O‘zbekistonda avtomobilga ulkan tosh qulashi oqibatida halok bo‘lganlar orasida Vengriya fuqarolari borligi ma’lum bo‘ldi. Bu ma’lumotni O‘zbekistonning Budapeshtdagi elchixonasi tasdiqladi.
Eslatib o‘tamiz, Qashqadaryo viloyati Kitob tumanidagi Taxtaqoracha dovonida joylashgan M-39 Toshkent-Termiz avtomobil yo‘lining 1137-kilometrida tog‘dan qulagan ulkan tosh Cobalt rusumli avtomobilni pachoq qilgan. Hodisa taxminan soat 16:00 da sodir bo‘lgan. Samarqand yo‘nalishida ketayotgan mashinadagi uch kishining barchasi voqea joyida halok bo‘lgan.
O‘zbekistonning Vengriyadagi elchixonasi “ikki nafar Vengriya fuqarosining fojiali halok bo‘lganligi haqidagi xabarni chuqur qayg‘u bilan qabul qildi”.
“Vafot etganlarning yaqinlariga va oila a’zolariga samimiy hamdardlik bildiramiz. Ushbu baxtsiz hodisa, afsuski, dunyoning istalgan nuqtasida sodir bo‘lishi mumkin bo‘lgan tabiiy ofat oqibatida ro‘y berdi. O‘zbekiston tomoni barcha tafsilotlarni aniqlash uchun sinchkovlik bilan tergov o‘tkazmoqda. Shuningdek, halok bo‘lganlarning jasadlarini vatanlariga tez orada qaytarishda to‘liq yordam berishga tayyormiz”, — deyiladi xabarda.
Avvalroq Vengriya ommaviy axborot vositalari yo‘lovchilar vengriyalik sayyohlar, haydovchi esa O‘zbekiston fuqarosi ekanini xabar qilgandi.

Среди погибших при падении огромного камня на автомобиль в Узбекистане были граждане Венгрии. Информацию подтвердило посольство Узбекистана в Будапеште.
Напомним, валун, сорвавшийся с горы, упал на автомобиль Cobalt на автодороге М-39 «Ташкент — Термез» на перевале Тахтакарача в Китабском районе Кашкадарьинской области. Инцидент произошёл около 16:00 на 1137-м километре дороги. В машине, направлявшейся в сторону Самарканда, находились три человека, все они погибли на месте.
Посольство Узбекистан в Венгрии «с глубоким сожалением восприняло новость о трагической гибели двух граждан Венгрии».
«Выражаем искренние соболезнования близким и семьям погибших. Этот несчастный случай, к сожалению, является следствием природного стихийного бедствия, которое может произойти в любой точке мира. Узбекская сторона тщательно расследует все детали происшествия. Мы также готовы оказать полное содействие в скорейшем возвращении тел погибших на родину», — говорится в сообщении.
Венгерские СМИ ранее сообщили, что пассажирами были туристы из Венгрии, а водителем — гражданин Узбекистана.