Shavkat Mirziyoyev 4-noyabr kuni O‘zbekistonda tadbirkorlarning huquqiy himoyasini kuchaytirish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi, deb xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Eslatib o‘tamiz, 20-avgust kuni prezident va tadbirkorlar o‘rtasida an’anaviy ochiq muloqot bo‘lib o‘tgandi. Muhokama qilingan muammo va takliflar asosida tadbirkorlarning huquqiy himoyasini kuchaytirish, tekshirishlarni tartibga solish chora-tadbirlari ishlab chiqildi.
2025-yil 1-yanvardan boshlab bitta huquqbuzarlik uchun faqat bitta javobgarlik chorasi belgilanishi ko‘zda tutilgan. Jumladan, tadbirkorlik faoliyatini yakka tartibdagi tadbirkor sifatida ro‘yxatdan o‘tmasdan amalga oshirganlik uchun moliyaviy jarima bekor qilinmoqda.
Shuningdek, raqamli markirovkalash qoidalarini hamda fiskal belgilarni aks ettirish tartibini buzish, xodimlar sonini yashirish uchun ma’muriy javobgarlikni bekor qilish taklif qilinmoqda.
Nizolar hal qilinishini yengillishtirish maqsadida 2025-yil 1-martdan sudda ish yuritish taraflar kelishuvi bilan tugatilganda davlat bojining bir qismini qaytarib berish tartibi joriy etiladi.
Tadbirkorlar faoliyatini nazorat qilishga vakolatli organlar va ularning nazorat sohalari ro‘yxati tasdiqlanadi. Bunda, ro‘yxatda yo‘q masalalar bo‘yicha tadbirkorlar faoliyatini tekshirish taqiqlanadi. Tadbirkorlar faoliyatida o‘tkaziladigan barcha tekshiruvlar “Yagona davlat nazorati” axborot tizimi orqali biznes ombudsmanini xabardor etish tartibida amalga oshiriladi.
2025-yil 1-yanvardan boshlab tekshiruvlar tadbirkorlarni uch toifaga bo‘lgan holda “Xavfni tahlil qilish” elektron tizimi asosida o‘tkaziladi. Shu maqsadda Hisob palatasining “Davlat auditi” axborot tizimi biznes ombudsmanining yagona hisobot berish bo‘yicha yagona davlat nazorati tizimi bilan integratsiya qilinadi.
Taqdimotda noqonuniy tekshirishlarning oldini olish, nazorat organlari inspektorlarining malakasini oshirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
“Davlatimiz rahbari bu choralarni huquqiy jihatdan takomillashtirish, amaliyotda adolatli qo‘llanishini ta’minlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi”, — deyiladi xabarda.

Президент Шавкат Мирзиёев 4 ноября ознакомился с презентацией предложений по усилению в Узбекистане правовой защиты предпринимателей, сообщила пресс-служба главы государства.
Напомним, 20 августа состоялся традиционный открытый диалог президента с предпринимателями. На основании обсуждённых проблем и предложений были разработаны меры по усилению правовой защиты предпринимателей и упорядочению проверок.
Предусматривается, что с 1 января 2025 года за одно правонарушение будет предусмотрена только одна мера ответственности. В частности, планируется отменить штраф за ведение предпринимательской деятельности без регистрации в качестве индивидуального предпринимателя.
Предлагается также отменить административную ответственность за нарушения правил цифровой маркировки и отображения фискальных меток, а также за сокрытие числа сотрудников. Сейчас за нарушения правил цифровой маркировки и отображения фискальных меток предусмотрено наложение штрафов на должностных лиц в 100 базовых расчётных величин (часть 4 статьи 166 КоАО), а для предприятий — в размере 2% от чистой выручки, полученной в последнем отчётном квартале, в котором имела место реализация. (статья 277−1 Налогового кодекса). Планируется исключить ответственность для должностных лиц.
С 1 марта 2025 года, чтобы облегчить разрешение споров, будет введён порядок частичного возврата государственной пошлины, если дело в суде будет завершено соглашением сторон.
Будет утверждён перечень органов, уполномоченных контролировать деятельность предпринимателей, а также их сфер контроля. Будут запрещены проверки, не предусмотренные этим перечнем. Все проверки предпринимателей будут регистрироваться в информационной системе «Единый государственный контроль» с обязательным уведомлением бизнес-омбудсмана.
С 1 января 2025 года проверки будут проводиться на основе электронной системы «Анализ рисков» с разделением предпринимателей на три категории. Для этого информационная система «Государственный аудит» Счётной палаты будет интегрирована с системой «Единый государственный контроль» бизнес-омбудсмана для унифицированной отчётности.
На презентации также были рассмотрены вопросы предотвращения незаконных проверок, а также повышения квалификации инспекторов контрольных органов.
«Глава государства дал указания по правовому совершенствованию этих мер и обеспечению их справедливого применения на практике», — говорится в сообщении.