Postda Trampning “farzandlarimizga nomaqbul jinsiy materiallarni o‘rgatuvchi va transgender savdoyiligini targ‘ib qiluvchi barcha maktablar uchun” federal moliyalashtirishni to‘xtatish rejalari haqida so‘z boradi.
Qodirov “xastalikning o‘chog‘idagi o‘zgarish juda yaxshi” ekanini yozdi. “O‘zbekistonda bu masalada har qanday targ‘ibotni taqiqlash bo‘yicha qonun qabul qilish ustida ishlayapmiz”, — dedi deputat.
Donald Trampdan to‘liq iqtibos bunday: “Biz tanqidiy irq nazariyasi, transgender savdoyiligi yoki boshqa har qanday nomaqbul irqiy, jinsiy yoki siyosiy kontentni bolalarimizga targ‘ib qiladigan har qaysi maktab uchun federal mablag‘ni qisqartirishni rejalashtirmoqdamiz”. U, shuningdek, “majburiy emlash yoki majburiy niqob taqish amalda bo‘lgan biror maktabga bir sent ham bermasligini” aytdi.
Gender shaxsiyati ba’zi shtatlarda maktab jinsiy ta’lim o‘quv dasturlariga kiritilgan. Masalan, 2016-yildan 2018-yilgacha yetti shtat (Kaliforniya, Merilend, Michigan, Missuri, Janubiy Karolina, Virjiniya va Vashington) LGBT-inklyuziv jinsiy ta’lim dasturlarini taklif etuvchi o‘rta maktablar soni 10 foiz yoki undan ko‘proq oshganini xabar qilgan.
Tanqidiy irq nazariyasi (rasizm nafaqat individual fikr yoki noxolislik natijasi, balki AQSh huquqiy va ijtimoiy tizimida chuqur ildiz otgan deb hisoblanuvchi qarash), Amerika OAVga ko‘ra, maktablarning aksariyat qismida majburiy kurs hisoblanmaydi.
“Milliy tiklanish"ning ma’lum qilishicha, partiyaning o‘quv tadqiqotlari markazi tomonidan rahbar Alisher Qodirov bilan birgalikda O‘zbekistonda “LGBT targ‘iboti"ni taqiqlash to‘g‘risidagi hujjat ishlab chiqilmoqda.
“Bu shunchaki loyiha. Hujjat dastlabki bosqichda va partiyaning o‘zida ishlab chiqilmoqda. O‘quv tadqiqotlari markazi nodavlat notijorat tashkiloti bo‘lib, qonunchilik tashabbusi huquqiga ega emas. Ya’ni hujjat hozircha qonun loyihasi maqomiga ega emas va Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga kiritilmagan. Hujjatni ishlab chiqish tugallanib, xulosa olinsa, ana shunda Qonunchilik palatasiga kiritilishi mumkin”, — deya ta’kidladi partiya.
“Milliy tiklanish” bu masalani O‘zbekiston uchun “dolzarb” deb hisoblaydi. “Bu dolzarb, chunki bizda chet elga sayohat qiluvchilar ko‘p va internetda [bu mavzu bo‘yicha] ko‘plab materiallar mavjud. Agar hozir bolalarning ongi salbiy oqibatlardan himoya qilinmasa, keyin buni qilishning ilojisi yo‘q. Barchasi inson va bolalar huquqlari bilan bog‘liq”, — dedi partiya vakili.
2021-yil iyunida Alisher Qodirov LGBT jamiyati a’zolarini mamlakatdan chiqarib yuborishni taklif qilgandi. Uning fikricha, “bunday odamlar 100 yildan keyin ham o‘zbek jamiyatida yashay olmaydi, shuning uchun ularga yordam kerak”. Siyosatchining so‘zlariga ko‘ra, uning bayonotlaridan so‘ng, yuzga yaqin LGBT vakillari unga minnatdorchilik bilan murojaat qilgan.
2022-yil dekabrida O‘zbekistonda OAV, saytlar va blogerlarga “bir jinslilar o‘rtasidagi g‘ayritabiiy aloqalarni targ‘ib qilish"ni taqiqlash rejalashtirilayotgani ma’lum bo‘lgandi. Ushbu ibora sohadagi 8 ta qonunni birlashtirish taklif etilayotgan Axborot kodeksi loyihasidan o‘rin olgan.
