Shavkat Mirziyoyev tomonidan 5-noyabrda imzolangan qonun bilan ayrim qonun hujjatlariga ma’rifiy faoliyatni amalga oshirish tartibini belgilashga qaratilgan qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritildi.
Aholining ma’rifatga bo‘lgan qiziqishi ortib borayotganligi uni huquqiy tartibga solish zarurligini keltirib chiqarayotgani ta’kidlandi.
Shu munosabat bilan “Ta’lim to‘g‘risida”gi qonunga ma’rifiy faoliyatni amalga oshirish tartibini belgilashga qaratilgan qo‘shimcha (14-modda) kiritilmoqda. Unga ko‘ra, quyidagi shaxslar ma’rifiy faoliyatni amalga oshira olmaydi:
- jinoyat ishi bo‘yicha ayblanuvchi tariqasida jalb qilingan shaxslar (sud hukmi qonuniy kuchga kirguniga yoki reabilitatsiya qiluvchi asoslar bo‘yicha jinoiy javobgarlikdan ozod qilish to‘g‘risida qaror qabul qilinguniga qadar);
- quyidagi jinoyatlarni sodir etganlik uchun sudlanganlik holati olib tashlanmagan yoki tugallanmagan shaxslar:
- jinsiy erkinlik, oila, yoshlar va axloqqa qarshi, tinchlik va insoniyat xavfsizligiga qarshi, O‘zbekiston Respublikasiga qarshi;
- boshqaruv tartibiga qarshi;
- giyohvand vositalar, ularning analoglari yoki psixotrop moddalarning qonunga xilof muomalasi bilan bog‘liq;
- sud tomonidan muomalaga layoqatsiz yoki muomala layoqati cheklangan deb topilgan shaxslar;
- ruhiy yoki narkologik muassasalarda hisobda turgan shaxslar.
Shuningdek, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksda ma’rifatchilikni ko‘rsatish tartibini buzganlik uchun javobgarlik belgilanmoqda.
Xususan, bunday faoliyat bilan shug‘ullanish huquqiga ega bo‘lmagan shaxs tomonidan ma’rifiy faoliyatni amalga oshirish yoxud jinoyat alomatlari mavjud bo‘lmagan taqdirda ma’rifiy faoliyatni amalga oshirishga doir qonun hujjatlarida belgilangan cheklovlarga rioya etmaslik fuqarolarga BHMning 5 baravaridan 10 baravarigacha, mansabdor shaxslarga esa 10 baravaridan 15 baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Ma’muriy jazo qo‘llanilganidan keyin bir yil davomida xuddi shunday huquqbuzarlik sodir etilsa, fuqarolarga BHMning 10 baravaridan 15 baravarigacha (3,4 million so‘mdan 5,1 million so‘mgacha), mansabdor shaxslar esa BHMning 15 baravaridan 20 baravargacha (5,1 mln so‘mdan 6,8 mln so‘mgacha) jarimaga tortiladi. Hujjat Qonun hujjatlari ma’lumotlari milliy bazasida e’lon qilingan va 2025-yil 6-fevraldan kuchga kiradi.
Eslatib o‘tamiz, Oliy Majlis Qonunchilik palatasining 23-iyul kuni bo‘lib o‘tgan majlisida “Ta’lim faoliyatini tartibga solish to‘g‘risida”gi qonun qabul qilingandi. “Milliy tiklanish” partiyasi tomonidan ishlab chiqilgan tashabbus ma’ruza o‘qib, oson pul topish yo‘llarini o‘rgatishga va’da bergan shaxslarga qarshi kurashishga qaratilgan.
O‘zLiDeP deputati Shahnoza Xolmahamatova so‘nggi yillarda aholi, ayniqsa, yoshlar o‘rtasida “nosog‘lom ma’rifiy ishlar” ko‘payganini ma’lum qilgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, bunday tadbirlarda ko‘pxotinlilik, jinsiy kamsitish, feminizm, axloqiy buzuqlik, huquqbuzarliklar targ‘ib qilinib, tinglovchilar ongini manipulyatsiya qilish holatlari ko‘paymoqda.
