Noventiq (Noventiq Holdings PLC) — shtab-kvartirasi Londonda joylashgan raqamli transformatsiya va axborot xavfsizligi bo‘yicha yetakchi global yechim va xizmatlar yetkazib beruvchilardan biri. Kompaniya o‘z mijozlari biznesining raqamli transformatsiyasini ta’minlaydi, osonlashtiradi va tezlashtiradi, turli sohalardagi tashkilotlarni yirik IT provayderlari bilan bog‘laydi, shuningdek, o‘z xizmatlari va yechimlarini taqdim etadi.
Kompaniya O‘zbekiston bozorida 20 yildan ortiq vaqtdan beri faoliyat yuritib kelmoqda va 2022-yilda Softline brendini Noventiq bilan almashtirdi. Bugungi kunda Noventiq raqamli transformatsiya, sun’iy intellekt, bulutli yechimlar va kiberxavfsizlikka e’tibor qaratmoqda. Kompaniya biznes uchun innovatsion yechimlarni joriy etadi, barqaror o‘sish va jahon ishlab chiqaruvchilari bilan hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlashga qaratilgan.
noventiq, реклама
Kompaniya uchun 20 yillik yubiley nimani anglatadi
Yigirma yil — kompaniya tarixidagi muhim bosqich bo‘lib, uning o‘sish va doimiy o‘zgaruvchan bozor sharoitlariga moslashish qobiliyatidan dalolat beradi. Ushbu yillar davomida kompaniya boy tajriba to‘pladi, bu esa yechimlar va xizmatlar portfelini sezilarli darajada kengaytirish imkonini berdi. Bugungi kunda kompaniya 500 dan ortiq global dasturiy ta’minot va apparat ishlab chiqaruvchilari bilan hamkorlik qiladi, jumladan:
• Microsoft, Oracle, Cisco, Dell, Lenovo, VMware by Broadcom, NVIDIA, Google, AWS va boshqalar.
Bu mijozlarga ularning o‘sishi va bozordagi mavqeini mustahkamlashga yordam beradigan o‘z sinfidagi eng yaxshi yechimlarni taklif qilish imkonini beradi.
Kompaniya o‘z mijozlari ro‘yxatida 450 dan ortiq kompaniyalar, jumladan, yetakchi banklar, telekommunikatsiya kompaniyalari, davlat muassasalari va ta’lim tashkilotlari borligidan faxrlanadi. Bu kompaniyaning turli sohalardagi mijozlar muammolarini hal qilishda moslashuvchanligini tasdiqlaydi. Jamoaning ekspertizasi kiberxavfsizlik, sun’iy intellekt, bulutli yechimlar va xizmatlar, raqamli ish o‘rinlari, zamonaviy gibrid infratuzilma va ma’lumotlarni qayta ishlash markazlari, shuningdek, buyurtma ishlab chiqishgacha bo‘lgan ko‘plab boshqa sohalarni qamrab oladi. Kompaniya har doim har bir mijozning xususiyatlarini hisobga oladi, bu esa kompaniyaga qarorlarni aniq biznes vazifalariga moslashtirish imkonini beradi.
Noventiq mijozning biznes ehtiyojlarini tahlil qilish, optimal yechimlarni loyihalash va jahon ishlab chiqaruvchilari bilan maslahatlashish, joriy etish va texnik qo‘llab-quvvatlashgacha bo‘lgan keng qamrovli xizmatlarni taqdim etadi. Shunday qilib, kompaniya o‘z mijozlariga raqamli transformatsiyaning barcha bosqichlarida hamrohlik qiladi, barcha joriy qilingan yechimlarning xavfsizligi va samaradorligini ta’minlaydi.
Raqamli transformatsiya nima va u biznesga nima uchun kerak
Raqamli transformatsiya — bu biznesni zamonaviy texnologiyalar yordamida o‘zgartirish jarayoni. Misol tariqasida, pandemiya davrida restoranlar onlayn buyurtma berish va yetkazib berishga o‘tdi, bu ularga nafaqat o‘z faoliyatini davom ettirish imkonini berdi, balki mijozlar bazasini kengaytirdi. Ishlab chiqarish korxonalari odatiy jarayonlarni optimallashtirish uchun raqamli texnologiyalardan foydalanadi — bu ularga bozor o‘zgarishlariga tezroq javob berish va raqobatbardoshligicha qolish imkonini beradi. Dunyo raqamli texnologiyalar ta’sirida shiddat bilan o‘zgarmoqda va bu o‘zgarishlarga moslashmagan va ushbu imkoniyatlardan foydalanmagan kompaniyalar bozordagi ulushini yo‘qotishi mumkin.
