Davlat hokimiyati vakillik organlari — Qoraqalpog‘iston Jo‘qorg‘i Kengesi hamda viloyatlar va Toshkent shahar kengashlari deputatlarining O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zolarini saylash bo‘yicha qo‘shma majlislari 7−12-noyabr kunlari bo‘lib o‘tadi. Bu haqda Markaziy saylov komissiyasi yig‘ilishida ma’lum qilindi.
Saylov kodeksiga muvofiq, Senat a’zolari (parlamentning yuqori palatasi, hududiy vakillik palatasi) saylovi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi va mahalliy kengashlar deputatlari saylanganidan keyin bir oydan kechiktirmay o‘tkaziladi. Senat a’zolari ushbu organlar deputatlari orasidan yashirin ovoz berish yo‘li bilan saylanadi.
27-oktabr kuni Qonunchilik palatasi va mahalliy kengashlar deputatlari saylovi bo‘lib o‘tdi. Parlamentning quyi palatasiga saylovlar birinchi marta aralash (majoritar-proporsional) tizimda o‘tkazildi. Palatada 150 nafar deputat — 75 nafari bir mandatli okruglardan majoritar tizim bo‘yicha (nomzod uchun ovoz berish) va 75 nafari proporsional, ya’ni siyosiy partiyalarga berilgan ovozlar asosida (partiya ro‘yxatlari bo‘yicha) saylangan.
Agar ilgari Senat 100 nafar a’zodan iborat bo‘lgan bo‘lsa, o‘tgan yili yangilangan Konstitutsiyaga ko‘ra, endilikda senatorlar soni 65 nafarni tashkil etadi. Ular Qoraqalpog‘iston, viloyatlar va Toshkent shahridan teng miqdorda — 4 nafardan (ilgari — 6 nafardan) saylanadi. Senatning yana 9 nafar a’zosi (ilgari — 16) fan, san’at, adabiyot, ishlab chiqarish hamda davlat va jamiyat faoliyatining boshqa sohalarida katta amaliy tajribaga ega bo‘lgan eng obro‘li fuqarolar orasidan prezident tomonidan tayinlanadi.

Совместные заседания депутатов представительных органов государственной власти — Жокаргы Кенеса Каракалпакстана и кенгашей областей и Ташкента — по выбору членов Сената Олий Мажлиса Узбекистана состоятся 7−12 ноября. Об этом сообщила пресс-служба Центральной избирательной комиссии по итогам заседания ЦИК в субботу.
Согласно Избирательному кодексу, выборы членов Сената (верхняя палата парламента, палата территориального представительства) проводятся не позднее одного месяца после избрания депутатов Жокаргы Кенеса Каракалпакстана и местных кенгашей. Члены Сената избираются тайным голосованием из числа депутатов этих органов.
Выборы депутатов Законодательной палаты и местных кенгашей прошли 27 октября. Выборы в нижнюю палату парламента впервые проводились по смешанной (мажоритарно-пропорциональной) системе. В палате 150 депутатов — 75 избраны от одномандатных округов по мажоритарной системе (голосование за кандидата) и 75 — по пропорциональной, т. е. на основе голосов, отданных политическим партиям (по партийным спискам).
Если раньше в Сенате было 100 членов, то согласно обновлённой в прошлом году Конституции теперь число сенаторов будет составлять 65. Они избираются в равном количестве — по 4 человека (ранее — по 6) — от Каракалпакстана, областей и Ташкента. Ещё 9 членов Сената (ранее — 16) назначаются президентом из числа наиболее авторитетных граждан с большим практическим опытом и особыми заслугами в области науки, искусства, литературы, производства и других сферах государственной и общественной деятельности.