Prezidentning JST bo‘yicha maxsus vakili Azizbek Urunov 6-noyabr kuni O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishi jarayonidagi qiyinchiliklar haqida gapirdi. U bu haqda Yevropa iqtisodiyoti kunlari doirasida o‘z fikrlarini bildirdi, deya xabar bermoqda “Gazeta.uz” muxbiri.
Ushbu xalqaro maydonga qo‘shilish jarayoni “o‘z-o‘zidan katta chaqiriq hisoblanadi, chunki ba’zida JSTning eski a’zolari bu jarayon qanchalik murakkab ekanini yoddan chiqarib qo‘yishadi”, — dedi u.
“Shuning uchun, rostini aytganda, muzokaralar nuqtai nazaridan, tashkilotga yaqinda qo‘shilgan davlatlar bilan muzokaralar olib borish biroz osonroq, chunki ular bu jarayon qanchalik og‘ir ekanini hali unutishmagan. Ba’zan bizda shunday tuyg‘u paydo bo‘ladiki, hattoki ikki tomonlama muzokaralarimizda ham ba’zi rivojlangan davlatlar rivojlanayotgan yoki nisbatan kam rivojlangan davlatlarga ham bir xil talab qo‘yayotgandek tuyuladi. Jahon savdo tashkiloti kelishuvlari bandlari nuqtai nazaridan rivojlangan davlatlar rivojlanayotgan va kam rivojlangan mamlakatlarga ularning iqtisodiy o‘sishini qo‘llab-quvvatlashda yordam berishi kerak”, — dedi Azizbek O‘runov.
Prezidentning maxsus vakili bu holatni “bir oz adolatsiz” deb hisoblaydi, “chunki rivojlanayotgan mamlakatlarga rivojlangan davlatlar kabi munosabatda bo‘lish kerak emas”.
“Ba’zan ikki tomonlama muzokaralar juda qiyin bo‘ladi, chunki JST kelishuvlarida GATT`ning (Tariflar va savdo bo‘yicha Bosh kelishuv) 18-moddasi kabi bandlar bor. Unda rivojlanayotgan mamlakatlar o‘z iqtisodiy rivojlanishini, sanoat rivojlanishini qo‘llab-quvvatlash imkoniyatiga ega bo‘lishi kerakligi qayd etilgan. Ammo ba’zi davlatlar nomzod mamlakatlardan bozorga kirish va erkinlashtirish masalalarida go‘yo bu rivojlanayotgan mamlakatlar rivojlangan davlatlar bilan bir xil darajadadek talab qo‘yishda davom etmoqda”, — dedi u.
Azizbek Urunov bugungi kunda JSTdagi asosiy muammolardan biri notarif choralar hisoblanishini qo‘shimcha qildi.
“JST tashkil etilganda, uning a’zolari tomonidan o‘rnatilgan asosiy tamoyillardan biri savdoni notarif choralar emas, balki tarif choralari orqali tartibga solish edi. Ammo so‘nggi 30 yildagi vaziyatning rivojlanishiga nazar tashlasangiz, aksariyat davlatlar haqiqatan ham tarif choralarini liberallashtirganini, ammo hozir notarif choralar mamlakatlar o‘rtasidagi savdoni qiyinlashtirayotganini ko‘rish mumkin. Bu JST to‘qnash kelayotgan asosiy chaqiriqlardan biridir. Ba’zi davlatlar tarif choralari doirasida ularda erkin savdo yoki bozorga kirish imkoniyati mavjudligini da’vo qilmoqda, ammo notarif choralarni ko‘rib chiqsangiz, ularning aksariyati mamlakatlar savdosini kengaytirishga to‘sqinlik qiluvchi cheklovchi choralar hisoblanadi”, — dedi prezidentning maxsus vakili.
Uning so‘zlariga ko‘ra, notarif choralar mamlakatlar uchun eng katta muammolardan biriga aylanib bormoqda.
“Ba’zida ko‘plab xorijliklar O‘zbekistonga kelib, meva-sabzavotlarimizdan bahramand bo‘layotganiga guvoh bo‘lamiz, lekin bu mahsulotlarni eksport qilish haqida gap ketishi bilan darrov notarif to‘siqlar paydo bo‘ladi va bizga u yoki bu talabni bajarishimiz kerakligini aytishadi. Bu avvalgidek mamlakatlar o‘rtasidagi savdo aloqalarini yaxshilashga to‘sqinlik qilmoqda. Shuning uchun JST doirasida bunday vaziyatlarni tahlil qilayotganda biz 1995-yilda — JST tashkil etilganda belgilangan asosiy tamoyillarga amal qilish uchun pozitsiyalarni qanday tenglashtirish mumkinligi haqida o‘ylashimiz kerak”, — dedi u.
