2025-yil O‘zbekiston suv xo‘jaligida nasos stansiyalari samaradorligini oshirish yili bo‘ladi. Bu haqda prezident Shavkat Mirziyoyev 7-noyabr kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda ma’lum qildi.
Bugungi kunda mamlakatda yerlarni sug‘orishda 1 ming 698 nasos stansiyasidan foydalanilmoqda, ular yiliga 6,8 milliard kVt/soat elektr energiyasi iste’mol qilib, fermer xo‘jaliklariga 32,5 milliard kub metr suv yetkazib bermoqda. 2017-yilda 2 million gektar maydonda 8,3 milliard kVt/soat elektr energiyasi ishlatildi.
“Olti yil davomida 1,5 milliard kVt/soat yoki 1,5 trillion so‘m elektr energiyasini tejashga erishdik, lekin bu 2 milliard kVt/soat bo‘lishi kerak. Faqat shu holatdagina natija biz kutgandek bo‘ladi”, — dedi prezident.
Davlat rahbarining ta’kidlashicha, xususiy sheriklik bilan hamkorlikda energiya tejovchi nasoslar va quyosh paneli o‘rnatilishi elektr energiyasi sarfini 20 foizga qisqartiradi.
U bosh vazir o‘rinbosari, iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov va suv xo‘jaligi vaziri Shavkat Hamroyevga uch oy muddatda Jizzax va Namangan viloyatlaridagi asosiy nasos stansiyalarini shaffof va jozibador shartlarda boshqaruvga o‘tkazish bo‘yicha xalqaro tender e’lon qilishni topshirdi.
“Agar bu stansiyalar xususiy sheriklarga o‘tkazilsa, 200 million kVt/soat elektr energiyasini tejash mumkin bo‘ladi, bu esa kamida 20−25 foiz tejaladi, degani. Viloyatlar hokimlari [Hisob palatasi rahbari Adiz Boboyev] bilan birgalikda bir oy muddatda nasos stansiyalarida elektr energiyasini kamida 40−50 foizga tejash bo‘yicha taklif va loyihalarni kiritsin”, — dedi prezident.
Dehqon dalalarida 1700 nasos agregati yiliga 1 milliard kVt/soatdan ortiq elektr energiyasi sarflaydi. 2024-yilgi budjetda elektr energiyasi xarajatlarini qoplash uchun 170 milliard so‘m ajratilgan bo‘lsa, 2025-yilda yana 250 milliard so‘m (budjet xabarida 170 milliard so‘m) ajratilishi ko‘zda tutilgan.
Xorazm viloyatida 92 fermer xo‘jaligiga zamonaviy nasoslar o‘rnatilib, buning natijasida elektr energiyasi 20 foizga tejaldi. Bundan tashqari, quyosh batareyalarini o‘rnatish orqali ular davlatga ortiqcha energiya sotishdan har oy 7−8 million so‘m miqdorida qo‘shimcha daromad olyapti, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Qo‘chqorovga Xorazm viloyati tajribasini kengaytirish, nasos stansiyalarini yangilash va quyosh panellari o‘rnatishni subsidiyalar ajratish bilan bog‘lash vazifasi yuklandi.
Qishloq xo‘jaligi vaziri Ibrohim Abdurahmonov, Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi raisi Aktam Xaitov (O‘zLiDeP partiyasi yetakchisi) viloyat hokimlari bilan birgalikda ushbu tajribadan kelib chiqib, yiliga 1000 fermerlarni yangi tizimga o‘tkazadi.
Ushbu yig‘ilishda O‘zbekistonda suv yo‘qotilishini kamaytirish maqsadida kanallarni betonlash dasturini davom ettirish rejalashtirilayotgani ma’lum qilindi. 2025-yilda bu maqsadga 800 mlrd so‘m yo‘naltiriladi. Prezident betonlangan kanallarda suv oqimini tezlashtirish hisobiga kichik GESlar qurish imkoniyatini qayd etdi.
2023-yil noyabr oyida Suv xo‘jaligi vazirligi rahbari Shavkat Hamroyev 300 ta nasos xususiy korxonalarga, 2024-yilda esa yana 200 dan ortiq nasos xususiy sheriklar ixtiyoriga o‘tkazilishi kerakligini aytgandi.
