Shavkat Mirziyoyev 5-noyabr kuni ijtimoiy himoyaga muhtoj bolalarni qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, nogironligi bo‘lgan shaxslarni sportga jalb etish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi, deb xabar qildi prezident matbuot xizmati.
Davlat rahbarining 23-sentabrdagi farmoni bilan qabul qilingan “Kambag‘allikdan farovonlik sari” dasturida ijtimoiy yetimlikning oldini olish, yetim va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarga g‘amxo‘rlik ko‘rsatish hamda tarbiyalash vazifalari ham belgilangan.
Hujjat shart-sharoitlarni imkon qadar oilaga yaqin muhitda yaratishga, har bir bolaga individual yondashishga qaratilgan. Shunga muvofiq, bunday bolalarni tarbiyaga berish va ularga ijtimoiy xizmat ko‘rsatishga qaratilgan chora-tadbirlar ishlab chiqildi.
Jumladan, bolani tarbiyaga berishda oila muhitini saqlab qolishga ustuvorlik beriladi. Bunda avvalo vasiylik, homiylik yoki farzandlikka berish qo‘llab-quvvatlanadi. Ixtisoslashtirilgan muassasaga eng so‘nggi chora sifatida joylashtiriladi.
Bundan tashqari, farzandlarni oilaning kambag‘alligi tufayli Mehribonlik va Bolalar uylariga joylashtirish amaliyoti bekor qilinmoqda. Kambag‘al oila vakillari ishga joylashgan taqdirda, bolasi uch yoshga to‘lguncha bog‘cha xarajatlari uchun Ijtimoiy himoya jamg‘armasidan kompensatsiya beriladi.
Bolalar uylarida “Onalar maskani” tashkil etilib, unda bolasidan voz kechmoqchi bo‘lgan onalar joylashtiriladi. Ularga ijtimoiy, huquqiy, psixologik va tibbiy xizmatlar ko‘rsatiladi, onalik ko‘nikmalari o‘rgatiladi hamda kasb egallashiga ko‘maklashiladi. Bu kabi xizmatlarni tashkil kilishda nodavlat tashkilotlari ham keng jalb qilinadi, deyiladi matbuot xizmati xabarida.
Og‘ir hayotiy vaziyatga tushgan bolalar tarbiyaga berilguniga qadar “Inson” markazi tomonidan oilaviy bolalar uyiga joylashtiriladi. Tarbiyaga beriladigan bolalar uchun individual rivojlanish rejasi ishlab chiqiladi.
Yetim bolalarni aniqlash, ularni tarbiyaga olish istagini bildirgan shaxslar ma’lumoti “Ijtimoiy himoya” axborot tizimida yuritiladi. “Inson” markazlari bolalarning qonuniy vakili etib belgilanadi hamda huquq va manfaatlarini himoya qiladi.
Shuningdek, bu markazlar tarbiyaga berilgan bolalarning turmush sharoitini, yordamlarning maqsadli ishlatilishini va tarbiyaga olgan shaxslar majburiyatlarini monitoring qilib boradi.
Oilaviy bolalar uyini tashkil etgan fuqarolar o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar sifatida belgilanadi. Tutingan oilalarda tarbiyalanayotgan bolalarga umumiy o‘rta va o‘rta maxsus ta’limni tugatgunicha yashash va parvarishlash xarajatlari to‘lanadi.
Avvalroq Qonunchilik palatasi rivojlangan davlatlar tajribasini hisobga olgan holda ishlab chiqilgan “Bolalarni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish to‘g‘risida”gi qonunni qabul qilgan, Senat esa ma’qullagan edi. Unda bolalarni zo‘ravonlikdan himoya qilishning huquqiy asoslar mustahkamlanib, tegishli davlat organlari hamda ularning vakolatlari aniq belgilangan. Prezident ushbu qonunni imzoladi, deyiladi xabarda.
Taqdimotda nogironligi bo‘lgan shaxslarni sportga jalb etishga qaratilgan takliflar ham ko‘rib chiqildi.
O‘zbekistonda 19 ta parasport turi bilan shug‘ullanishga sharoit yaratilgan. 25 ming nafar nogironligi bo‘lgan shaxslar sport bilan shug‘ullanib kelmoqda.
Bu boradagi imkoniyatlarni kengaytirish maqsadida qator chora-tadbirlar ko‘zda tutilmoqda. Xususan, davlat sport maktablarida adaptiv sport bo‘yicha guruhlar tashkil etish, mahallalardagi maydonchalarni nogironligi bo‘lgan shaxslarga ham moslashtirish taklif etilmoqda.