Panel sessiyadan so‘ng Azizbek Urunov jurnalistlarning notarif cheklovlarga oid savollariga javob berdi.
“Biz JSTga a’zo emasmiz. Bu mening so‘zlarim emas, bu yerda gap JSTning 30 yillik tarixidagi o‘zgarishlar haqida ketdi. Tashkilot tashkil etilganda asosiy tamoyillardan biri savdoni tarif choralari bilan tartibga solish edi. Darhaqiqat, tarif choralari ancha erkinlashtirildi. Shu bilan birga, ko‘pgina mamlakatlar notarif choralar bo‘yicha o‘z talablarini joriy qila boshlaganligi sababli bu ko‘p hollarda erkin savdo tamoyiliga to‘sqinlik qiladi. Men shu haqda gapirdim. O‘zbekiston ham o‘zining notarif choralari bo‘yicha faol islohotlar o‘tkazmoqda”, — deya aniqlik kiritdi u.
Uning fikricha, Jahon savdo tashkilotini isloh qilishga talab bor. “Butun dunyoda tendensiyalar o‘zgarmoqda. Butun dunyoda elektron tijorat faol rivojlanmoqda. Shu nuqtai nazardan qaraganda, davr o‘zgargan sari jahon savdo tizimida ham shunga mos islohotlar bo‘lishi kerak”, — dedi u.
Azizbek O‘runov JSTga kirishda har bir davlat o‘z iqtisodiy manfaatlaridan kelib chiqqan holda korxonalarini himoya qilish imkoniyatiga ega bo‘lishini, ammo bu vaqtinchalik bo‘lishini qo‘shimcha qildi.
“Qoida tariqasida, bu imkoniyat vaqtinchalik bo‘ladi — 1, 2, 3, 4 yil. Shu nuqtai nazardan, biz savdo choralari to‘g‘risida uchta qonun loyihasini ishlab chiqdik, ularni hukumatga kiritish bosqichidamiz. Bular dempingga qarshi choralar, himoya choralari va kompensatsiya choralari to‘g‘risidagi qonun loyihalari. O‘zbekistonga mahsulot eksport qilishda subsidiyalar qo‘llanilsa, biz subsidiyalarga qarshi savdo choralarini ko‘rishimiz mumkin”, — dedi u.
Azizbek Urunov O‘zbekiston yaqinda AQSh bilan ikki tomonlama muzokaralarni muvaffaqiyatli yakunlaganini eslatib o‘tdi.
“Umid qilamanki, bu qolgan davlatlar bilan ikki tomonlama muzokaralarni tezlashtirishga turtki beradi. Bizda kam sonli davlatlar qoldi. Muzokaralar olib borishimiz kerak bo‘lgan aksariyat davlatlar bilan jarayonni allaqachon yakunladik. 21 mamlakat bilan muzokaralar allaqachon tugagan. Yana bir necha davlatlar bilan muzokaralarni yakunlashimiz kerak va 2026-yilda JSTga a’zo bo‘lishni rejalashtirmoqdamiz”, — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston Rossiya, Yevropa Ittifoqi, Xitoy, Buyuk Britaniya, Shveysariya va boshqa davlatlar bilan muzokaralarni yakunlashi lozim.

Специальный представитель президента по вопросам ВТО Азизбек Урунов 6 ноября в рамках Дней Европейской экономики высказался о трудностях в процессе вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию, сообщает корреспондент «Газеты.uz».
Процесс присоединения к этой международной площадке «сам по себе является большим вызовом, потому что иногда давние члены ВТО теряют представление о том, насколько сложен этот процесс», сказал он.
«Поэтому, честно говоря, в плане переговоров немного легче вести переговоры с недавно присоединившимися странами, так как они ещё не забыли, насколько сложен этот процесс. Иногда у нас складывается ощущение, что даже в наших двусторонних переговорах некоторые развитые страны требуют тех же условий от развивающихся стран или наименее развитых стран. С точки зрения положений соглашений ВТО, развитые страны должны помогать развивающимся странам и наименее развитым странам в плане поддержки их экономического роста», — заявил Азизбек Урунов.
