Uzbekistan Airways aviakompaniyasining Toshkent — Nyu-York yo‘nalishi bo‘yicha HY101 reysi 5-noyabr kuni ikkinchi marta to‘xtatildi. Bu haqda aviatashuvchi matbuot xizmati xabar berdi.
Avval xabar berilganidek, Boeing-787 samolyoti Toshkentdan jadvalga muvofiq soat 6:47 da havoga ko‘tarilgan. Ko‘p o‘tmay, samolyot komandiri 1967-yilda tug‘ilgan yo‘lovchi — Rossiya fuqarosining sog‘lig‘i yomonlashgani sababli uchish aeroportiga qaytishni so‘ragan.
Soat 7:35 da samolyot O‘zbekiston poytaxtiga qo‘ngan, u yerda yo‘lovchini tibbiy yordam mashinasi kutib turgan.
Soat 9:30 da samolyot yana havoga ko‘tarilgan. Nyu-Yorkka yetib borish mahalliy vaqt bilan 12:30 ga kutilgan edi.
Samolyot Kanada havo hududida bo‘lgan vaqtida komandir mamlakat sharqidagi Guz-Bey (Goose Bay) ayeroportiga qo‘nishga qaror qilgan — bu safar yo‘lovchida erta to‘lg‘oq boshlangani sababli.
Toshkent vaqti bilan soat 20:50 da samolyot qo‘ngan, bortga tibbiyot xodimlari chiqqan. Uni kasalxonaga yotqizish haqida qaror qabul qilingan.
Yangilik chop etilgan vaqtda samolyot belgilangan ayeroportga uchdi (mahalliy vaqt bilan 13:20 va Toshkent vaqti bilan 22:20).

Рейс HY101 компании Uzbekistan Airways по маршруту «Ташкент — Нью-Йорк» 5 ноября прерывался два раза. Об этом сообщила пресс-служба перевозчика.
Самолёт Boeing-787 вылетел из Ташкента в 6:47 по расписанию. Вскоре командир воздушного судна запросил возврат в аэропорт вылета по причине плохого самочувствия пассажира — гражданина России 1967 года рождения.
В 7:35 самолёт приземлился в столице Узбекистана, где пассажира ожидала карета медицинской помощи.
В 9:30 самолёт вылетел вновь. Прибытие в Нью-Йорк ожидалось в 12:30 по местному времени.
Когда лайнер был в воздушном пространстве Канады, командир принял решение о посадке в аэропорту Гуз-Бэй (Goose Bay) на востоке страны — на этот раз по причине преждевременных родов у пассажирки.
В 20:50 по ташкентскому времени самолёт приземлился, на борт поднялся медицинский персонал. Было принято решение о госпитализации.
На момент публикации новости самолёт вылетел в аэропорт назначения (в 13:20 по местному времени и в 22:20 по Ташкенту).