Markaziy bank raisi Mamarizo Nurmuratov 31-oktabr kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida O‘zbekistonning yana ikki kompaniyasi AQSh sanksiyalari ro‘yxatiga kiritilishiga izoh berdi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq AQSh Moliya vazirligining Xorijiy aktivlarni nazorat qilish boshqarmasi (OFAC) O‘zbekistonning ikki kompaniyasiga nisbatan Rossiyaning texnologik va sanoat sektoridagi faoliyati uchun sanksiyalar joriy qilgandi.
Amerika hukumati ma’lumotlariga, Uzstanex sanksiya ostidagi Rossiya kompaniyasiga dastgohlar yetkazib berishda, The Elite Investment Group esa “GTS Grupp”ga transformatorlar yetkazib berish jarayonida ishtirok etgan.
Markaziy bank raisining so‘zlariga ko‘ra, regulyator sanksiyalar xavfidan xavotirda, biroq ikkita hukumat komissiyasi va banklar sanksiya ostidagi kompaniyalar bilan operatsiyalarni oldini olish choralarini ko‘rmoqda.
“Biz ham bundan juda xavotirdamiz. Hukumatimiz, prezidentimiz tomonidan ikkita hukumat komissiyasini tuzilgan. Bitta komissiya eksport-import operatsiyalarida sanksiyalarga tushib qolish ehtimolini nazorat va monitoring qiladi, ikkinchi komissiya pul o‘tkazmalari va to‘lovlarda sanksiyalarga tushib qolish ehtimoli bo‘yicha [ishlaydi]. Aytishim kerakki, bizda birmuncha kuchli. Ko‘p holatlarda, siz aytayotgan tashkilot bo‘yicha ham ularning to‘lovlarini o‘tkazish yozda to‘xtatilgan… Banklarimiz OFAC va Yevropa Ittifoqining sanksiyalar bo‘yicha talabidan kelib chiqqan holda eksportyor va importerlarga o‘zlarining ichki talablarini qo‘ygan. Ularning amalga oshirilishi ma’lum darajada bizning sanksiyalar ostida qolish xavfimizni pasaytirib turibdi”, — dedi Markaziy bank raisi.
Mamarizo Nurmuratov, shuningdek, OFAC bilan birgalikda O‘zbekiston tadbirkorlariga 4,6 mln dollarni qaytarish bo‘yicha ishlar olib borilayotganini qo‘shimcha qildi. Ushbu miqdordagi to‘lovlar xorijiy banklar tomonidan qabul qilinmagan va muzlatib qo‘yilgan.
Avvalroq AQSh hukumati Polarstar Logistics kompaniyasining O‘zbekistondagi vakolatxonasi, shuningdek, Mvizion, “Ohangaronsement”, Ucell`da ulushga ega bo‘lgan va O‘zbekistondagi markirovkalash tizimining operatori hisoblanadigan Digital Invest kompaniyasi hamda bir qator jismoniy shaxslarni sanksiyalar ro‘yxatiga kiritgandi.

Председатель Центрального банка Мамаризо Нурмуратов на пресс-конференции 31 октября прокомментировал включение в санкционный список США ещё двух компаний из Узбекистана.
Напомним, Управление по контролю за иностранными активами (OFAC) Министерства финансов США ввело санкции в отношении двух компаний из Узбекистана за деятельность в технологическом и промышленном секторе России.
По данным американских властей, Uzstanex участвовала в поставке станков для подсанкционной компании России, а The Elite Investment Group — в поставке трансформаторов для «ГТС Групп».
По словам главы Центробанка, регулятор обеспокоен санкционными рисками, но две правительственные комиссии и банки принимают меры для предотвращения операций с подсанкционными компаниями.
«Мы тоже обеспокоены этим. Со стороны правительства, президента созданы две правительственные комиссии. Одна комиссия проводит мониторинг и контроль санкционного риска в экспортно-импортных операциях, вторая следит, чтобы не было [вторичных] санкций в денежных переводах и платежах. Стоит отметить, что у нас относительно сильный контроль. По многим случаям, в том числе по этим двум названным компаниям, операции были приостановлены ещё летом… Таким образом, наши банки, следуя требованиям OFAC и Евросоюза, выдвинули экспортёрам и импортёрам свои внутренние требования. Их выполнение в определённой степени снижает наши риски попасть под санкции», — заявил глава ЦБ.
Мамаризо Нурмуратов также добавил, что совместно с OFAC ведётся работа по возвращению 4,6 млн долларов предпринимателям из Узбекистана. Платежи на эту сумму были заморожены и не приняты зарубежными банками.
Ранее правительство США внесло в санкционный список представительство компании Polarstar Logistics в Узбекистане, а также Mvizion, «Ахангаранцемент», компанию Digital Invest, владеющую долей в Ucell и оператором системы маркировки в Узбекистане, а также физических лиц.