Oliy Majlis Senatining 28-avgust kuni bo‘lib o‘tgan majlisida boshqaruvchi kompaniyalar va uy-joy mulkdorlari shirkatlari tomonidan xizmatlar barqaror ko‘rsatilishi uchun kommunal xizmatlar uchun majburiy badallarni o‘z vaqtida to‘lash zarurligi ta’kidlangandi.
2023-yil yakuni bo‘yicha xonadon egalarining BK va UJMSH xizmatlari uchun 561 milliard so‘m qarzdorligi yuzaga kelgan. Bugungi kunda 114,4 milliard so‘m (20 foiz) qarz to‘langan bo‘lsa, 447,4 milliard so‘m (80 foiz) undirilmagan.
Senatorlar qarzni undirish uchun sudga murojaat qilishda davlat boji to‘lash zarurati BK va UJMSHlarga ko‘p hollarda uni to‘lashda qiyinchiliklar tug‘dirishini ta’kidladi.
Amaldagi qonunchilikka ko‘ra, ariza beruvchi da’vo miqdoridan kelib chiqqan holda davlat boji to‘lashi kerak.
Kiritilgan o‘zgartishlarga ko‘ra, ko‘p qavatli uylarning boshqaruv organlari (boshqaruv va servis korxonalari va UJMSHlar) endilikda fuqarolik ishlari bo‘yicha sudlarga va xo‘jalik sudlariga ko‘rsatgan xizmatlari uchun majburiy to‘lovlar bo‘yicha qarzlarni undirish uchun da’vo, ariza va shikoyatlar berishda davlat boji to‘lashdan ozod etiladi.
Fuqarolik protsessual kodeksiga ham qo‘shimchalar kiritilmoqda. Ular kvartiralarning egalaridan majburiy badallar va to‘lovlarni undirish bo‘yicha sud qarori chiqarish to‘g‘risidagi ariza bilan fuqarolik sudiga murojaat qilishda arizaga ilova qilinishi kerak bo‘lgan hujjatlar ro‘yxatini belgilaydi:
- umumiy yig‘ilishning uyni boshqarish usulini tanlash to‘g‘risidagi qarorining nusxasi;
- uy-joy boshqaruvi shartnomasining nusxasi;
- qarzni hisoblash;
- qarzdorga qarzni to‘lash talabi topshirilganini tasdiqlovchi ma’lumotlar.
Senator Odiljon Iminov avvalroq ta’kidlashicha, o‘tgan yili sudlarga kommunal to‘lovlarni undirish bo‘yicha 30 mingdan ortiq ariza kelib tushgan va ular qarzdorlikni undirish bo‘yicha ijobiy qaror qabul qilgan. Keyinchalik uylarni boshqarish bo‘yicha yo‘qolgan yoki “sifatsiz” shartnomalar tufayli qarorlarning 20 foizi bekor qilingan.
“Boshqaruv kompaniyalari qog‘ozlarni bir joydan ikkinchi joyga ko‘chiradigan byurokratik tashkilotlarga aylanib qoldi, shu sababli iqtisodiy masalalar orqa planda qolmoqda”, — degandi u Qurilish va uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi vakilidan aholi va BK o‘rtasidagi ushbu shartnoma munosabatlari qanday o‘zgarayotganini so‘rab.
Qurilish va uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vaziri o‘rinbosari Ozod Jo‘rayevning aytishicha, “Mening uyim” billing platformasi orqali BK va xonadon egalari o‘rtasida shartnomalar mavjudligi yoki yo‘qligini nazorat qilish imkoniyati joriy etilgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, agar 2023-yilda kommunal to‘lovlar bo‘yicha tushumlar hajmi 287 milliard so‘mni (42 foiz) tashkil etgan bo‘lsa, joriy yilning 8 oyida bu ko‘rsatkich 490 milliard so‘mni (79 foiz) ko‘rsatgan. Bu 6,5 ming uy-joyni kapital va joriy ta’mirlash imkonini bergan.
