AQShning amaldagi prezidenti Jo Bayden Donald Tramp g‘alaba qozongan prezidentlik saylovidan so‘ng xalqqa murojaat bilan chiqdi.
U Trampni g‘alaba bilan tabriklash uchun unga qo‘ng‘iroq qilganini va respublikachini hokimiyatning “tinch va tartibli” o‘tishiga ishontirganini aytdi.
“Bilaman, ba’zilar uchun bu g‘alaba vaqti. Boshqalar uchun bu — mag‘lubiyat. Kampaniyalar — raqobatlashuvchilar musobaqasi. Mamlakat u yoki buni tanlaydi. Biz mamlakat tanlagan yo‘lni tanlaymiz. Ko‘p marta aytdimki, faqat g‘alaba qilganingdagina o‘z mamlakatini sevishing mumkin emas. Qo‘shningni faqat u bilan kelishganingda sevish to‘g‘ri emas”, — dedi Bayden.
U AQSh xalqining Amerika saylov tizimining yaxlitligi masalasiga yakun yasashiga umid bildirdi. “U halol, adolatli va shaffofdir. Biz yutamizmi yoki yutqazamizmi, unga ishonish mumkin”, — deya ta’kidladi Bayden.
Oq uy rahbari saylovoldi poygasidan chiqqanidan keyin uning o‘rnini egallagan vitse-prezident Kamala Harris bilan suhbatlashganini aytdi. “U ilhomlantiruvchi kampaniya o‘tkazdi va hamma men boshidanoq hurmat qilgan narsani ko‘rdi: uning xarakteri”, — dedi Bayden.
Amaldagi prezident o‘z jamoasi a’zolari va Demokratik partiyadagi safdoshlariga ham murojaat qildi. “Bilaman, bu qiyin davr. Sizga og‘ir. Men sizni eshityapman va ko‘rib turibman. Ammo biz erishgan barcha yutuqlarni unutmang. Bu tarixiy prezidentlik edi, lekin men prezident bo‘lganim uchun emas, biz qilganimiz, siz qilganingiz uchun”, — dedi AQSh prezidenti.
Kamala Harris ham 7-noyabr kuni mag‘lubiyatini rasman tan olib, tarafdorlari oldida chiqish qildi. U jamoasiga, turmush o‘rtog‘iga, shuningdek, prezident Jo Baydenga qo‘llab-quvvatlagani uchun minnatdorlik bildirdi va “o‘tkazgan poygasidan juda faxrlanishini” aytdi.
“Amerika demokratiyasining asosiy tamoyili — agar biz saylovda yutqazsak, natijalarni tan olamiz. Bu tamoyil demokratiyani monarxiya yoki tiraniyadan ajratib turadi. Odamlardan ishonch xohlagan har kishi buni hurmat qilishi kerak”, — dedi u.
“Bilaman, ko‘pchilikka qora kunlar yaqinlashayotgandek tuyilyapti, lekin bizning umumiy farovonligimiz uchun, umid qilamanki, bunday bo‘lmaydi”, — deb ta’kidladi Harris.
“Bu saylovdagi mag‘lubiyatni tan olsam-da, kampaniya kurashidagi — erkinlik, imkoniyatlar, adolat va barcha odamlarning qadr-qimmati uchun kurashdagi mag‘lubiyatni tan olmayman. Millatimiz asosini tashkil etuvchi, Amerikani eng yaxshi tarzda aks ettiradigan ideallar uchun kurash. Bu men hech qachon voz kechmaydigan kurash”, — deya ta’kidladi Harris.
“Hozir qo‘l qovushtirishning vaqti emas. Hozir yeng shimarish vaqti. Hozir erkinlik, adolat va biz birgalikda qurishimiz mumkin bo‘lgan kelajak uchun uyushish, safarbarlik qilish va ishtirok etish vaqti”, — dedi u so‘zining yakunida.
• 5-noyabr kuni AQShda prezidentlik saylovlari bo‘lib o‘tdi. Ularning g‘olibi Respublikachilar partiyasidan nomzod Donald Tramp bo‘ldi. U 120 yildan ortiq vaqt davomida bu lavozimni ketma-ket ikki muddat egallagan birinchi prezidentdir.

Действующий президент США Джо Байден выступил с обращением к нации после президентских выборов, на которых победил Дональд Трамп.
Он сообщил, что созвонился с Трампом, чтобы поздравить его с победой, и заверил республиканца в «мирном и упорядоченном» переходе власти.
«Я знаю, что для некоторых людей это время победы. Для других это время поражения. Кампании — это состязания конкурирующих видений. Страна выбирает одно или другое. Мы принимаем выбор, сделанный страной. Я много раз говорил, что нельзя любить свою страну, только когда побеждаешь. Нельзя любить соседа, только когда соглашаешься», — заявил Байден.
Он выразил надежду, что теперь народ США сможет положить конец вопросу о целостности американской избирательной системы. «Она честна, справедлива и прозрачна. И ей можно доверять, выигрываем мы или проигрываем», — подчеркнул Байден.
Глава Белого дома сообщил, что говорил с вице-президентом Камалой Харрис, занявшей место Байдена после его выхода из предвыборной гонки. «Она провела вдохновляющую кампанию, и все увидели то, что я научился уважать с самого начала: её характер», — сказал он.
Байден также обратился к членам своей команды и соратникам по Демократической партии. «Я знаю, что это трудное время. Вам больно. Я слышу вас и вижу вас. Но не забывайте обо всем, чего мы достигли. Это было историческое президентство, но не потому, что я президент, а благодаря тому, что мы сделали, что вы сделали», — заявил президент США.
Камала Харрис также выступила перед сторонниками 7 ноября, официально признав поражение. Она поблагодарила за поддержку свою команду, своего мужа, а также президента Джо Байдена и заявила, что «очень горда гонкой, которую мы провели».
«Фундаментальный принцип американской демократии — если мы проигрываем выборы, мы признаем результаты. Этот принцип отличает демократию от монархии или тирании. И любой, кто хочет, чтобы люди доверяли ему, должен уважать это», — сказала она.
«Я знаю, многим кажется, что наступают тёмные времена, — признала Харрис, — но ради нашего общего блага, я очень надеюсь, что это не так».
«Хотя я признаю поражение на этих выборах, я не признаю поражение в борьбе, которая питала эту кампанию — борьбу за свободу, за возможности, за справедливость и достоинство всех людей. Борьбу за идеалы, лежащие в основе нашей нации, идеалы, которые отражают Америку в лучшем виде. Это борьба, от которой я никогда не откажусь», — подчеркнула Харрис.
«Сейчас не время опускать руки. Сейчас время засучить рукава. Сейчас время организоваться, мобилизоваться и оставаться вовлечёнными ради свободы, справедливости и будущего, которое, как мы все знаем, мы можем построить вместе», — сказала она в завершении выступления.
- 5 ноября в США прошли выборы президента. Их победителем стал кандидат от Республиканской партии Дональд Трамп. Он первый за более чем 120 лет президент, который будет занимать эту должность два непоследовательных срока.