Ushbu doimiy poygada kiberxavfsizlikni ham unutmaslik muhimdir. Korxonalar raqamli texnologiyalarni o‘z biznes jarayonlariga tobora chuqurroq integratsiyalagani sari kiberhujumlar xavfi tobora jiddiylashib bormoqda. Maxfiy ma’lumotlarning sizib chiqishi, tizimlarning ishdan chiqishi va obro‘sining yo‘qolishi biznesga tuzatib bo‘lmaydigan zarar yetkazishi mumkin. Shu bois yangi texnologiyalarni joriy etish bilan bir qatorda axborot xavfsizligini mustahkamlashga alohida e’tibor qaratish lozim. Kompaniyalar ishonchli ma’lumotlarni himoya qilish tizimlariga sarmoya kiritishi, xavfsizlik tekshiruvlarini muntazam o‘tkazishi va xodimlarni kibergigiyena qoidalariga o‘rgatishi kerak. Kompaniyaning mahalliy o‘quv markazida buyurtmachilariga mutaxassislarning yuqori darajadagi ekspertizasini ushlab turishga yordam berish uchun O‘zbekiston bozori sharoitlariga moslashtirilgan, eng yaxshi jahon tajribasiga asoslangan dasturlar va kurslar ishlab chiqilgan.
Eng muhim loyihalar
So‘nggi paytlarda Noventiq Uzbekistan kompaniyasiga kiberxavfsizlik darajasini oshirish, IT infratuzilmasini modernizatsiya qilish va biznes jarayonlarini avtomatlashtirishga qaratilgan loyihalar bo‘yicha so‘rovlar tez-tez kelib tushmoqda. Kompaniya ushbu yo‘nalishlarda amalga oshirilgan loyihalardan ba’zilari bilan bajonidil bo‘lishadi.
Misol uchun, Noventiq Uzbekistan Balton Trading Asia kompaniyasining biznes jarayonlarini optimallashtirishga, turli tashkiliy bo‘linmalar o‘rtasidagi aloqalarni yaxshilashga va xodimlar o‘rtasidagi hamkorlik samaradorligini oshirishga yordam berdi.
Shuningdek, kompaniya jamoasi The British School of Tashkent tarmoq infratuzilmasini modernizatsiya qildi. Endilikda tarmoq har kuni 2 mingdan ortiq qurilmaning yuqori yuklanishiga bardosh berib, ma’lumotlar uzatishning barqaror ishlashi va benuqson tezligini ta’minlamoqda.
Kompaniya Microsoft 365 xizmatlarini Artel infratuzilmasi va Evos tezkor ta’minot tarmog‘iga joriy etdi, bu brendlarga ham ichki kommunikatsiyalarni, ham o‘z mijozlari bilan aloqalarni o‘rnatishga, shuningdek, bevosita sotuv nuqtalaridan so‘nggi fikr-mulohazalarni tezda olishga yordam berdi.
Bu kompaniyaning ba’zi loyihalari xolos, lekin ular ham tobora ko‘proq kompaniyalar raqamlashtirishning muhimligini anglab yetayotganini va mutaxassislarga murojaat qilayotganini ko‘rish imkonini beradi. Noventiq yaqin kelajakda bunday loyihalarning ko‘lami va murakkabligi yanada oshishiga ishonadi.
Brend o‘zgarishi kompaniya faoliyatiga qanday ta’sir qildi
Rebrending kompaniya uchun oldinga tashlangan haqiqiy qadam bo‘ldi. Bu shunchaki nomni o‘zgartirish emas, balki global integratsiya va xalqaro maydondagi mavqeini kuchaytirishga signal.
Bugungi kunda mijozlar kompaniyani yangi nom bilan bog‘lay boshlagani sezilib turibdi va bu kompaniyaning to‘g‘ri yo‘lda ekanini ko‘rsatadi va yangi brend keyingi rivojlanish uchun rag‘batga aylandi.
Kompaniyani va umuman bozorni yanada rivojlantirish
O‘zbekiston bozori, ayniqsa, raqamli transformatsiya va kiberxavfsizlik sohasida jadal rivojlanishni boshdan kechirmoqda. Biznes raqobatbardoshligicha qolish uchun innovatsiyalarni faol joriy etmoqda. Kompaniya yanada o‘sish uchun ulkan salohiyatni ko‘rmoqda, shuning uchun jamoani kengaytirib, mahalliy ekspertizani kuchaytirmoqda.
Texnologiyalar juda tez o‘zgarmoqda va bu ham muammolar, ham imkoniyatlar yaratadi. Kompaniyaning vazifasi mijozlarga dolzarb va ishonchli yechimlarni taklif qilish orqali bir qadam oldinda bo‘lishdan iborat. Bunda mijozlar xodimlarini yangi vositalardan samarali foydalana olishi uchun o‘qitishga alohida e’tibor qaratmoqda.
