8-noyabrga o‘tar kechasi Rossiya Ukrainaga “Iskander-M” ballistik raketasi, to‘rtta X-59/69 aviatsiya raketasi va “Shahed” tipidagi 92 ta zarba beruvchi dron va noma’lum turdagi dronlar bilan hujum qildi. Bundan tashqari, Xarkov va Sumi viloyatlariga boshqariladigan bombalar bilan zarba berildi, deb xabar qildi Ukraina havo kuchlari matbuot xizmati.
To‘rtta X-59/69 raketasi ham, 62 ta dron ham urib tushirildi, deyiladi xabarda.
O‘tgan sutkadagi hujumlar oqibatida eng katta zarar Zaporoje, Xarkov va Odessa viloyatlarida ko‘rildi.
Zaporoje viloyatida kun davomida viloyat markazi Zaporoje shahri va yana bir nechta aholi punktlariga jami 16 ta havo hujumi, 6 ta zenit otishmasi va 168 ta artilleriya zarbasi uyushtirildi. Hammasi bo‘lib 15 ta aholi punkti zarar ko‘rgan, dedi viloyat rahbari Ivan Fyodorov. Uy-joylar va infratuzilma obyektlari zarar ko‘rgani bo‘yicha 149 ta xabar kelib tushgan.
украинадаги уруш
Foto: Ukraina favqulodda vaziyatlar davlat xizmati /Telegram
Zaporojening o‘qqa tutilishi oqibatida 9 nafar tinch aholi, jumladan, bir yoshli bola halok bo‘ldi. Shaharda motam kuni e’lon qilindi.
Zaporoje tibbiyot muassasalarida 15 nafar jabrlangan bor, jumladan, besh yoshli bola o‘ta og‘ir ahvolda. Shifokorlar yana to‘rt kishining, xususan, ikki nafar tibbiyot xodimining ahvolini og‘ir deb baholamoqda. Jami 40 kishi jarohatlangan, ular orasida 4 nafar bola bor.
Xarkovda 12 qavatli turar joy binosining o‘qqa tutilishi sababli birinchi qavatdan uchinchi qavatgacha bo‘lgan qismida bitta pod’ezd vayron bo‘ldi, dedi viloyat rahbari Oleg Sinegubov. Qutqaruvchilar aholini vayronalar ostidan olib chiqdi. Ushbu uyning 30 nafar yashovchisi, jumladan, 4 nafar bola evakuatsiya qilindi. Shahar meri Igor Terexovning ma’lum qilishicha, 25 kishi, jumladan, uch oylik chaqaloq yaralangan.
Foto: Ukraina favqulodda vaziyatlar davlat xizmati /Telergam
Bundan tashqari, aviabombalardan o‘qqa tutilishi oqibatida 3 ta ma’muriy bino, 6 ta xususiy uy, 3 ta savdo paviloni va 4 ta metro chiqish joyi zarar ko‘rgan.
Odessa viloyatida dronlar fuqarolik infratuzilmasiga zarar yetkazdi, uchuvchisiz uchish apparatlari hujumiga xususiy uylar ham uchradi, bir nechta uylarda yong‘inlar sodir bo‘ldi, dedi viloyat rahbari Oleg Kiper. Oqibatda bir kishi halok bo‘ldi — hujum vaqtida avtomobil boshqaruvida bo‘lgan 46 yoshli erkak yaralanib vafot etdi.
Oleg Kiper / Odesskaya ODA /Telegram
Yana sakkiz kishi jarohatlangan, 91 yoshli ayolda stressga yaqin holat kuzatilmoqda. Olti nafar jabrlanuvchi shifoxonaga yotqizilgan. Boshqalarga esa shu yerning o‘zida yordam ko‘rsatildi.
“Rossiya hayotimizni yo‘q qilishga urinayotganda xalqaro miqyosda ham birgalikda va qat’iy harakat qilish muhim. Terror salohiyatini kamaytirish, uni to‘sib qo‘yish uchun harakat qilish lozim. Ukrainaga buning uchun kuch kerak. Adolatli tinchlikka erishish va odamlarimizning o‘limiga chek qo‘yishning yagona yo‘li shu. Havo hujumidan mudofaa, qurol-yarog‘ paketlari, tajovuzkorga qarshi sanksiyalar — bu nafaqat so‘zda, balki harakatda ham zarur bo‘lgan javob”, — dedi Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy.

В ночь на 8 ноября Россия атаковала Украину баллистической ракетой Искандер-М, четырьмя управляемыми авиационными ракетами Х-59/69 и 92 ударными беспилотниками типа «Шахед» и дронами неустановленного типа. Кроме того, авиация нанесла удары управляемыми авиабомбами по Харьковской и Сумской областям, сообщила пресс-служба Воздушных сил Украины.
Все четыре ракеты Х-59/69 удалось сбить, как и 62 БПЛА, отмечается в сообщении.
В результате атак за минувшие сутки наиболее крупные последствия — в Запорожской, Харьковской и Одесской областях.
В Запорожской области за сутки в целом произошло 16 авиаударов по областному центру городу Запорожье и ещё нескольким населённым пунктам, 6 зенитных обстрелов и 168 артиллерийских ударов. Всего пострадало 15 населённых пунктов, сообщил глава региона Иван Федоров. Поступило 149 сообщений о разрушении жилых домов и объектов инфраструктуры.
Фото: ГСЧС Украины / Telegram
В результате обстрелов Запорожья погибли 9 мирных жителей, включая годовалого ребёнка. В городе объявлен день траура.
В медучреждениях Запорожья находятся 15 пострадавших, в том числе пятилетний мальчик в крайне тяжёлом состоянии. Состояние ещё четырёх человек, в том числе двух медработников, врачи оценивают как тяжёлое. Всего пострадало 40 человек, среди них четверо детей.
В Харькове в результате обстрела 12-этажного жилого дома разрушен один подъезд с первого по третий этажи, сообщил глава области Олег Синегубов. Спасатели извлекали жителей из-под завалов. Эвакуированы 30 жителей этого дома, среди которых 4 детей. Ранены 25, в том числе трёхмесячный младенец, заявил мэр города Игорь Терехов.
Кроме того, в результате обстрела корректируемыми авиабомбами повреждены 3 административных здания, 6 частных домов, 3 торговых павильона и 4 выхода из метро.
В Одесской области дронами повреждена гражданская инфраструктура, под атаку БПЛА также попали частные жилые дома, в нескольких произошли пожары, сообщил глава области Олег Кипер. В результате погиб один человек — от осколочного ранения скончался 46-летний мужчина, находившийся во время атаки за рулём автомобиля.
Олег Кипер / Одесская ОДА / Telegram
Ещё восемь человек получили ранения, у 91-летней женщины острая реакция на стресс. Шесть пострадавших госпитализированы. Другим помощь была оказана на месте.
«Важно совместно и решительно действовать и на международном уровне всякий раз, когда Россия пытается уничтожить нашу жизнь. Действовать, чтобы уменьшить потенциал террора, заблокировать его. Украине нужна сила для этого. Это единственный путь к достижению справедливого мира и прекращению смерти наших людей. ПВО, пакеты вооружения, санкции против агрессора — вот ответ, который необходим не только на словах, но и на действиях», — отреагировал на произошедшие атаки президент Украины Владимир Зеленский.