Спецпредставитель президента считает, что такая ситуация «немного несправедлива, потому что нельзя относиться к развивающимся странам так же, как к развитым странам».
«Иногда в двусторонних переговорах бывает очень сложно, потому что существуют положения соглашений ВТО, такие как статья 18 ГАТТ (Генеральное соглашение по тарифам и торговле), которая гласит, что развивающиеся страны должны иметь возможность оказывать поддержку своему экономическому развитию, промышленному развитию и так далее. Но некоторые страны продолжают требовать от стран-претендентов такой же уровень требований в плане доступа на рынок и либерализации, как если бы эти развивающиеся страны находились на одном уровне с развитыми странами», — указал он.
Азизбек Урунов добавил, что одним из ключевых проблем сегодня в ВТО являются нетарифные меры.
«Когда ВТО была создана, одним из ключевых принципов, установленных её членами, было регулирование торговли через тарифные меры, а не нетарифные. Но если посмотреть на развитие ситуации за последние 30 лет, то можно заметить, что большинство стран действительно либерализовали свои тарифные меры, но нетарифные меры сейчас усложняют торговлю между странами. Это один из ключевых вызовов, с которым сталкивается ВТО. Некоторые страны заявляют, что у них существует свободная торговля или доступ к рынку в рамках тарифных мер, но если посмотреть на нетарифные меры, то большинство из них представляют собой ограничительные меры, которые мешают странам развивать торговлю», — заявил спецпредставитель президента.
По его словам, нетарифные меры становятся одной из самых больших проблем для стран.
«Иногда мы видим, что многие иностранцы приезжают в Узбекистан и наслаждаются нашими фруктами и овощами, но как только заходит речь об экспорте этих продуктов, сразу возникают нетарифные барьеры, и нам говорят, что нужно соответствовать тому или иному требованию. Это по-прежнему мешает улучшению торговых отношений между странами. Поэтому в рамках ВТО, когда мы анализируем такие ситуации, нам нужно подумать о том, как выравнивать позиции, чтобы следовать ключевым принципам, которые были заложены при создании ВТО в 1995 году», — сказал он.
После панельной сессии Азизбек Урунов ответил на вопросы журналистов про нетарифные ограничения.
«Мы не члены ВТО. Это не мои слова, здесь речь шла про изменения за 30-летнюю деятельность ВТО. Когда создавалась организация, одним из основных принципов было регулирование торговли тарифными мерами. Действительно тарифные меры были намного либерализированы. Вместе с тем, за счёт того, что многие страны начали вводить свои требования по нетарифным мерам, это во многих случаях мешает работать принципу свободной торговли. Я говорил про это. Узбекистан также активно проводит реформы в своих нетарифных мерах», — уточнил он.
По его мнению, есть запрос на реформы Всемирной торговой организации. «Во всём мире меняются тенденции. Во всём мире активно развивается электронная торговля. С этой точки зрения с изменением эпохи должны быть соответствующие реформы во всемирной торговой системе», — сказал он.
Азизбек Урунов добавил, что при присоединении к ВТО у каждой страны, исходя из её экономических интересов, будет возможность для защиты предприятий, но она будет временной.
«Как правило, эта возможность бывает временной — на 1, 2, 3, 4 года. С этой точки зрения мы разработали три законопроекта о торговых мерах, сегодня мы на этапе их внесения в правительство. Это законопроекты об антидемпинговых мерах, защитных мерах и компенсационных мерах. Если при экспорте в Узбекистан товаров применяются субсидии, то мы можем принимать торговые меры против субсидий», — рассказал он.
Азизбек Урунов напомнил, что Узбекистан на днях успешно завершил двусторонние переговоры с США.
«Я надеюсь, что это придаст импульс для ускорения двусторонних переговоров с оставшимися странами. У нас осталось немного стран. С большинством стран, с которыми мы должны были вести переговоры, мы уже завершили процесс. Переговоры с 21 страной уже завершены. Нам осталось завершить переговоры с несколькими странами, и мы планируем присоединиться к ВТО в 2026 году», — сказал он.
По его словам, Узбекистану предстоит завершить переговоры с Россией, Евросоюзом, Китаем, Великобританией, Швейцарией и другими странами.
Дни Европейской экономики проходят в Ташкенте 6−7 ноября, их организовала Ассоциация экономического сотрудничества Европа-Узбекистан (EUROUZ). «Газета.uz» выступила информационным партнером.