Iqtisodiyot va moliya vazirligi 2025-yilga mo‘ljallangan soliq-budjet siyosatining asosiy yo‘nalishlari qabul qilinishi rejalashtirilayotgani munosabati bilan Soliq kodeksiga o‘zgartishlar kiritish to‘g‘risidagi qonun loyihasiga tushuntirishlarni e’lon qildi.
Hujjatda Soliq kodeksining 37 ta va Budjet kodeksining 1 ta moddasiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish nazarda tutilgan.
Xususan, 2025-yil 1-yanvardan jismoniy shaxslarning mol-mulk solig‘i stavkasini 10 foizga oshirish ko‘zda tutilgan. Yangi tariflar quyidagicha bo‘lishi mumkin:
Soliq solish obyektlari
Joriy stavkalar, % da
Taklif etilayotgan stavkalar, % da
Uy-joy va kvartiralar, dala hovlilari (umumiy maydoni 200 kv.m gacha)
0,31
0,34
Shaharda joylashgan uy joy binolari, kvartiralar va dala hovlilar, umumiy maydoni:
200 kv.m dan ortiq va 500 kv.m gacha
0,41
0,45
500 kv.m dan ortiq
0,55
0,6
200 kv.m dan ortiq boshqa aholi punktlarida joylashgan uylar va kvartiralar, dala hovlilari.
Tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish uchun yoki ularni yuridik shaxsga yoki yakka tartibdagi tadbirkorga ijaraga berishda foydalaniladigan soliq solish obyektlari, shuningdek, tadbirkorlik faoliyati va (yoki) daromad olish uchun mo‘ljallangan noturar joy ko‘chmas mulk obyektlari.
1.5
2024-yildan boshlab tadbirkorlik faoliyati uchun foydalaniladigan, yuridik shaxsga yoki yakka tartibdagi tadbirkorga ijaraga berilgan soliq solinadigan obyektlar, shuningdek, tadbirkorlik faoliyati uchun mo‘ljallangan va/yoki daromad keltiruvchi noturarjoy obyektlari uchun soliq bazasini hisoblash tartibi yuridik shaxslar uchun ham belgilanadi. Ushbu o‘zgarishlar aholining turar joy mulkiga ta’sir qilmaydi.
Jismoniy shaxslarga tegishli bo‘lgan noturar obyektlari bo‘yicha soliq bazasini quyidagi o‘lchamlarda (jumladan, yuridik shaxslar uchun) belgilangan 1 kvadrat metr uchun o‘rnatilgan minimal qiymatdan kam bo‘lmagan miqdorda belgilash taklif etilmoqda:
• Toshkentda — 3,3 mln so‘m (amalda — 3 mln);
• Nukus shahri va viloyatlar markazlarida — 2,2 million so‘m (2 million);
• boshqa joylarda — 1,3 million so‘m (1,2 million).
Soliq kodeksining 415-moddasiga o‘zgarishlar kiritish orqali yuridik shaxslarning mol-mulkiga solinadigan soliqning 0,6 foiz miqdoridagi pasaytirilgan stavkasi 10 foizga indeksatsiya qilingan holda 0,65 foiz etib belgilanmoqda.
Soliq to‘lovchilar agar obyektning 1 kv.m. hududi belgilangan minimal hajmidan pastroq bo‘lsa soliqqa tortish uchun ko‘chmas mulk qiymatini baholash uchun mustaqil baholovchilarni jalb qilishi mumkin. Bunda mustaqil baholash natijalari soliq bazasi sifatida tan olinadi.
Mol-mulk solig‘i bo‘yicha soliq bazasini aniqlash uchun jismoniy shaxslar oxirgi 2 yil davomida baholash tashkilotlari tomonidan o‘tkazilgan ko‘chmas mulkni baholash natijalaridan foydalanishi mumkin.
“Gazeta.uz” avvalroq 2025−2027-yillarga mo‘ljallangan soliq siyosatining asosiy yo‘nalishlari va kelgusi yilda soliqqa tortishda nimalarga o‘zgartirishlar kiritish taklif etilayotganini o‘rgangandi.

Министерство экономики и финансов опубликовало пояснения к законопроекту о поправках в Налоговый кодекс в связи с планируемым принятием основных направлений налогово-бюджетной политики на 2025 год.
Документ предусматривает внесение изменений и дополнений в 37 действующих статей Налогового кодекса и 1 статью Бюджетного кодекса.
В частности, с 1 января 2025 года планируется поднять на 10% ставки налога на недвижимость физических лиц. Новые ставки могут составить:
Объекты налогообложения
Текущие ставки, в %
Предлагаемые ставки, в %
Жилые дома и квартиры, дачные строения (с общей площадью до 200 кв. м включительно)
0,31
0,34
Жилые дома, квартиры и дачные строения, расположенные в городах, с общей площадью:
свыше 200 кв.м и до 500 кв.м
0,41
0,45
свыше 500 кв.м
0,55
0,6
Жилые дома и квартиры, дачные строения, расположенные в прочих населённых пунктах площадью свыше 200 кв.м
Объекты налогообложения, используемые для предпринимательской деятельности, либо при сдаче их в аренду юридическому лицу или индивидуальному предпринимателю, а также объекты недвижимого имущества нежилого назначения, предназначенные для предпринимательской деятельности и (или) извлечения доходов
С 2024 года по объектам налогообложения, используемым для предпринимательства, сдаваемым в аренду юридическому лицу или индивидуальному предпринимателю, а также нежилым объектам, предназначенным для бизнеса и/или извлечения дохода, порядок исчисления налоговой базы установлен как для юрлиц. Эти изменения не коснутся жилых объектов населения.
Налоговую базу нежилых объектов, находящихся в собственности физлиц, предлагается установить не ниже абсолютного минимального значения за 1 квадратный метр, установленного в следующих размерах (в том числе для юрлиц):
• в Ташкенте — 3,3 млн сумов (сейчас — 3 млн);
• в Нукусе и областных центрах — 2,2 млн сумов (2 млн);
• в других городах и сельской местности — 1,3 млн сумов (1,2 млн).
В статью 415 Налогового кодекса планируется внести изменения, согласно которым сниженная ставка налога на имущество юридических лиц в размере 0,6% увеличится на 10% и составит 0,65%.
Налогоплательщики могут привлекать независимых оценщиков для оценки стоимости недвижимости для налогообложения в случае, если стоимость 1 кв. м объекта ниже установленного минимального размера. При этом результаты независимой оценки будут признаваться в качестве налоговой базы.
Для определения налоговой базы по налогу на имущество физлица могут использовать результаты оценки недвижимости, проведённой оценочными организациями за последние 2 года.
«Газета.uz» ранее разбирала основные направления налоговой политики на 2025−2027 годы и что предлагается изменить в налогообложение в следующем году.