2025-yil uchun davlat budjetida dollarning o‘rtacha yillik kursi 13 250 so‘m darajasida hisoblangan. Bu Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan e’lon qilingan 2025−2027-yillarga mo‘ljallangan budjetnoma loyihasidan kelib chiqadi.
Kelgusi yilda YAIM 1,63 kvadrillion so‘mni yoki dollar ekvivalentida 123 mlrd dollarni tashkil etishi rejalashtirilgan. Bu va boshqa hisob-kitoblarda dollarning so‘mga nisbatan o‘rtacha yillik kursi 13 250 so‘m (2024-yil uchun kutilayotgan darajadan 4,8 foizga ko‘p), 2026-yil uchun 13 725 so‘m, 2027-yil uchun 14 150 so‘m darajasida hisobga olingan. 2024-yilda dollarning o‘rtacha kursi 12 640 so‘m bo‘lishi prognoz qilinmoqda.
budjetnoma, dollar kursi, иқтисодиёт va moliya vazirligi, марказий bank, so‘m
Dollarning so‘mga nisbatan o‘rtacha yillik kursi AQSh dollarining o‘zbek so‘miga nisbatan butun kalendar yili uchun hisoblangan o‘rtacha kursi sanaladi. Bu ko‘rsatkich yil davomida valyuta kursining o‘zgarishini hisobga olish va milliy valyutadagi hisob-kitoblar uchun barqarorroq mo‘ljalni olish maqsadida budjet hamda iqtisodiy prognozlarda qo‘llaniladi.
Bundan tashqari, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hisob-kitoblariga ko‘ra, milliy valyuta kursining 100 so‘mga qadrsizlanishi davlat budjeti xarajatlarining 240 mlrd so‘mga oshishiga olib keladi. Taqqoslash uchun: 2024-yilgi budjetnomada bunday xarajat 400 mlrd so‘m darajasida baholangan.
Markaziy bank raisi Mamarizo Nurmuratov 31-oktabr kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida so‘mning 1 foizga qadrsizlanishi inflyatsiyaning 0,3 foiz punktga oshishiga olib kelishini aytgandi.
2024-yilning dastlabki 10 oyida milliy valyuta atigi 3,5 foizga qadrsizlandi (o‘tgan yilning shu davrida 8,8 foizga qadrsizlangan).
Avval xabar berganimizdek, O‘zbekistonda 2025-yilda budjet tashkilotlari xodimlarining ish haqi, pensiya va nafaqalar miqdori 7 foiz darajada prognoz qilinayotgan inflyatsiyadan past bo‘lmagan miqdorda oshirilishi rejalashtirilgan. 2024-yilda ish haqi va pensiyalarni oshirish uchun rejalashtirilganidan kamroq mablag‘ ajratildi.

На 2025 год среднегодовой курс доллара рассчитан на уровне 13250 сумов, следует из проекта бюджетного послания на 2025−2027 годы, опубликованного Министерством экономики и финансов.
Планируется, что в следующем году объем ВВП составит 1,63 квадриллиона сумов, или 123 млрд долларов в долларовом эквиваленте. В этом и других расчётах среднегодовой курс доллара к суму установлен на уровне 13250 сумов (на 4,8% больше ожидаемого на 2024 год уровня), для 2026 года — 13725 сумов, для 2027 года — 14150 сумов. В 2024 году средний курс доллара прогнозируется на уровне 12640 сумов.
Среднегодовой курс доллара к суму — это усреднённый обменный курс доллара США по отношению к узбекскому суму, рассчитанный за весь календарный год. Этот показатель используется для бюджетных и экономических прогнозов, чтобы учитывать колебания валютного курса в течение года и определить более стабильный ориентир для расчётов в национальной валюте.
Кроме того, согласно расчётам Минэкономфина, обесценивание национальной валюты на 100 сумов приведёт к увеличению расходов государственного бюджета на 240 млрд сумов. Для сравнения: в бюджетном послании на 2024 год расходы оценивались на 400 млрд сумов.
Председатель Центрального банка Мамаризо Нурмуратов на пресс-конференции 31 октября сообщил, что девальвация сума на 1% приведёт к увеличению инфляции на 0,3 процентного пункта.
За 10 месяцев этого года национальная валюта девальвировала лишь на 3,5% против 8,8% за аналогичный период прошлого года.
Как мы сообщали ранее, в 2025 году в Узбекистане зарплаты сотрудников бюджетных организаций, пенсий и пособий планируется повысить на уровень не ниже прогнозируемого уровня инфляции в 7%. В 2024 году на повышение зарплат и пенсий было выделено меньше средств, чем планировалось.