Yevropaning iqlim o‘zgarishi bo‘yicha Copernicus xizmati ma’lumotiga ko‘ra, 2024-yil kuzatuvlar tarixidagi eng issiq yil bo‘lishiga “deyarli shubha yo‘q” va o‘tgan yilgi rekordni ortda qoldiradi.
Meteorologlar, shuningdek, 2024-yil global o‘rtacha harorat 1850−1900-yillardagi sanoatgacha bo‘lgan ko‘rsatkichlardan 1,5 daraja Selsiy yuqori bo‘lgan birinchi kalendar yili bo‘lishini bashorat qilmoqda. 2023-yilda harorat sanoatgacha bo‘lgan o‘rtacha darajadan 1,48 darajaga yuqori bo‘lgan.
Global haroratning o‘zgarishi odatda 1850−1900-yillardagi tarixiy sanoatgacha bo‘lgan davrdagi o‘rtacha haroratga nisbatan o‘lchanadi, bu boshlang‘ich nuqta sifatida qabul qilinadi. Ushbu sanoq nuqtasi quruqlik va okean sirtining haroratini yuqori sifatda kuzatish mumkin bo‘lgan eng erta davrdir.
2015-yilgi Parij kelishuvi doirasida mamlakatlar global isishni 1,5 daraja Selsiy darajasigacha cheklashga kelishib olgan — bu harorat chegarasi bo‘lib, olimlarning so‘zlariga ko‘ra, undan oshib ketganida, sayyora ortga qaytmas zarar ko‘radi.
“Har bir gradus ulushi ahamiyatga ega. Global miqyosda [issiqxona gazlari] chiqindilarini qanchalik tez kamaytirsak, iqlimimiz shunchalik tez barqarorlashadi”, — dedi Copernicus direktori o‘rinbosari Samanta Berjess. Uning qo‘shimcha qilishicha, iqlim o‘zgarishi tufayli yuzaga keladigan ekstremal ob-havo hodisalari yanada vayronkor va tez-tez sodir bo‘laveradi.
Yillik o‘rtacha global haroratning 1,5 darajaga oshishi Parij kelishuvi maqsadiga erishilmaganini anglatmaydi, deb tushuntiradi New York Times. Shartnoma shartlariga ko‘ra, bu sodir bo‘lishi uchun 20 yil davomida harorat 1,5 daraja yoki undan yuqori bo‘lishi kerak.

2024 год «почти наверняка» станет самым тёплым годом за всю историю наблюдений, превзойдя рекорд прошлого года, сообщает европейская Служба по изменению климата Copernicus.
Метеорологи также прогнозируют, что 2024 год станет первым календарным годом, когда средняя глобальная температура будет на 1,5 градуса Цельсия выше доиндустриальных показателей за 1850−1900 годы. В 2023 году температура была на 1,48 градуса выше среднего доиндустриального уровня.
Изменения глобальной температуры обычно измеряются относительно средней температуры за исторический доиндустриальный период 1850−1900 годов, которая принята за точку отсчёта. Эта точка отсчёта — самый ранний период, для которого доступны высококачественные наблюдения за температурами поверхности суши и океана.
В рамках Парижского соглашения от 2015 года страны договорились ограничить глобальное потепление на уровне 1,5 градуса Цельсия — это температурный порог, за пределами которого, по словам учёных, планета столкнётся с необратимым ущербом.
«Каждая доля градуса имеет значение. Чем раньше мы сократим выбросы [парниковых газов] в глобальном масштабе, тем быстрее стабилизируется наш климат», — отметила заместитель директора Copernicus Саманта Берджесс.
Она добавила, что экстремальные погодные явления, вызванные изменением климата, будут становиться более разрушительными и происходить чаще.
Превышение средней глобальной температуры одного года на 1,5 градуса Цельсия не означает, что цель Парижского соглашения не достигнута, поясняет New York Times. Согласно условиям пакта, чтобы это произошло, температура должна оставаться на уровне или выше 1,5 градуса в течение 20-летнего периода.