O‘zbekiston AQSh bilan Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralarni yakunladi. Bu haqda 3-noyabr kuni prezidentning JST masalalari bo‘yicha maxsus vakili Azizbek Urunov LinkedIn`da ma’lum qildi.
Qo‘shma Shtatlar O‘zbekiston bilan tashkilotga a’zo bo‘lish bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralarni yakunlagan 21-davlat bo‘ldi.
“14 oylik faol muzokaralar o‘z mantiqiy manziliga yetdi! Bu oson bo‘lmagan yo‘l, murakkab, ammo mazmunli muzokaralar, umr bo‘yi esda qoladigan tajriba bo‘ldi. Bularning barchasi davlatimiz rahbarining ushbu tashkilotga qo‘shilish borasidagi ko‘rsatmalari va qo‘llab-quvvatlashlari, prezidentimiz yordamchilarining islohotlarni faollashtirishdagi say-harakatlari, bir butun JST jamoasining tinimsiz mehnati natijasidir”, — deya yozdi u.
азиз uрuнов, жст, ақш, muzokaralar
Prezidentning maxsus vakili AQSh savdo vakili ofisiga “konstruktiv ishtiroki” uchun minnatdorchilik bildirdi. Shuningdek, O‘zbekistonning Vashingtondagi elchisi Furqat Sidiqov va diplomatik vakolatxona huzuridagi savdo maslahatchisi Oqil Ubaydullayevga tashakkur izhor qildi.
Hozirda tomonlar bozorga kirish to‘g‘risidagi bayonnomani imzolashga tayyorgarlik ko‘rmoqda.
Sentabr oyida O‘zbekiston 18 ta davlat bilan JSTga a’zo bo‘lish bo‘yicha muzokaralarni yakunladi. Braziliya va Shri-Lanka bilan bozorga kirish bo‘yicha muzokaralarni tugatish to‘g‘risida bayonnomalar imzolandi.
Avgust oyida tadbirkorlar bilan uchrashuvda prezident Shavkat Mirziyoyev JSTga a’zo bo‘lishni “chuqur o‘ylangan va uzoqni ko‘zlagan tanlov, qolaversa, islohotlarimizning ajralmas bir qismi” deb ta’riflagandi. Ilgari iqtisodiyot “ma’lum darajada himoyaga muhtoj edi”, ammo bu yo‘ldan borishda davom etsak, mamlakat imkoniyatlari cheklanib qoladi, degandi u.
Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xodjayev may oyida O‘zbekiston 2026-yilda Kamerunda bo‘lib o‘tadigan 14-vazirlar konferensiyasiga qadar Jahon savdo tashkilotiga qo‘shilish niyatida ekanini ma’lum qilgandi.
O‘tgan yilning avgust oyida prezident 2025-yildan boshlab import dori vositalari va tibbiy buyumlarni bojxonada rasmiylashtirish yig‘imini bekor qilish, import tovarlarni davlat tilida markirovkalash tartibiga o‘zgartirishlar kiritish va boshqa masalalarni nazarda tutuvchi farmonni imzoladi.
Alohida farmon bilan metallurgiya, kimyo, energetika va telekommunikatsiyalar sohasidagi mutlaq huquqlar ham bekor qilinmoqda. Bundan tashqari, 2026-yil iyul oyidan boshlab mahalliy ishlab chiqaruvchilar uchun davlat xaridlarida imtiyozlar, shuningdek, mahalliy elektrotexnika uchun narx imtiyozlari qisman bekor qilinadi.

Узбекистан завершил двусторонние переговоры с США по присоединению ко Всемирной торговой организации. Об этом 3 ноября в LinkedIn сообщил специальный представитель президента по вопросам ВТО Азизбек Урунов.
Соединённые Штаты стали 21-й страной, с которой Узбекистан завершил двусторонние обсуждения по вступлению в организацию.
«14 месяцев активных переговоров достигли логического завершения! Это был нелёгкий путь, сложные, но содержательные переговоры, опыт на всю жизнь. Без политической воли, поддержки и руководства нашего президента, его превосходительства Шавката Мирзиёева, Администрации президента и Межведомственной комиссии это вряд ли бы произошло», — написал он.
Спецпредставитель президента поблагодарил офис торгового представителя США за «конструктивное участие». Он также выразил благодарность послу Узбекистана в Вашингтоне Фуркату Сидикову и торговому советнику при диппредставительстве Окилу Убайдуллаеву.
Сейчас стороны ведут подготовку к подписанию протокола о доступе на рынок.
В сентябре Узбекистан завершил переговоры по вступлению в ВТО с 18 странами. С Бразилией и Шри-Ланкой были подписаны протоколы об окончании переговоров по доступу на рынок.
На встрече с предпринимателями в августе президент Шавкат Мирзиёев назвал вступление в ВТО «продуманным и дальновидным выбором, а также неотъемлемой частью реформ». Раньше экономика «в какой-то степени нуждалась в протекции», но если продолжить идти по этому пути, возможности страны будут ограничены, сказал он.
В августе прошлого года президент подписал указ, предусматривающий с 2025 года отмену сбора за таможенное оформление импортных лекарств и медицинских изделий, поправки в порядок маркировки на государственном языке импортных товаров и другое.
Отдельным указом также отменяются исключительные права в сфере металлургии, химии, энергетики и телекоммуникаций. Кроме того, с июля 2026 года будут частично отменены льготы для отечественных производителей при госзакупках, а также ценовые преференции для местной электротехники.