Oliy Majlis Senati 20-sentabrdagi yig‘ilishida ma’rifiy faoliyatni tartibga solish to‘g‘risidagi qonunni ma’qullagan. Ma’rifiy faoliyatning respublika ijro etuvchi hokimiyat organlari, mahalliy davlat hokimiyati organlari, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari, jismoniy va yuridik shaxslar tomonidan qonunchilik hujjatlarida nazarda tutilgan talablarni hisobga olgan holda amalga oshirilishi mumkinligi belgilab qo‘yilgan.

Президент Узбекистана 5 ноября подписал закон, вводящий административную ответственность за несоблюдение ограничений при ведении просветительской деятельности и ведение просветительской деятельности лицами, не имеющими права заниматься этой деятельностью. Документ был принят Законодательной палатой Олий Мажлиса 23 июля и одобрен Сенатом 20 сентября.
Что такое просветительская деятельность
Согласно дополнению в закон об образовании, просветительская деятельность — это «не охватываемый государственными образовательными стандартами вид деятельности, направленный на формирование необходимых навыков и квалификаций для личностного, интеллектуального и духовного развития лица, повышение социальной и экономической активности, демонстрацию интеллектуального и творческого потенциала, совершенствование индивидуального потенциала, умений, коммуникативных способностей».
Эта деятельность может осуществляться как республиканскими органами исполнительной власти, органами государственной власти на местах и органами самоуправления граждан, так и физическими и юридическими лицами с учётом требований законодательства.
Порядок осуществления просветительской деятельности, её формы, требования и условия будет определять Кабинет министров.
Чем обосновано ужесточение требований
В преамбуле закона отмечается, что в последние годы «среди населения, особенно среди молодёжи, увеличиваются случаи осуществления нездоровой просветительской работы, в рамках которой в сознание, культуру и чувства населения и молодёжи внедряются различные чуждые взгляды и идеи».
«Возрастающий интерес населения к данной сфере и превращение её в основной источник дохода для лиц, работающих в этой сфере, создаёт необходимость её правового регулирования», — говорится в документе.
На заседании Законодательной палаты депутат Шахноза Холмахаматова отмечала, что многочисленные собрания, встречи, лекции и беседы, называемые организаторами просветительскими, проводятся «фальшивыми» тренерами и лекторами, не имеющими специальных знаний и опыта, у которых основная цель — «зарабатывание денег путём обмана».
На таких мероприятиях пропагандируются различные правонарушения, безнравственность, половая дискриминация, многожёнство, растёт количество случаев манипуляции слушателей, говорила она.
Кому запрещено вести просветительскую деятельность
Осуществлять просветительскую деятельность запрещено лицам, привлечённым в качестве обвиняемых по уголовному делу, имеющие неснятую или непогашенную судимость за совершение преступлений против половой свободы, преступлений против семьи, молодёжи и нравственности, преступлений против мира безопасности человечества, преступлений против Республики Узбекистан, мошенничества и преступлений против порядка управления, преступлений, связанных с незаконным оборотом наркотических средств, их аналогов или психотропных веществ, лица, признанные судом недееспособными или ограниченно дееспособными, а также лица, состоящие на учёте в психиатрических или наркологических учреждениях.
Какое наказание вводится
Кодекс об административной ответственности дополнен статьёй 59−4 «Нарушение порядка осуществления просветительской деятельности».
Согласно ей, осуществление просветительской деятельности лицом, не имеющим права заниматься такой деятельностью, либо несоблюдение установленных законодательством ограничений на осуществление просветительской деятельности при отсутствии признаков преступления, а также других правонарушений, предусмотренных настоящим КоАО, влечёт наложение штрафа на граждан от 5 до 10, а на должностных лиц — от 10 до 15 базовых расчётных величин.
То же правонарушение, совершённое повторно в течение года после применения административного взыскания, влечёт наложение штрафа на граждан от 10 до 15, а на должностных лиц — от 15 до 20 БРВ.
Изменения вступят в силу через три месяца. За это время правительство должно принять положение о порядке осуществления просветительской деятельности и привести свои решения в соответствие с поправками.