Shavkat Mirziyoyev 8-noyabr kuni “Qishloq xo‘jaligi kooperativi to‘g‘risida"gi qonunni imzoladi. Hujjat Oliy Majlis Qonunchilik palatasi tomonidan 17-sentabr kuni qabul qilingan va Senat tomonidan 30-sentabrda ma’qullangan. U uch oydan so‘ng — 2025-yil 12-fevralda kuchga kiradi.
1998-yildagi qishloq xo‘jaligi kooperativi (shirkat xo‘jaligi) to‘g‘risidagi qonun o‘rnini bosuvchi ushbu qonun qishloq xo‘jaligi kooperativlarini tuzish, a’zolikka qabul qilish, nazorat qilish, tashqi auditdan o‘tkazish, boshqarish, qayta tashkil etish va tugatish, shuningdek, davlat va kooperativlar o‘rtasidagi munosabatlarni tartibga soladi.
Hujjatda qishloq xo‘jaligi kooperativi qishloq xo‘jaligi faoliyatini yuritish maqsadida jismoniy va (yoki) yuridik shaxslarning pay usuli asosida ko‘ngilli ravishda birlashuvidan tashkil topgan mustaqil tijorat tashkiloti sifatida belgilangan. Kooperativ yuridik shaxs sifatida davlat ro‘yxatidan o‘tkazilishi shart.
Pay — qishloq xo‘jaligi kooperativi mol-mulkining muayyan nominal qiymatga ega bo‘lgan, tashkilot a’zosining mol-mulkni shakllantirishdagi ishtiroki miqdorini aks ettiruvchi qismidir. Pay pul mablag‘lari yoki boshqa mol-mulk ko‘rinishida bo‘lishi mumkin. Pay badali ovoz berish huquqini va kooperativ faoliyatida ishtirok etish huquqini beradi.
Bunday kooperativlarning asosiy maqsadi ishlab chiqarish samaradorligini oshirish, xarajatlarni kamaytirish va kooperativ a’zolarining daromadlarini ko‘paytirish uchun resurslar va kuchlarni birlashtirish hisoblanadi.
Qishloq xo‘jaligi kooperativi kamida yetti nafar jismoniy va (yoki) yuridik shaxs tomonidan tuzilishi mumkin. Shuningdek, kamida uch kooperativdan iborat qo‘shma kooperativ ham tashkil etilishi mumkin.
Kooperativ tuzishga qaror qilgan jismoniy va yuridik shaxslar ta’sis qo‘mitasini tuzishlari lozim. Ushbu qo‘mitaning asosiy vazifalari kooperativ ustavi loyihasini tayyorlash va bo‘lajak kooperativ ta’sischilarining ta’sis yig‘ilishini o‘tkazishdan iborat.
Ta’sis yig‘ilishida asosiy qarorlar qabul qilinadi: ustav tasdiqlash, kooperativni rasman tuzish va uning safiga a’zolarni qabul qilish. Jismoniy shaxslar uchun to‘liq ism va manzillar, yuridik shaxslar uchun esa ularning vakillarining vakolatlarini tasdiqlovchi hujjatlar ko‘rsatiladi.
16 yoshga to‘lgan jismoniy shaxslar, shuningdek kooperativ ustavi talablariga javob beradigan yuridik shaxslar kooperativ a’zolari bo‘lishi mumkin. Agar kooperativ ustavida bunday taqiq bo‘lmasa, ushbu tashkilotning a’zosi bir yoki bir nechta kooperativda a’zo bo‘lishi mumkin.
Kooperativga aloqador bo‘lmagan jismoniy shaxslar va kompaniyalar ushbu tashkilotga investor sifatida kirishi mumkin.
Qonun bilan qishloq xo‘jaligi kooperativi boshqaruv organlarining, shu jumladan, kooperativ umumiy yig‘ilishi, boshqaruvi va kuzatuv kengashining aniq vazifalari, vakolatlari, huquq va majburiyatlari belgilanmoqda.
