. М. виновными в совершении преступлений, предусмотренных пунктом «в» части 3 статьи 267 через статью 25 Уголовного кодекса Узбекистана (покушение на угон транспортного средства путём разбойного нападения). Д. М. приговорён к 7 годам лишения свободы, учитывая, что на момент совершения преступления ему не было 18 лет, а З. М. — 6 лет лишения свободы.
Сообщается, что Д. М. был студентом академического лицея №1 при Ташкентском государственном экономическом университете, а З. М. — студентом Ташкентского университета информационных технологий. Оба уроженцы Бешарыкского района Ферганской области.