“ERP-sport” elektron tizimida nogironligi bo‘lgan shaxslarning alohida hisobini yuritish orqali ularning imkoniyatiga mos sport turlari avtomatik aniqlanadi. Reabilitatsiya markazlarida jismoniy terapiya, mexanoterapiya, fizioterapiya kabi zamonaviy reabilitatsiya usullarini qo‘llash kengaytiriladi.
Shu bilan birga, adaptiv jismoniy tarbiya va sport mutaxassislarini tayyorlashga ham e’tibor kuchaytiriladi. Bu yo‘nalishda xalqaro musobaqalarda g‘olib bo‘lganlar hamda ularning murabbiylarini moddiy rag‘batlantirish tizimi joriy qilinadi.
Davlat rahbari bu boradagi qonunchilikni takomillashtirish, ijtimoiy himoyaga muhtoj insonlarga qulayliklar yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 5 ноября ознакомился с презентацией предложений по поддержке детей, нуждающихся в социальной защите, а также вовлечению людей с инвалидностью в спорт, сообщила пресс-служба главы государства.
Программа «От бедности к благосостоянию», принятая указом президента от 23 сентября, ставит задачи по предотвращению социального сиротства и заботе о детях, лишённых родительской опеки.
Документ ориентирован на создание условий, максимально приближённых к семейной среде, и на индивидуальный подход к каждому ребёнку. В соответствии с этим разработаны меры, направленные на передачу таких детей на воспитание и обеспечение их социальными услугами.
В частности, при устройстве ребёнка на воспитание приоритет отдаётся сохранению семейной среды. Основные формы устройства — опека, попечительство или усыновление. Помещение в специализированное учреждение рассматривается только как крайняя мера.
Кроме того, отменяется практика помещения детей в дома милосердия и детские дома по причине бедности семьи. В случае трудоустройства родителей из малообеспеченных семей расходы на детский сад до достижения ребёнком трёхлетнего возраста будут компенсироваться из Фонда социальной защиты.
В детских домах будут организованы специальные отделения для женщин, планирующих отказаться от ребёнка. Им будет предоставляться социальная, правовая, психологическая и медицинская поддержка, а также обучение материнским навыкам и помощь в освоении профессий. В оказание этих услуг будут широко привлекаться и негосударственные организации, отметили в пресс-службе.
Дети, оказавшиеся в трудной жизненной ситуации, до передачи на воспитание будут временно размещаться центрами «Инсон» в семейных детских домах. Для каждого ребёнка, передаваемого на воспитание, будет разработан индивидуальный план развития.
Система «Социальная защита» будет вести учёт выявленных детей-сирот и лиц, выразивших желание взять их на воспитание. Центры «Инсон» будут выступать в качестве законных представителей детей, защищая их права и интересы.
Центры также будут осуществлять мониторинг условий жизни детей, переданных на воспитание, целевого использования оказанной помощи и выполнения обязательств опекунами.
Граждане, создавшие семейный детский дом, будут зарегистрированы как самозанятые лица. Детям, воспитывающимся в таких семьях, будут компенсироваться расходы на проживание и уход до завершения среднего общего и среднего специального образования.
Ранее Законодательная палата Узбекистана приняла, а Сенат одобрил закон «О защите детей от всех форм насилия», разработанный с учётом опыта развитых стран. В нем закреплены правовые основы защиты детей от насилия, чётко определены государственные органы и их полномочия. Президент подписал этот закон, говорится в сообщении.
На презентации также рассмотрены предложения по привлечению лиц с инвалидностью к занятиям спортом.
В Узбекистане созданы условия для занятий 19 видами параспорта, и около 25 тысяч человек с инвалидностью регулярно занимаются спортом.
Для расширения возможностей в этом направлении предлагается ряд мер: создание секций адаптивного спорта в государственных спортивных школах, а также приспособление спортивных площадок в махаллях под нужды лиц с инвалидностью.
В электронной системе ERP-sport будет вестись учёт лиц с инвалидностью, что позволит автоматически подбирать виды спорта, соответствующие их возможностям. В реабилитационных центрах будет усилено применение современных методов реабилитации, таких как физическая терапия, механотерапия и физиотерапия.
Вместе с тем будет уделено внимание подготовке специалистов в области адаптивной физической культуры и спорта. В этом направлении планируется внедрение системы материального стимулирования для победителей международных соревнований и их тренеров.
Глава государства дал поручения по совершенствованию законодательства в данной сфере и созданию условий для людей, нуждающихся в социальной поддержке.