Hujjatda qishloq xo‘jaligi kooperativiga kirish va undan chiqish, kooperativ a’zolarining huquq va majburiyatlari, ularning hisobotini yuritish, pay badallarini to‘lash bilan bog‘liq qoidalar ham o‘z aksini topgan.
Kooperativ qishloq xo‘jaligi sohasida xizmatlar ko‘rsatish bilan bir qatorda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish, saqlash, qayta ishlash va sotish, tashqi iqtisodiy faoliyatni amalga oshirish, shuningdek qonun bilan taqiqlanmagan boshqa faoliyat turlari bilan shug‘ullanish huquqiga ega.
Avvalroq loyihani ishlab chiquvchilar hujjatga kooperativlarning uyushmaga majburiy a’zoligini kiritishga uringan edi, biroq Qonunchilik palatasi spikeri Nurdinjon Ismoilov bunday uyushmani “kooperativlar vazirligi” bilan taqqoslab, bunga qarshi chiqdi.
“Endi sizlar respublikada yana bitta kooperativ uyushma tuzyapsizlar-da, hammang a’zo bo‘lasan, deyapsiz. Ertaga ular Savdo-sanoat palatasiga majburiy a’zo bo‘lishi kerak. Dehqon, fermer xo‘jaliklariga ham a’zo bo‘lishiga to‘g‘ri keladi. Bechora fermer dehqon, fermer xo‘jaliklariga o‘zi majburiy a’zo, unga to‘laydi. Endi bu kooperatsiyaga kiradigan bo‘lsa, unga to‘lashi kerak, u kooperatsiyasi keyin kooperatsiyalar uyushmasiga to‘lashi kerak. Ya’ni muntazam tushum ham bo‘lishi kerak ekan”, — degandi u.
“Haligi adliyadan ro‘yxatdan o‘tgan ustavga aytasizlarki, har oyda shuncha yo oyda yo yilda shuncha, deysizlar. Endi undan tashqari, ixtiyoriy mulkiy badallar va xayriyalar, chunki sizlarda shunaqa katta imkoniyatlar paydo bo‘ladiki, xalqaro grantlar olasizlar, boshqalar, ha, bo‘pti, mana, foydangdan shunga buncha tashla, buni qil, buni qil, buni qil. Ya’ni bularning ustidan tayyor vazirlik tashkil qilyapsizlar-da… Endi kooperativlar uyushmalari a’zolari tomonidan ko‘rsatiladigan xizmatlar. Endi kim xizmat ko‘rsa, undan ham sizlarga „dolya“ to‘lashi kerakmi? Nima deyapsizlar o‘zi? Beshinchi qismni umuman olib tashlaylik. Nima keragi bor bizlarga?” — degandi o‘shanda parlament quyi palatasi rahbari.
Natijada uyushmalarni tuzishga bag‘ishlangan bob chiqarib tashlandi va 54-modda bilan almashtirildi. Unga ko‘ra, kooperativlar umumiy manfaatlarni ifodalash va himoya qilish uchun kooperativlar uyushmalariga birlashishi mumkin. Kooperativlar uyushmalarini tuzish, ularning faoliyati, qayta tashkil etish va tugatish tartibi “Nodavlat notijorat tashkilotlari to‘g‘risida"gi qonun bilan tartibga solinadi.
Bugungi kunda O‘zbekistonda 835 ta agrosanoat klasteri, 90 mingdan ortiq fermer xo‘jaligi va 190 dan ziyod kooperativ faoliyat yuritmoqda.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 8 ноября подписал закон «О сельскохозяйственном кооперативе». Законодательная палата Олий Мажлиса принимала закон 17 сентября, а Сенат одобрил 30 сентября. Он вступит в силу через три месяца — 12 февраля 2025 года.
Закон, который приходит на смену закону о сельхозкооперативе (ширкате) от 1998 года, регулирует отношения по созданию сельскохозяйственных кооперативов, приёму в члены кооператива, его контролю, внешнему аудиту, управлению, реорганизации и ликвидации, а также отношения между государством и кооперативами.