Joriy yil avgustida IIB xodimlari tashrif buyuruvchining u yerda LGBT tarafdorlari yig‘ilishi bo‘lishi haqidagi ko‘ng‘irog‘idan keyin poytaxtdagi Riviera savdo markazidan 20 dan ortiq odamni olib ketgandi. Shu kuni do‘konlardan birida tug‘ilgan kun ziyofati uyushtirilayotgan bo‘lgan. Hibsga olinganlar orasida voyaga yetmaganlar ham bor edi.
Eslatib o‘tamiz, 2022-yilda Rossiyada voyaga yetmaganlar o‘rtasida “noan'anaviy jinsiy aloqa"ni taqiqlovchi ilgari amalda bo‘lgan qonun har qanday yosh guruhiga tatbiq etilgandi, kino, internet, adabiyot va OAV orqali LGBT targ‘iboti uchun yangi jarimalar va sanksiyalar joriy qilingan.

Лидер партии «Миллий тикланиш» Алишер Кадиров 11 ноября в своём канале прокомментировал цитату избранного президента США Дональда Трампа, опубликованную на странице IvankaNews_ в соцсети X. Отметим, название страницы носит имя Иванки Трамп — дочери Дональда Трампа, но не имеет отношения к её реальному аккаунту.
В публикации говорится о планах Трампа прекратить федеральное финансирование «для всех школ, которые обучают наших детей неподобающим сексуальным материалам и продвигают трансгендерное безумие».
Кадиров написал, что «изменение в корне проблемы — это очень хорошо». «Мы работаем над принятием закона, запрещающего любую пропаганду по этому вопросу в Узбекистане», — указал депутат.
Полная цитата Дональда Трампа звучит так: «Мы планируем сократить федеральное финансирование для любой школы, которая навязывает критическую расовую теорию, трансгендерное безумие или любой другой неподобающий расовый, сексуальный или политический контент нашим детям». Он также заявил, что «не выделит ни цента ни одной школе, где действует обязательная вакцинация или обязательное ношение масок».
Вопросы гендерной идентичности включены в школьные программы по половому воспитанию в некоторых штатах. Так, с 2016 по 2018 год семь штатов (Калифорния, Мэриленд, Мичиган, Миссури, Южная Каролина, Вирджиния и Вашингтон) сообщили об увеличении на 10 или более процентных пунктов числа средних школ, предлагающих программы полового воспитания с учётом интересов ЛГБТ.
Критическая расовая теория (она гласит, что расизм не является лишь результатом предвзятости или предрассудков отдельных людей, но глубоко укоренён в правовой и социальной системе США), по данным американских СМИ, не является обязательным курсом в подавляющем большинстве американских школ.
В партии «Миллий тикланиш» сообщили, что документ о запрете «ЛГБТ-пропаганды» в Узбекистане разрабатывают учебный Центр учебных исследований при «Миллий тикланиш» совместно с главой партии Алишером Кадировым.
«Это только проект. Документ находится на начальной стадии и разрабатывается внутри самой партии. Центр учебных исследований является негосударственной некоммерческой организацией и не имеет права законодательной инициативы. То есть документ ещё не носит статус законопроекта и не внесён в Законодательную палату Олий Мажлиса. Если разработка документа будет завершена и получено заключение, то тогда он может быть внесён в Законодательную палату», — заявили в партии.
В «Миллий тикланиш» считают этот вопрос «актуальным» для Узбекистана. «Это актуально, потому что у нас много людей выезжают за границу, очень много в интернете материалов [на эту тему]. Если сейчас не защитить сознание детей от негативных последствий, то потом не получится это сделать. Всё связано с правами человека и детей», — заявила представительница партии.
В июне 2021 года Алишер Кадиров предлагал выдворять членов ЛГБТ-сообщества из страны. По его мнению, «такие люди просто не смогут выжить в узбекском обществе даже спустя 100 лет, поэтому им нужно помочь». Политик добавил, что после его заявлений к нему с благодарностью обратились около сотни представителей ЛГБТ.
В декабре 2022 года стало известно о планах запретить СМИ, сайтам и блогерам пропагандировать «противоестественные отношения между однополыми лицами» в Узбекистане. Эта фраза была включена в проект Информационного кодекса, который пока ещё не принят.
В августе этого года сотрудники ОВД увезли из столичного ТРЦ Riviera более 20 человек после звонка посетителя о сборе там якобы сторонников ЛГБТ. В этот день один из магазинов устраивал праздник в честь своего дня рождения. Среди задержанных были и несовершеннолетние.
Отметим, в 2022 году в России ранее существовавший закон о запрете «нетрадиционных сексуальных отношений» среди несовершеннолетних был распространён на любые возрастные группы, введены новые штрафы и санкции за пропаганду ЛГБТ через кино, интернет, литературу и СМИ.