Facebook’dagi “UJMSH va u bilan qanday yashash kerak? (O‘zbekiston)” guruhi administratori Maksim Chernikovning ta’kidlashicha, UJMSHlarning boshqaruv kompaniyalariga o‘tish davrida va hozir, BKlarni birlashtirish davrida (kichik kompaniyalar yirik kompaniyalar yurisdiksiyasiga o‘tkazilayotganda) aksariyat BKlarda “umumiy yig‘ilishning BK yordamida boshqaruv usulini tanlash to‘g‘risidagi qarori bilan bayonnomalar va uylarni boshqa BKga o‘tkazish to‘g‘risidagi umumiy yig‘ilish bayonnomalari” mavjud emas.
“Ko‘pchilik BKlar uydagi binolarning har bir egasi bilan tuzilgan boshqaruv shartnomalariga ega emas. Shu bois hozirda ko‘plab BKlar qarzdorlardan majburiy badallar bo‘yicha qarzdorlikni undirish bo‘yicha sud qarorini ololmayapti”, — dedi faol.

Президент Узбекистана 7 ноября подписал поправки, упрощающие взыскании коммунальных платежей через суд.
На заседании Сената Олий Мажлиса 28 августа отмечалось, что для стабильного оказания услуг управляющими компаниями и товариществами частных собственников необходима своевременная уплата обязательных взносов за коммунальные услуги.
По итогам 2023 года за услуги УК и ТСЖ у собственников квартир образовалась задолженность в 561 млрд сумов. Сегодня долг в размере 114,4 млрд сумов (20%) был погашен, при этом средства на 447,4 млрд сумов (80%) остались невзысканными.
Сенаторы отметили, что необходимость уплачивать госпошлину при обращении в суды для взыскания задолженности создаёт трудности для УК и ТСЖ, часто у них нет возможности оплатить её.
По действующему законодательству заявитель должен уплачивать госпошлину исходя из суммы иска.
Согласно поправкам, органы управления многоквартирными домами (управляющие и сервисные компании и ТСЖ) теперь освобождаются от уплаты госпошлины при обращении в суды по гражданским делам и в экономические суды с исками, заявлениями и жалобами о взыскании задолженности по обязательным платежам за оказанные ими услуги.
Вносятся дополнения и в Гражданский процессуальный кодекс. Они определяют перечень документов, которые необходимо приложить к заявлению при обращении в суд по гражданским делам с заявлением о выдачи судебного приказа о взыскании обязательных взносов и платежей с собственников квартир:
• копию решения общего собрания о выборе способа управления домом;
• копию договора управления домом;
• расчёт задолженности;
• сведения, подтверждающие вручение должнику требования о погашении задолженности.
Сенатор Одилжон Иминов ранее отмечал, что в прошлом году в суды поступило свыше 30 тысяч заявлений по взысканию коммунальных платежей, которые вынесли положительное решение о взыскании долгов. Затем 20% решений были отменены из-за отсутствия или «некачественных» договоров управления домом.
«Управляющие компании превратились в бюрократические организации, которые занимаются перемещением бумаг с одного места в другое, из-за чего хозяйственные вопросы отходят на дальний план», — заявил он, спросив у представителя Министерства строительства и жилищно-коммунального хозяйства, как изменятся эти договорные отношения между жителями и УК с новыми поправками.
Заместитель министра строительства и ЖКХ Озода Жураев заявила, что через биллинговую платформу «Менинг уйим» («Мой дом») реализована возможность мониторинга наличия или отсутствия договоров между УК и собственниками квартир.
По её словам, если за 2023 год объём поступлений коммунальных платежей составил 287 млрд сумов (42%), то за 8 месяцев этого года — 490 млрд сумов (79%). Это позволило провести капитальный и текущий ремонт 6500 домов.
Администратор Facebook-группы «ТЧСЖ и как с ним жить? (Узбекистан)» Максим Черников отметил, что в период перевода ТСЖ в управляющие компании и сейчас, в период укрупнения УК (когда небольшие компании переводятся под юрисдикцию более крупных) в большинстве УК «нет протоколов общих собраний с решением выбрать способ управления при помощи УК и нет протоколов общих собраний о переходе домов в другую УК».
«В большинстве УК нет договоров управления, заключённых с каждым собственником помещения в доме. Поэтому сейчас многие УК не смогут получить судебный приказ о взыскании задолженности по обязательным взносам с должников», — указал активист.