Документом определяется, что сельхозкооператив — это самостоятельная коммерческая организация, основанная на паевых началах, добровольном объединении физических и (или) юридических лиц для осуществления сельхоздеятельности. Кооператив должен проходить государственную регистрацию в качестве юрлица.
Пай — это часть имущества сельхозкооператива, имеющая определённую номинальную стоимость, отражающую размер участия члена организации в формировании её имущества. Пай может быть виде денежных средств или ином имуществе. Паевый взнос даёт право голоса и право на участие в деятельности кооператива.
Основная цель таких кооперативов — объединение ресурсов и усилий для повышения эффективности производства, снижения издержек и увеличения доходов членов кооператива.
Сельскохозяйственный кооператив создаётся в составе не менее чем семи физических и (или) юридических лиц. Также может быть создан совместный кооператив в составе не менее чем из трёх кооперативов.
Физические и юридические лица, решившие создать кооператив, обязаны сформировать учредительный комитет. Основные задачи этого комитета включают подготовку проекта устава кооператива и организацию учредительного собрания учредителей будущего кооператива.
На учредительном собрании принимаются ключевые решения: утверждение устава, официальное создание кооператива и приём участников в его ряды. Для физических лиц указываются полные имена и адреса, а для юридических лиц — документы, подтверждающие полномочия их представителей.
Членами кооператива могут быть физлица в возрасте от 16 лет, а также юрлица, соответствующие требованиям устава кооператива. Член этой организации может состоять в одном или нескольких кооперативах, если в уставе кооператива нет такого запрета.
Физические лица и компании, не имеющие отношения к кооперативу, могут вступить в эту организацию в качестве инвестора.
Законом закрепляются конкретные задачи, полномочия, права и обязанности органов управления сельскохозяйственным кооперативом, в том числе общего собрания, правления и наблюдательного совета кооператива.
В документ также отражены нормы, связанные с вступлением и выходом из сельскохозяйственного кооператива, правами и обязанностями членов кооператива, ведением их отчётности, уплатой паевых взносов.
Наряду с оказанием услуг в сфере сельского хозяйства кооператив имеет право выращивать, хранить, перерабатывать и реализовывать сельскохозяйственную продукцию, проводить внешнеэкономическую деятельность, а также заниматься другими видами деятельности, не запрещёнными законом.
Ранее разработчики проекта пытались включить в документ обязательное членство кооперативов в ассоциации, но спикер Законодательной палаты Нурдинжон Исмоилов выступил против, сравнив такую ассоциацию с «министерством кооперативов».
«Вы создаёте ещё одну Ассоциацию кооперативов и говорите, что каждый обязан стать её членом. Завтра они должны вступить в обязательное членство Торгово-промышленной палаты, в Совет фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель. Бедный фермер и так вынужден быть обязательным членом Совета фермеров и платить ему. А теперь после вступления в кооперацию он должен будет платить Ассоциации кооперативов, у которой должны быть регулярные поступления», — сказал он.
«Вы скажете платить такую-то сумму каждый месяц, квартал или год. Есть ещё добровольные взносы и пожертвования. У вас появятся такие большие возможности, что вы будете [приказывать] скинуть с прибыли определённую сумму на эти или другие цели. Вы создаёте готовое министерство над ними. Ещё один источник финансирования — средства от услуг, оказанных кооперативами. Получается, вы будете получать деньги и с тех, кто будет оказывать услуги? Вы о чём? Надо вообще это убрать. Зачем нам это нужно?» — заявил тогда глава нижней палаты парламента.
В итоге глава, посвящённая созданию ассоциаций, была исключена и заменена одной статьёй 54. Согласно ей, кооперативы для выражения и защиты общих интересов могут объединяться в ассоциации кооперативов. Порядок создания, деятельности, реорганизации и ликвидации ассоциаций кооперативов регулируется законом «О негосударственных некоммерческих организациях».
Сегодня в Узбекистане действуют 835 агропромышленных кластеров, более 90 тысяч фермерских хозяйств и более 190 кооперативов.