Umuman olganda, O‘zbekiston IT bozorining rivojlanishi haqida gapirilsa, bir nechta asosiy tendensiyalarni ajratib ko‘rsatish mumkin:
• kompaniyalar ma’lumotlar xavfsizligiga alohida e’tibor qaratgan holda xarajatlarni optimallashtirish va IT infratuzilmasining moslashuvchanligini oshirish uchun gibrid bulutli yechimlardan ko‘proq foydalanadi;
• sun’iy intellekt va mashinaviy ta’limni keng joriy etish odatiy vazifalarni avtomatlashtirish va biznes jarayonlarini katta ma’lumotlar yordamida yaxshilashga yordam beradi;
• kiberhujumlar sonining ko‘payishi sharoitida ma’lumotlarni himoya qilish talablarini oshirish va axborot xavfsizligi uchun kompleks yechimlarni joriy etish ustuvor ahamiyat kasb etadi.
Kompaniyaning rivojlanishi va muvaffaqiyati uchun asosiy omil
Mijozlar va hamkorlar kompaniya muvaffaqiyatining asosidir. Kompaniya uzoq muddatli, o‘zaro manfaatli munosabatlarni qadrlaydi va ularga tez o‘zgaruvchan dunyoda ishonchli rivojlanish va raqobatdosh ustunliklarni saqlab qolishga yordam beradigan ilg‘or texnologiyalar va yechimlarni taqdim etishga intiladi.
Kompaniyaning yigirma yillik yubileyi nafaqat ortga qarashga sabab bo‘ldi, balki yangi yutuqlar uchun ilhom manbai ham bo‘ldi. Kompaniya Noventiq brendi ostida yanada yuqori cho‘qqilarga ko‘tarilib, mijozlari va hamkorlariga yanada ko‘proq foyda keltirishiga ishonadi.

Noventiq (Noventiq Holdings PLC) — один из ведущих глобальных поставщиков решений и сервисов в области цифровой трансформации и информационной безопасности со штаб-квартирой в Лондоне. Компания обеспечивает, облегчает и ускоряет цифровую трансформацию бизнеса своих клиентов, соединяя организации из разных отраслей с крупными поставщиками IT, а также предоставляя собственные услуги и решения.
На рынке Узбекистана компания работает уже более 20 лет, а в 2022 году сменила бренд Softline на Noventiq. Сегодня Noventiq фокусируется на цифровой трансформации, искусственном интеллекте, облачных решениях и кибербезопасности. Компания внедряет инновационные решения для бизнеса, нацелена на устойчивый рост и дальнейшее укрепление партнёрских отношений с мировыми производителями.
noventiq, реклама
Что значит 20-летний юбилей для компании
Двадцатилетие — важная веха в истории компании, свидетельствующая о её способности расти и адаптироваться к постоянно меняющимся условиям рынка. За эти годы компания накопила богатый опыт, что позволило значительно расширить портфель решений и услуг. Сегодня компания является партнёрами более чем 500 мировыми производителями программного и аппаратного обеспечения, включая:
• Microsoft, Oracle, Cisco, Dell, Lenovo, VMware by Broadcom, NVIDIA, Google, AWS и других.
Это даёт возможность предлагать клиентам лучшие в своём классе решения, способствующие их росту и укреплению позиций на рынке.
Компания гордится тем, что в числе её клиентов более 450 компаний, включая топовые банки, телекоммуникационные компании, государственные учреждения и образовательные организации. Это подтверждает гибкость компании в решении задач клиентов из различных отраслей. Экспертиза команды охватывает такие области, как кибербезопасность, искусственный интеллект, облачные решения и сервисы, цифровые рабочие места, современную гибридную инфраструктуру и центры обработки данных, а также многие другие направления, вплоть до заказной разработки. Компания всегда учитывает особенности каждого клиента, что позволяет компании адаптировать решения под конкретные бизнес-задачи.
Noventiq предоставляет комплексные услуги, начиная с анализа бизнес-потребностей клиента, проектирования оптимальных решений и консультаций с мировыми производителями, до внедрения и технической поддержки. Таким образом, компания сопровождает своих клиентов на всех этапах цифровой трансформации, обеспечивая безопасность и эффективность всех внедрённых решений.
