O‘zbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasiga yangi saylangan deputatlarning o‘rtacha yoshi ularning o‘tmishdoshlariga qaraganda yuqoriroq bo‘ldi. Bu “Gazeta.uz” o‘rgangan ma’lumotlardan anglashiladi.
To‘rtinchi chaqiriq (2019−2024-yillar) palata deputatlarining o‘rtacha yoshi 46,4 yoshni tashkil etgan bo‘lsa, yangi chaqiriq parlamentariylari uchun bu ko‘rsatkich 3 yoshga o‘sib, 49,5 yoshga yetdi. Barcha partiyalar uchun o‘rtacha yosh oshdi.
Deputatlar orasida ayollar soni 11 nafarga ko‘payib, 48 dan 57 nafarga yetdi, ularning ulushi 32 foizdan 38 foizga o‘sdi. Deputat ayollarning o‘rtacha yoshi 2,7 yoshga — 52,1 yoshgacha, erkaklarniki esa 2,8 yoshga — 47,9 yoshgacha ko‘tarildi.
Har bir partiyadagi erkaklar va ayollar soni:
• O‘zLiDeP: 40 nafar erkak va 24 nafar ayol;
• “Milliy tiklanish”: 21 nafar erkak va 8 nafar ayol;
• O‘zXDP: 12 nafar erkak va 8 nafar ayol;
• Ekologik partiya: 10 nafar erkak va 6 nafar ayol;
• “Adolat”: 10 nafar erkak va 11 nafar ayol.
deputatlar, deputatlar yoshi, saylov-2024, қонунчилик palatasi
Eng “yoshi ulug‘” partiya O‘zXDP bo‘lib chiqdi — o‘rtacha yoshi 54,3 yosh (oldingi chaqiriqda 48,5 yosh edi). Undan keyingi o‘rinlarda “Adolat” partiyasi — 51,3 yosh (49,1) va Ekopartiya — 47,8 yosh (46,2) joylashdi.
Yetakchi O‘zLiDeP o‘rtacha 46,1 dan 48,6 yoshgacha “qaridi”. Eng “yosh” “Milliy tiklanish” fraksiyasi bo‘lib, uning o‘rtacha yoshi 47,76 yoshni tashkil etdi (avvalgi chaqiriqda 44 yosh).
Markaziy saylov komissiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2 nafar deputatning yoshi 30 yoshdan kichik, 38,6 foizi 30 yoshdan 45 yoshgacha, 46,6 foizi 45 yoshdan 60 yoshgacha, 13,3 foizi 60 yoshdan oshgan.
Deputatlarning 12,7 foizi mamlakatda yashovchi boshqa millat vakillari: 5 nafari rus, 3 nafardan qozoq va tojik, 2 nafari koreys, 1 nafardan turkman va qirg‘iz.
Barcha deputatlar oliy ma’lumotli, ularning 15 foizi xorijiy davlatlarda tahsil olgan. Shundan 30 foiz iqtisodchilar, 22 foiz huquqshunoslar, 18,7 foiz pedagoglar, 12 foiz muhandislar, 9,3 foiz tibbiyot sohasi vakillari, 8 foiz madaniyat sohasi vakillari, tadbirkor va fermerlardir.
Deputatlarning 35 foizi ilmiy darajaga ega.
Birinchi marta 3 nafar nogironligi bo‘lgan shaxs deputatlikka saylandi.
Parlament quyi palatasidagi o‘rinlar qanday o‘zgardi
Avval xabar qilinganidek, Yagona saylov okrugi bo‘yicha Qonunchilik palatasidagi deputatlik o‘rinlari yakunda partiyalar o‘rtasida quyidagicha taqsimlandi:
• O‘zLiDeP — 26 o‘rin;
• “Milliy tiklanish” — 14 o‘rin;
• XDP — 13 o‘rin;
• “Adolat” — 12 o‘rin;
• Ekologik partiya — 10 o‘rin.
Bir mandatli okruglar bo‘yicha (nomzod uchun ovoz berish) quyidagilar saylandi:
• O‘zLiDePdan — 38 deputat;
• “Milliy tiklanish”dan — 15 deputat;
• “Adolat”dan — 9 deputat;
• XDPdan — 7 deputat;
• Eko partiyadan — 6 deputat.
