Jinoyat kodeksi 214−1-modda — “Sport musobaqalari ishtirokchilari va tashkilotchilarining qonunga xilof ravishda moddiy qimmatliklar olishi yoki mulkiy manfaatdor bo‘lishi” va 214−2-modda — “Sport musobaqalari ishtirokchilari va tashkilotchilarini pora evaziga og‘dirib olish” bilan to‘ldirildi.
Sport musobaqalari natijalarini yoki ularning borishini qasddan o‘zgartirish maqsadida sportchi, murabbiy, sport hakami yoki sport musobaqalari boshqa ishtirokchilari va tashkilotchilarining ular bajarishi lozim yoki mumkin bo‘lgan muayyan harakatni pora evaziga og‘dirib olayotgan shaxs manfaatlarini ko‘zlab bajarishi yo bajarmasligi uchun moddiy qimmatlik olishi shunday jazolanadi: BHMning 50 dan (18 750 000 so‘m) 100 baravarigacha (37 500 000 so‘m) miqdorda jarima yoki uch yilgacha muayyan huquqdan mahrum qilish, bir yildan uch yilgacha ozodlikni cheklash yoki bir yildan uch yilgacha ozodlikdan mahrum qilish.
O‘sha harakatlar takroran, ko‘p miqdorda, tamagirlik yo‘li bilan, bir guruh shaxslar tomonidan oldindan til biriktirib sodir etilgan bo‘lsa, kattaroq miqdorda jarima yoki uch yildan sakkiz yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlanishi mumkin.
Bundan tashqari, sport musobaqalari ishtirokchilari va tashkilotchilariga pora berganlik uchun jinoiy javobgarlik belgilanmoqda, bu uchun ham avvalgi moddada nazarda tutilgan jazo choralari qo‘llanadi.
Agar shaxs unga nisbatan tovlamachilik sodir etilgan bo‘lsa va u 30 kun ichida sodir bo‘lgan voqea haqida o‘z ixtiyori bilan xabar bergan, chin ko‘ngildan pushaymon bo‘lgan va jinoyatni ochishga faol yordam bergan bo‘lsa, javobgarlikdan ozod etilishi mumkin.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 4 ноября подписал поправки в законодательство в целях предотвращения коррупции в сфере спорта.
Уголовный кодекс Узбекистана дополняется статьями 214−1 «Незаконное получение участниками и организаторами спортивных соревнований материальных ценностей или имущественной выгоды» и 214−2 «Подкуп участников и организаторов спортивных соревнований».
Незаконное получение спортсменом, тренером, спортивным судьёй или другими участниками и организаторами спортивных соревнований материальных ценностей или выгоды за выполнение или невыполнение определённого действия с целью изменения результатов или хода соревнований будет наказываться штрафом в размере от 50 (18 750 000 сумов) до 100 БРВ (37 500 000 сумов), лишением определённых прав на срок до трёх лет, ограничением свободы от одного года до трёх лет или лишением свободы на срок от одного года до трёх лет.
За совершение этих деяний повторно, в крупном, особо крупном размере, путём вымогательства, по предварительному сговору или организованной группой можно получить более крупный штраф или от трёх до восьми лет лишения свободы.
Кроме того, устанавливается уголовная ответственность за подкуп участников и организаторов спортивных соревнований, наказания применяются те же, что и по предыдущей статье.
Лицо может быть освобождено от ответственности, если в отношении него имело место вымогательство, и оно в течение 30 дней добровольно сообщило о случившемся, искренне раскаялось и активно способствовало раскрытию преступления.