Что такое цифровая трансформация и зачем она нужна бизнесу
Цифровая трансформация — это процесс преобразования бизнеса с помощью современных технологий. Как пример, во время пандемии рестораны перешли на онлайн-заказы и доставку, что не только дало возможность им продолжать работу, но и расширило клиентскую базу. Производственные предприятия используют цифровые технологии для оптимизации рутинных процессов — это также даёт возможность им быстрее реагировать на изменения рынка и оставаться конкурентоспособными. Мир стремительно меняется под влиянием цифровых технологий, и компании, которые не адаптируются к этим изменениям и не используют эти возможности, рискуют потерять свою долю рынка.
В этой постоянной гонке важно не забывать и о кибербезопасности. По мере того, как предприятия все глубже интегрируют цифровые технологии в свои бизнес-процессы, риски кибератак становятся все более серьёзными. Утечка конфиденциальных данных, сбой систем и репутационные потери могут нанести непоправимый ущерб бизнесу. Поэтому, параллельно с внедрением новых технологий, необходимо уделять особое внимание укреплению информационной безопасности. Компании должны инвестировать в надёжные системы защиты информации, проводить регулярные аудиты безопасности и обучать сотрудников правилам кибергигиены. В локальном учебном центре компании разработаны программы и курсы, основанные на лучших мировых практиках, которые адаптированы к условиям рынка Узбекистана, чтобы помогать заказчикам поддерживать высокий уровень экспертизы у специалистов.
Наиболее значимые проекты
В последнее время к компании Noventiq Uzbekistan все чаще обращаются с запросами на проекты, направленные на повышение уровня кибербезопасности, модернизацию IT-инфраструктуры и автоматизацию бизнес-процессов. Компания с удовольствием делится некоторыми из реализованных проектов в этих направлениях.
Например, Noventiq Uzbekistan помогла оптимизировать бизнес-процессы компании Balton Trading Asia, улучшить коммуникации между разными организационными подразделениями и повысить эффективность взаимодействия между сотрудниками.
Также команда компании модернизировала сетевую инфраструктуру The British School of Tashkent. Теперь сеть выдерживает высокую нагрузку на более чем 2 тысячи устройств ежедневно, обеспечивая стабильную работу и безупречную скорость передачи данных.
Мы внедрили сервисы Microsoft 365 в инфраструктуру Artel и сети быстрого питания Evos, что помогло компаниям выстроить как внутренние коммуникации, так и коммуникации со своими клиентами, а также оперативно получать последние отзывы непосредственно из точек продаж.
Это лишь некоторые из проектов компании, но даже они дают возможность заметить, что все больше компаний осознают важность цифровизации и обращаются за помощью к экспертам. В Noventiq уверены, что в ближайшем будущем масштаб и сложность подобных проектов будут только увеличиваться.
Как смена бренда повлияла на работу компании
Ребрендинг стал для компании настоящим шагом вперёд. Это не просто смена имени, а сигнал к глобальной интеграции и усилению позиций на международной арене.
Сегодня уже заметно, как клиенты начинают ассоциировать компанию с новым именем, и это показывает, что компания находится на верном пути, а новый бренд стал стимулом для дальнейшего развития.
Дальнейшее развитие компании и рынка в целом
Рынок Узбекистана сейчас переживает стремительное развитие, особенно в области цифровой трансформации и кибербезопасности. Бизнес активно внедряет инновации, чтобы оставаться конкурентоспособным. Компания видит огромный потенциал для дальнейшего роста, поэтому расширяет команду и усиливает локальную экспертизу.
Технологии меняются очень быстро, и это создаёт как вызовы, так и возможности. Задача компании — быть на шаг впереди, предлагая клиентам актуальные и надёжные решения. При этом особое внимание уделяется обучению сотрудников клиентов, чтобы они могли эффективно использовать новые инструменты.
Если говорить о развитии IT-рынка Узбекистана в целом, то можно выделить несколько ключевых трендов:
• компании будут чаще использовать гибридные облачные решения для оптимизации затрат и повышения гибкости IT-инфраструктуры, уделяя особое внимание безопасности данных;
• широкое внедрение искусственного интеллекта и машинного обучения поможет автоматизировать рутинные задачи и улучшить бизнес-процессы с помощью больших данных;
• в условиях роста числа кибератак приоритетом станет повышение требований к защите данных и внедрение комплексных решений для информационной безопасности.
Ключевой фактор для развития и успеха компании
Клиенты и партнёры — это основа успеха компании. Компания ценит долгосрочные, взаимовыгодные отношения и стремится предоставлять передовые технологии и решения, которые помогают им уверенно развиваться в условиях быстро меняющегося мира и сохранять конкурентные преимущества.
Двадцатилетний юбилей компании стал не просто поводом оглянуться назад, но и источником вдохновения для новых свершений. Компания уверена, что под брендом Noventiq сможет достичь ещё больших высот и принести ещё больше пользы своим клиентам и партнерам.