Shunday qilib, O‘zLiDeP oldingi chaqiriqqa nisbatan qo‘shimcha 11 o‘rin egallab, 64 deputatlik (42,7 foiz) o‘rniga ega bo‘ldi. “Milliy tiklanish” 7 o‘rinni boy berib, 29 ta (19,3 foiz) o‘ringa, “Adolat” 3 o‘rinni yo‘qotib, 21 ta (14 foiz) o‘ringa, O‘zXDP 2 o‘rinni qo‘ldan chiqarib, 20 ta (13,3 foiz) o‘ringa, Ekopartiya esa 1 o‘rin qo‘shib, 16 ta (10,7 foiz) o‘ringa ega bo‘ldi.
Avvalroq “Gazeta.uz” Qonunchilik palatasining 150 nafar deputatidan 63 nafari qayta saylangani (42 foiz, 2019-yilgi saylovda 27 foiz edi) haqida yozgandi. Shuningdek, avvalgi chaqiriq Senatning bir necha a’zosi palata deputati bo‘ldi.
Partiya ro‘yxati bo‘yicha deputatlikka saylangan bosh vazir o‘rinbosari, vazir yoki davlat organi rahbarlarining birortasi ham Qonunchilik palatasi deputati bo‘lish uchun o‘z lavozimini tark etmaydigan bo‘lgan.

Средний возраст новоизбранных депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана оказался выше, чем у их предшественников, подсчитала «Газета.uz».
Если у депутатов палаты четвёртого созыва (2019−2024 годы) при избрании средний возраст составлял 46,4 года, то у парламентариев нового созыва он вырос на 3 года — до 49,5 лет. Средний возраст увеличился для всех партий.
Число женщин среди депутатов увеличилось на 11 — с 48 до 57, их доля выросла с 32% до 38%. Средний возраст женщин-депутатов вырос на 2,7 года — до 52,1 года, мужчин — на 2,8 года — до 47,9 года.
Количество мужчин и женщин в каждой партии:
• УзЛиДеП: 40 мужчин и 24 женщины;
• «Миллий тикланиш»: 21 мужчина и 8 женщин;
• НДПУ: 12 мужчин и 8 женщин;
• Экологическая партия: 10 мужчин и 6 женщин;
• «Адолат»: 10 мужчин и 11 женщин.
возраст депутатов, выборы депутатов 2024, выборы-2024, депутаты, законодательная палата
Самой «возрастной» оказалась НДПУ — 54,3 года (в предыдущем созыве — 48,5 лет), далее разместились «Адолат» — 51,3 года (49,1) и Экопартия — 47,8 года (46,2).
Правящая УзЛиДеП «постарела» со среднего 46,1 до 48,6 года. Самой «молодой» стала фракция «Миллий тикланиш», где средний возраст составляет 47,76 года (было 44).
По данным Центризбиркома, по возрасту 2 депутата младше 30 лет, 38,6% — от 30 до 45 лет, 46,6% — от 45 до 60 лет, 13,3% — старше 60 лет.
12,7% депутатов — представители других национальностей, проживающих в стране: 5 русских, по 3 казаха и таджика, 2 корейца, по 1 туркмену и кыргызу.
Все депутаты имеют высшее образование, 15% из них обучались в зарубежных странах. Из них 30% — экономисты, 22% — юристы, 18,7% — педагоги, 12% — инженеры, 9,3% — представители медицинской сферы, 8% — представители сферы культуры, предприниматели и фермеры.
Учёную степень имеют 35% депутатов.
Впервые депутатами избраны 3 человека с инвалидностью.
Как изменились места в нижней палата парламента
Как сообщалось ранее, по единому округу (голосование за партию и партийные списки) в нижнюю палату парламента прошли:
• от УзЛиДеП — 26 депутатов;
• от «Миллий тикланиш» — 14;
• от Народно-демократической партии — 13;
• от «Адолат» — 12;
• от Экологической партии — 10.
По одномандатным округам (голосование за кандидата) избраны:
• от УзЛиДеП — 38 депутатов,
• от «Миллий тикланиш» — 15;
• от «Адолат» — 9,
• от НДПУ — 7,
• от Экопартии — 6 депутатов.
Таким образом, УзЛиДеП по сравнению с предыдущим созывом получила дополнительно 11 мест — 64 депутата (42,7%). «Миллий тикланиш» потеряла 7 мест — 29 (19,3%), «Адолат» уступила 3 места — 21 (14%), НДПУ потеряла 2 места — 20 (13,3%), Экопартия прибавила 1 место — 16 (10,7%).
Ранее «Газета.uz» писала, что из 150 депутатов Законодательной палаты 63 были переизбраны (42%, на выборах 2019 года — 27%). Депутатами палаты также стали несколько членов Сената предыдущего созыва.
Ни один вице-премьер, министр или глава госоргана, избранный депутатом по партийным спискам, не сложил с себя текущие обязанности, чтобы стать депутатом Законодательной палаты.