O‘tgan yilning aprel oyida prezident har yili 500 million dollar subsidiya oladigan sug‘orish nasos stansiyalarining energiya sarfini tanqid qilib, 300 ta nasosni xo‘jalik boshqaruviga o‘tkazish, shuningdek, sel oqimlari to‘planishi boshlanganini ko‘rsatgandi.

2025 год станет годом повышения эффективности насосных станций в водном хозяйстве Узбекистана. Об этом на совещании 7 ноября сообщил президент Шавкат Мирзиёев.
Сегодня для орошения земель в стране используется 1698 насосных станций, которые потребляют 6,8 млрд кВт·ч электроэнергии в год при доставке 32,5 миллиарда кубометров воды фермерским хозяйствам. В 2017 году на 2 миллиона га площадей использовалось 8,3 млрд кВт·ч электроэнергии.
Динамика потребления электроэнергии насосными станциями в Узбекистане. Источник: проект бюджетного послания на 2025−2027 годы.
«За шесть лет сэкономлено 1,5 млрд кВт·ч электроэнергии, или на 1,5 трлн сумов, но это должно быть 2 млрд кВт·ч. Только в этом случае результат будет соответствовать нашим ожиданиям», — заявил президент.
По словам главы государства, сотрудничество с частными партнёрами и установка энергосберегающих насосов и солнечных панелей позволят сократить потребление электроэнергии на 20%.
Он поручил заместителю премьер-министра, министру экономики и финансов Джамшиду Кучкарову и министру водного хозяйства Шавкату Хамраеву в течение трёх месяцев объявить международный тендер на передачу в управление главных насосных станций в Джизакской и Наманганской областях на прозрачных и привлекательных условиях.
«Если эти станции будут переданы частным партнёрам, можно будет сэкономить 200 миллионов кВт·ч электроэнергии, что составит экономию минимум 20−25%. Хокимы областей совместно с [главой Счётной палаты Адизом] Бобоевым в течение месяца должны представить предложения и проекты для экономии электроэнергии на насосных станциях как минимум на 40−50%», — заявил президент.
Адиз Бобоев и Джамшид Кучкаров.
1700 насосных агрегатов на фермерских полях потребляют свыше 1 млрд кВт·ч электроэнергии в год. В бюджете 2024 года на компенсацию затрат по электричеству для них было предусмотрено выделение 170 млрд сумов, в 2025 году планируется направить ещё 250 млрд сумов (в бюджетном послании говорится о 170 млрд сумов).
В Хорезмской области 92 фермера установили современные насосы, благодаря чему экономят электроэнергию на 20%. Кроме того, за счёт установки солнечных панелей они получают дополнительный доход в размере 7−8 млн сумов ежемесячно от продажи излишков энергии государству, сказал Шавкат Мирзиёев.
Перед вице-премьером Джамшидом Кучкаровым поставлена задача расширить опыт Хорезмской области и привязать обновление насосных станций и установку солнечных панелей при выделении субсидий.
Министр сельского хозяйства Иброхим Абдурахмонов и председатель Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Актам Хаитов (он также является лидером партии УзЛиДеП) совместно с хокимами областей на основе этого опыта должны переводить на новую систему по 1000 фермеров в год.
На этом совещании президент также сообщил, что планируется продолжить программу бетонирования каналов для сокращения потерь воды. В 2025 году на эту цель направят 800 млрд сумов. Он отметил возможность строительства микроГЭС за счёт увеличения скорости потока воды в забетонированных каналах.
В ноябре 2023 года глава Минводхоза Шавкат Хамраев говорил, что частным компаниям передали 300 насосов, ещё свыше 200 насосов должны были перейти в управление частных партнёров в 2024 году.
В апреле прошлого года президент раскритиковал энергозатратность поливных насосных станций, ежегодно получающих 500 млн долларов субсидий, и поручил передать 300 насосов в управление бизнесу, а также начать накапливать селевые воды. В одном районе Джизакской области планируют внедрить трубопроводную систему орошения.